bugün

no matter what guarantee mottosuyla laptop sektöründe sağlamaya çalıştıkları güveni şartların okunmasıyla yıkan şirket. yok efendim pilin bozulması kullanıcı sorunuymuş sadece. e boşuna mı 2 yıllık garanti alıyoruz laptopunuzla birlikte diye sorarlar. ne olursun ol gel diyen şirket için yan çizen hareketler gibi sanki bunlar. nitekim komik kesim garanti şartlarını kapsayan ekibi.
Sağlam bilgisayar üreten marka. Yani en azından ben öyle düşünüyorum. Kendi bilgisayarımın resmini koyarak anlatmaya çalışayım durumu:

görsel

Şu an bundan yazıyorum. Evet!
laptop adı altında elektrikli soba
üreten şirket.
pili çabuk ölen, sistemde az biraz karmaşık işlere girdiğinizde touchpad'i bir anda alev gibi olan, saçma sapan hatalara mahal veren bir marka. almayınız pişman olursunuz. **
ne laptop ne de buradaki toshibanın sadece laptop ürettiğini sanan yazarlar var olmadan önce de var olan türkiyede kendi adı ile üretim yapan bir çok tv firmasının bunların tüp tuner ve dahi envai çeşit entegrelerini kullandığı bu sayede adam olduklerı kaliteli bir japon elektronik markası.günümüzde sadece laptop markası olarak bilinmesi üzücü..
r630-11l modelini alacağım japon menşeili laptop markası...

kötü mü, almaktan vaz geçsem mi?
*
eğer bir kere alayım ama tam alayım diyor iseniz alacağınız bilgisayar markasıdır.
arkadaşımın saatlerce yatak üzerinde bırakıp hunharca kullanması sonucunda alev almak üzere olan laptop'ın markasıdır. *
r630-11l modelini 1 ay önce aldığım ve şu ana kadar hiç bir sıkıntısını görmediğim marka. açılışta kendi programları sebebiyle yavaş fakat başlangıçtaki programları kaldırırsanız * uçan bir laptop.
* *
teknik servisi çok iyi olan bir firma. Aldığınız ürünün arkası sağlam anlayacağınız. Öyle ki laptoplarına hem ücretsiz kasko hem de garanti imkanı sağlar.
teknik servis anlayışının türkiye de olmadığı firma. ups le sözde olan anlaşmalarından 27 lira geçirmesini çok iyi biliyorlar, bir de laptop kırmayı. öyle pişkin çalışanları vardır ki sabah 11.00 de sizi arayıp laptop unuzda kırık var mıydı diye sorarlar, sorununuza çözüm bulamazlar. garantisi devam eden paramparça edilmiş laptop unuzla ortada kalırsınız.
qosmio laptop modellerine hayran bırakan, distürbitörü* domino ticaret aş olan dev şirket.

(bkz: 8 gb ram)
(bkz: 4 çekirdekli işlemci)
şunu yazmam gerekli düşünüyorum: teknik servisi berbat aynı sorun 2. ye oluyor sadece şarj aleti yenileyip veriyorlar. not olarak yine söyledim sorun giriş jackında diye. al işte yine bozuldu. bu kadar büyük marka bu kadar kötü teknik servis pes diyorum!
Sadece Türkiye için üretilmiş , yazılı ibaresi ile en kalitesiz olmasada ikinci hatta üçüncü sınıf malzeme kullanıldığını anlatan lakin bu ayrıntıyı kimsenin bilmediği dünya devi bilgisayar markasıdır. *
eskiye nazaran laptop ısınma sorunlarını tam anlamıyla olmasa da gerçekten açık ara bir farkı belirtecek şekilde kendini iyileştiren bilişim ürünleri üreten firma.
kendi internet sitesinden kendi makinenize uygun driverları bulamadığınızı hatırlatır bu markayı tercih etmeden önce iyice düşünmenizi tavsiye ederim. esen kalın.
7.7 mm kalınlığında ince tablet bilgisayar çıkaracak firma.
http://sondakika.com/habe...uper-ince-tablet-2968227/
piyasada ki en kaliteli laptopları üreten markadır.
van'daki deprem bölgesine 220 bin dolar yardımda bulunacaklarını açıklamış dev japon elektronik firması.
gerçekten çok sağlam laptoplar üreten bir firma. kendikimden biliyorum.
(bkz: dünya japonun taşağını yesin) *
toshiba'nın tarihi ilginç, özellikli, değişik ve sürprizlidir.100 yıl kadar önce pitoresk bilmecesi gibi olan japon ünü kırılıp endüstriye susamış yıllara açılırken başlamıştır.o dönemde elektirik yeni icat edilmiştir ve 1899 da japonya'da ilk olarak elektrik aydınlatma ekipmanları yapan firma tokyo electric company ismiyle ortaya çıkmıştır, yaklaşık ayni tarihlerde japonya’daki en büyük ağır elektrik ekipmanları üretimi yapan firma da shibauro electric company ismini almıştır. 1939 yılında bu iki firma birleşti ve tokyo shibauro electric company ismi şirketin bütün dünyada ev aletlerindeki ismi olarak tannmıştır. bu iki şirketin birleşmesi ile birlikte toshiba adı rumuz olarak kullanılmasına rağmen 1978 yılına kadar resmi olarak kullanılmamıştır...
aynı zamanda bu farklı tarihe sahip olan markanın laptopunu kullanıyo olmak çok keyif verici...
kemik beyaz kasaları hoş olan notebook markası. bir aralar portege serisi vardı ne durumdadır bilmem. efsane toshiba 300 15a serisi ise hala hafızalarda.
bu markaya lafım yok , çok sağlam laptop yapıyorlar fakat teknik servisi berbat ötesi olduğundan hiç ama hiç tavsiye etmediğim markadır.

2 hafta önce verdiğim "mükemmeliyet garantisi" olan laptopu "içinde çok toz var , temizlemek için 40 lira alırız " dediler. tabi ben kabul etmedim. sadece söylediğim a ve s tuşundaki klavye sorununu halletmelerini rica ettim. ve garantisi olmasına rağmen nasıl içini temizlemek için para alıyorlar ona hayret ettim. 2 hafta sonra aramamalarına rağmen internetten sorgu yoluyla laptopun iadeye çıktığını öğrendim. gittiğimde beni aradıklarını söylediler fakat ne arayan olmuştu ne soran. bütün sorunu hallettiklerini söylediler. açıp klavyedeki a ve s tuşunu görmek istedim. baktığımda halletmediklerini gördüm. bunun neden böyle bırakıldığını sorduğumda " o kullanıcı hatası " dediler. yapmak için 140 lira istediler. ben de " merak ediyorum ona para buna para o kullanıcı hatası bu kullanıcı hatası. sizden yazılım hatasını düzeltmenizi istemedim. sizin göreviniz olduğu gibi donanımsal 2 problemi halletmenizi istedim. garantisi olmasına rağmen neden para istiyorsunuz ?" diye sordum. bişey söylemediler. sinirlendim. hiçbir problemini halletmeden 2 hafta boyunca laptopdan ve işlerimden geride kaldım. eve gelip laptopu açtığımda sistem soğutma sorunu verdi. yani sadece klavye sorunu ile verdiğim laptopu soğutma sistemi sorunu ile geri aldım. sorunu halletmeyip üstüne problem ile geri verdiler laptopu. muhtemelen pazartesi günü götürdüğümde de bizden kaynaklı bişey değil sizden kaynaklı bi sorun , şu kadar para verirseniz hallederiz tarzı bişey söyleyecekler. özetle ; almayın diyorum. alıp da problem yaşarsanız da garantisi olmasına rağmen güvendiğiniz bir teknik servise götürün. toshibanın garantisi gereksiz çünkü. toshiba servisine vermeyin , benim gibi pişman olmayın.
laptoplarının fanlarından gına getiren soğutma konusunda yetersiz bir elektronik devi. kaliteli marka lakin böyle kusurları olması üzücü.