bugün

dogrudur. turkiyenin en huysuz insanlaridir. egolari cok yuksektir.
Bu tarz şeyler uyduranların orospu çocuğu oluşuyla eşdeğer bir söylentidir.
tabi ki doğru bir önermedir. çünkü trabzonda sümela manastırı var. bu kadar belirgin bir kanıt varken başka bir kanıt aramaya gerek yok sanırım.
trabzon karışık bir coğrafyadır;

çoğunluğu iskit dediğimiz kafkasyalı bir halkın soyundan gelir. bunlar roma ve bizans'a yurttaş olmuş, sonrasında osmanlı tarafından devralınmışlardır. ikinci büyük etnik topluluk gürcülerdir. bunlar da nüfusun hayli yüksek bir bölümüdür. (oransal olarak)

3. halk türklerdir. onları ise ermeni asıllı ama din değiştirmiş karadeniz - içanadolu geçiş bölgesinden göçmüş halk takip eder.

bunlar soy/genetik ayrımlardır. kültürel aidiyet ve kabüller bu konunun dışındadır.

minik bir örnek vermek gerekirse of ilçesi yetiştirdiği din adamlarıyla ünlüdür. çok sayıda din alimi hatta şeyhülislam yetiştirmiştir. aynı of halkı bizans döneminde de sayısız ortodoks din adamı, aziz, metropolit ve patrik yetiştirmiştir...
bir rum tohumunun hakaretidir. ayrıca tarih bilgisi sıfırdır.

örnek olarak Sümela manastırını vermiş. Sümela manastırı 365-395 tarihleri arasında inşaa edilmiştir. o tarihlerde anadolunun hiçbir yerinde türkler yoktu. hatta belkide rumlar bile yoktu.

ayrıca ufak bir ayrıntıya daha değinmek istiyorum. Sümela manastırı yapılırken, dinimiz islama göre o zamanlar hak din Hristiyanlıktı. daha islam dini indirilmemişti.

bu cahilane öneriyi sunan arkadaşa küfür bile etmek istemiyorum. deymez. ama bir öneride bulunurken biraz araştırma yapar insan. kendini bu kadar rezil etmenin hiç bir anlamı yok.

ayrıca huysuz ve egosu yüksek denilen Trabzon halkı hakkında fatih sultan Mehmet, mustafa kemal Atatürk, kazım Karabekir ne demiş, bir bakılsın.
aptal insanlara dert olmuştur.
rum sa bile ne olmuş. Irkçılık yapmayı bırakın allahın karşına da hesap vereceksin bu yüzden ırk kaderdir,din ise seçimdir.
bazı trabzonlular için doğru olan iddia. trabzonlu olan yengem, bana türkçeyi ilkokulda öğrendiğini, aile içinde ise sadece rumca konuşulduğunu söylemişti. bu da, onların rum kökenli olduğunun tartışmasız kanıtıdır.
türklerde zamanında moğollarla bile etkileşime girmiş bir toplumdur.ha bende türküm ama şu anın amerikası neyse bir zamanların osmanlısı oydu. kimse ben has türküm diyemez ki zaten türk laz çerkezin bir önemi yok önemli olan toplumu oluşturup huzur sağlayabilmek.
zorla insanları faşistliğe itmek
bi fenerli sıçmığıdır....taktılar trabzon'a taktılar mk...

lan trabzon başkanı hacıosmanlığı, kadıköy'ün ortasında azize'ye postanın kralını koydu....çıkabildi mi lan azize karşısına?

size o dert oldu o....en fazla şehit veren ildir lan trabzon...tamam insanları biraz kabadır ve önyargılıdır...orası doğru...ama siz trabzon'da bi cinayet haberi, bi hırsızlık, bi gasp, bi ibnelik haberi, bi tecavüz haberi göremezsiniz...

türkiye'nin en delikanlı şehridir....trabzonlu deilim ama gerçek bu...

insanları biraz önyargılı ve şiddet eğilimli...yani silah taşımayı severler, kavgacıdırlar filan....tek kusurları budur....onun dışında hiçbi kusurları yoktur...

kızları da çok güzel çok namusludur....
adi fenerlilerin uydurmasıdır....

lan siz gidin önce sahte çürük raporuyla askerlikten kaçmış olan, adı 50 davada birden geçen,tüm dünya tarafından tescilli şikeci ilan edilen diyarbakırlı kürt aşireti mensubu aziz efendi'ye bakın aziz efendi'ye.....
saçma bir önermedir. eğer trabzondaki sümela manastırından trabzon'un rumların olduğu sonucuna varılırsa, türkiye'nin bütün kıyıları yunandır.
(bkz: saint pierre kilisesi)
(bkz: ayasofya)
(bkz: efes)
(bkz: olsa ne)

trabzonlular,

kaçak elektirk kullanıyor mu ?
vergisini vermiyor mu ?
dağa çıkıp türk askerine ateş açıyor mu ?
trabzon'da uyuşturucu-sigara kaçakcılığı yapılıyor mu ?

cevapları hayır ise umrumda olmayan hede.

he bir de cevapları evet olan iller ya da kişiler varsa ben onların ta amk.
velev ki öyle...

ne olacak?

bu dünyada nefes alıp verirken sonunda yine o topraklara gömüleceğim dimi.
dolayısıyla sıkıntı yok.

dedelerim türkt'ü.
onların dedesi ne idi bilmiyorum. ama insanoğlu idiler.

dolayısıyla çok sıkıntı yok. ancak böyle art niyetli amaçlarla açılmış başlıkları namertçe görüyorum.
(bkz: nuhun çocukları)
öyle olsunlar ya da olmasınlar, adamlar senden benden daha milliyetci ve senden benden daha çok seviyorlar bizim atalarımızı. Sebepsiz yere milletin kökenine laf atanların öncelikle nerden geldiklerine bir göz atmalarını öneriyorum. bir takım ırkçı entry giren yavşaklarıda kınıyorum. üstelik geçmişte yaşayan medeniyete göre saçma sapan insan sınıflandırması yapabiliyorsanız, bizde bizanaslıyız. Haksız mıyım?
ne sikime derman olacak diye düşündüren saçmalık.

rum olsa ne,
laz olsa ne,
kürt olsa ne,
pigme olsa kaç yazar?
gönül yazar.

katipler göreve. mürekkebim kurudu.
Bu mentalite ile Osmanlı imparatorluğunun da Bizans mirasçısı olduğunu savunduracak fikriyattır. Yanlıştır. Kültürler topluluk mixleriyle zenginleşir. Kültür zenginliği kökü kuvvetlendirmeli bağları koparmamalıdır. Mesele rum meselesi değildir. Mesele kültür kardeşliğidir. Topluluklar bağları yaralayıcı, örseleyici Eylemlerden kaçındığı sürece her daim kardeş kalacaklardır.
Rum kokenli olani da vardir. Ancak karamanoglu beyliginden karadeniz bolgesine gic ettirilen ve kafkaslardan goc eden cepni turku de bulunmaktadir bol miktarda.
egoları ve boş artisliklerine bakılırsa doğrudur.
adam bildiğin sarı saçlı, cam mavisi gözlü. burnu falan yunan heykeli gibi. bu mu türk şimdi?
Lan salak sankı biz artik
Organik
Türküz
Her toplumla kaynasarak olustuk.
Ne kadar cok seviyonuz bölücülük
Yapmayı aq
Hahahahhahah ilk önce rum kelimesinin "romalı" kelimesinin arapçada bozulmuş hali olduğunu öğrenin ikinci olarak osmanlı türkçesinde bu kelime esas adı "yunan" veya "grek" olan kavmi belirtmek için olduğunu öğrenin

Üçüncü olarak yunanlar sarı saçlı yeşil gözlü değildir ispanyol,italyan,levanten gibi halklara benzerler eğer pontuslu yunanlarda sarışınlık varsa bilin ki kökeninde kafkas kavmi vardır

Oradaki halk ise kıpçak,türkmen,tatar,pontus,gürcü,laz gibilerinden gelmektedir o yüzden her tipte olabilir zaten dünya üzerinde karışmamış insan yoktur.
Doğu karadeniz halklarından olan gürcüler lazlar çerkesler v.b. rumlarla karıştırmak tarihi bilmemektir. Ayrıca trabzonda çepni yörükleri bol miktarda mevcuttur. Rum pontus devleti vardı diye bağlantı kurmaya kalkarsanız çuvallarsınız. O rumlardan kalmadı çoğu tehcirle gönderildi. Bir iki istisna kaideyi bozmaz fakat trabzon da lazlar bile çepnilerden çok daha azdır. Ayrıca rum diye bir millet yok. yunan grek onlar grek.