bugün

trabzon'da bir zamanlar küçük çapta da olsa imparatorluk kurmuş trabzon'da yaşamış rum halkıdır.

bir çok araştırma ve soruşturma çabama rağmen net cevaplar bulamadım.trabzon'da hemen hemen her yere yerleşmiş bu halk sonradan nasıl buhar oldu anlayamadım doğrusu.bir mübadele söz konusu değil gibi görünüyor, o zaman bu rum arkadaşlar nerede?

bu durumda iki ihtimal görünüyor, ya toplu bir soykırıma kurban gittiler (ki sanmıyorum yoksa yunan kamuoyu bu mevzunun peşini asla bırakmazdı) ya da bugün trabzon'da yaşayan bir çok insan farkında olmadan rum! kimbilir belki de devlet politikaları sonucu asimile oldular ve kendilerini türk zannediyorlardır...

ayrıca bazı köylerde dedelerin, ninelerin hala rumca dilinden başka bir dil bilmiyor olmaları da olabildiğince entresan bir durum (ki sadece trabzon'da değil rize'de de bir çok köyde hala rumca konuşuluyor)

bilemedim bak şimdi...
rum olup türk olduğunu zanneden insanların varlığı tartışılabilir fakat rize'nin hiçbir köyünde türkçe bilmeyip rumca bilen bir insanla karşılaşamazsınız. rize'de lazca, hemşince ve gürcüce dilleri konuşulur.
"lan bi' bitmediniz amk!" denilesi bölücü yazarların doğu'dan sonra karadeniz'e el atmasıyla gündeme gelen topluluktur. evet, trabzon'da ataları rum olan insanlar vardır. kendi aralarında rumca konuşanlar da vardır lakin çıkıp da birisi "ben türk değilim, ben rumum. bizim atalarımızı katlettiler, biz burada baskı altındayız, devlet bizi sikti bıraktı" vs. demez ki zaten öyle bir durum da yoktur. ataları rum olabilir evet; lakin bu ne onlara ne de trabzon'daki başka insanlara batar. çünkü karadeniz insanı, kökeni ne olursa olsun; lâz, rum, gürcü vs. türk kimliğinden ayrı "resmi" bir kimlik istemez. bunu o olmayan kafanıza sokun artık! bu rum kökenli türkler dışında gerçek yunanlı rumlar da vardır elbet ki onlar da ayrı bir dil konuşur, ayrı bir devletin bünyesindedir. sümelâ'yı ziyarete gelirler falan... trabzon insanını bağlayan bir durum yoktur yani. rize'nin birçok köyünde de rumca konuşuluyormuşmuşmuş! he anasını satayım çok biliyorsunuz, siz yaşıyorsunuz oralarda!..
(bkz: potamya)
buraya yerleşen komnenosların bir kısmıdır. büyük bir kısmı ise gürcistan sahillerine yerleşmişlerdir.
bir zamanlar trabzon ve çevresinde yaşamış halkın adıdır. mübadeleyle yunanistan'a göç ettirdiklerine dair bilgi ve belgeye ulaşma konusunda sıkıntılar vardır. bu halk tamamen göç ettirilmediyse buhar olmamıştır.

aslında bu başlık bazı işkilli yazar tiplerini mutlaka rahatsız etmiştir.ancak kendilerini bir uyarayım, sandığınız gibi farklı bir niyetle açılmış bir başlık değildir. bu konuyla alakalı belge ve bilgiler konusunda sıkıntı vardır. eğer konuyla alakalı bilginiz ya da yararlanabileceğimizi düşündüğünüz belge niteliğinde kitaplar ya da araştırmalar varsa varsa başlığa yardırın, yok ama eğer ön yargılı ve faşizan bilinç altlı salak saçma yorumlar yazacaksanız yazmayın kardeşim. her boktan işkillenmeyin kardeşim!
türk silahlı kuvvetleri genelkurmay başkanlığı'ndaki 1914 osmanlı nüfus sayımı sonuçlarına göre; trabzon vilayetinde 921 bin müslümana karşılık 161 bin rum yaşamaktaydı.

bugün ise birkaç yüz kişi yaşamaktadır. eğer türkiye nüfus artışıyla oranlarsak bugün o bölgede 1 milyona yakın rumun yaşaması gerekirdi normal şartlarda. mübadele edilmiş, göçmüş ve artan türk nüfusu arasında kaybolmuşlardır.

not: o zamanki trabzon vilayeti, bugünkü trabzon ilini de içine alan daha geniş bir alandı.
yazarların "bir zamanlar" dedikleri tarih, fatih devrindeki yani 550 sene önceki pontus rum imp. devri değil, günümüzden sadece 100 sene öncesi...

http://upload.wikimedia.o...ique_officielle_d1914.png
kendilerine çepni derler.
yok ben ne türklüğü ve rumluğu kabul ediyorum da trabzonlu olarak.

sorun o değil sorun bir gün kürt sorunu biterse.

burdan vurmaya başlayacak olmanız.

ırkçılığın sonu yok malum.

şimdiden hiç bir sorun yokken vurmaya başladığınıza göre.
Nihayet dilimden anlayan biri Trabzondaki Laz ve Rumlar Türklerle karışmıştır Trabzonda yaşayan kimse saf Türk değildir yani boşa inkar etmenin bir anlamı yok .
elektriksiz, yolsuz köylerde efendi gibi kadını erkeği çalışıp vergisini ödeyen rumlardır.

bayrakları türk bayrağıdır, ataları Atatürk'tür.
gizli hıyanetleri ortaya çıkınca ivedilik ile def edilmiş rumlardır. bir kesimi müslüman olmuş, bugün hala o bölgede ikamet etmektedir. zira bazılarının söylediklerine göre, bu müslüman rumlar, kendi çaplarında takiyye yapmakta, ve içlerinde hala hristiyanlık inancı taşımaktadırlar. tabii ülkemizde din ve vicdan hürriyeti olduğu için isteyen istediğine inanabilir, ya da inandığını iddia edebilir. zira ırki anlamda, bu rum dönmeleri, rum olduklarının fazlası ile bilincindedir, kendilerini de hiç bir zaman türkten saymamışlardır. ama o konuda bile türklüğün ardına saklanır, ve toplum içinde bu şekilde dolanırlar. tehlikelidirler, güvenilmezdirler.
bunlar işte hep yalanınızı ortaya çıkartıyor.

neymiş kürtler rahat durmuyor diye sevmiyormuşsunuz.

adam gibi olsalar sevecekmişsiniz.

demek ki neymiş tek önemli kıstas kanmış.

zira öyle olmasa sizden çok milliyetçi olan toplumun o kesimine laf etmizsiniz.

bir solcu olarak diyorum bunu.
of, sürmene ve merkez dışındakiler iğrenç insandır.
Bizim kıstaslarımız sizi niye gerdi anlayamadım. Biz kimseye zorla milliyetçi ol demiyoruz. Türklük şuurunu kabul etmiş, ve bilincinde Türklük dışında başka bir bilinç taşımayan kimseleri Türk'ten sayıyoruz.
karadenizde sarışın görürseniz rumdur. hep kıskandım keşke ben de olsam sarı sarı. bide yeşil ya da mavi gözlü oluyorlar. Rizeli bir arkadaşım yeşil gözlüydü. biz kırımlılar anca sakal çıkacak ta biraz kırmızımsı olacak da peeeh.
Utanmadan Türk milliyetçiliği yapan çomarlardır, Türk bile değilsiniz lan size ne oluyor.? Türk milliyetçiliği adına kürtlere yaptıklarınızı unutmayacağız.
birileri türkçülük adına bölücülük yaptığımızı yazmış.
bölücülüğü yapan biz miyiz, yoksa rumdan dönmeler mi?

http://devrimcikaradeniz.com/

facebookta'da buna benzer bir sürü rum dönmelerine ait sayfalar var. Sayfalarda kah türkçe, kah rumca konuşulmakta, ve rum milliyetçiliği yapılmaktadır. tabii isteyen istediği milletin milliyetçiliğini yapar ya da yapmaz, orası bize kalmamıştır. kökeni rum olsa da bu milletin içinde eriyip benliğini tam anlamı ile kaybetmediği sürece, bu insanlar türk milleti için net bir tehdittir.
Rum Gürcü laz cerkez bana pek farketmeyen olaydır.

Trabzonda sıradan bir ogrenciyim. Ne kadar Trabzonlu tanidiysam para hırsı fazla, son derece yağ çekmeye megilli insanlar olarak tanıdım. Pek samimiyet göremedim.