1. 1.
  (Topas) Çeşitli renklerde bulunur. Şeffaf ya da yarı-şeffaf olabilir.
  Sertlik derecesi: 8
  Özgül ağırlığı: 3,5
  Unsuru: Hava
  Çakra: Üçüncü göz, Taç
  ... nirvana
 2. 2.
  Topaz'ın fiziksel etkileri
  Zihin karışıklığı ya da kan dolaşımı bozukluğu nedeniyle ortaya çıkan uykusuzluk problemlerinde, boyun bölgesinde kullanılan topaz; zihni sakinleştirir, bedeni gevşetir ve böylece onu kullanan kişinin gün sonunda dinlendirici bir uykuyla uyuyabilmesini sağlar.

  Metafiziksel ve psikolojik etkileri
  Turuncu renkteki topazlar; cesaret, neşe ve hoşnutluk duygularını kuvvetlendirir.
  Şeffaf topaz, ruhsal bakımdan gelişmeye yardımcı olur. Bilinmeyene karşı kişiyi yüreklendirir.
  ... nirvana
 3. 3.
  (bkz: mavi topaz)
  2 ... nirvana
 4. 4.
  Bileşiminde, alüminyumlu florlu silikatlar bulunur. Renksiz olanları çoğunluktadır, ama beyaz, mavi, yeşil, kahve ve sarı renkte olanları da vardır. Bazıları, elmasa çok benzer. sarı renkli olanları ısıtıldığında pembeleşir. Kuyumcularda satılan pembe renkli topazlar sonradan ısıtılma yoluyla elde edilir. Sertliği 8'dir. Kristalleri, magmanın soğuması sırasında açığa çıkan sıcak florlu gazların etkisiyle oluşur.
  ... rick blaine
 5. 5.
  leon uris'in kaleme almiş oldugu romandir. 1962 senesinde yasanan küba bunalimini anlatan kitap yan enstrüman olaraktan de gaulle,kanal krizi, küba devrimini vs. anlatmaktadir. topaz yazara göre s.s.c.b.'nin fransa'nin içine yerleştirmiş olan casus örgütüdür. fakat yazarin de de gaulle ismini nasıl değiştirmiş ise - la croix yapmiştir- süphesiz bu örgüt ismi esasta farklidir.

  kruscev'in son zamanlarinda yapmiş oldugu ataği güzel güzel anlatan bu kitabi okurken elbette anlatan ağizin bir taraf oldugunu, soğuk savas döneminde yazıldıgını unutmamak gerek ve ona göre analiz yapmak gerekmektedir.
  2 ... mulayim
 6. 6.
  akrep burcu taşı.
  1 ... alyowerlak
 7. 7.
  kolye olarak kullanılmaya uygun taşlardandır. özellikle stres altındaki ve uykusuzluk problemi çeken kişiler için oldukça faydalı olabileceği söylenir. bedeni gevşettiği ve dinlendirici etkisi olduğu da söylenebilir. rengiyle güzel bir taştır aksesuar olarak naturel ve hoş algısı yaratır.
  ... madlyinlove
 8. 8.
  azerbaycanda bulunan ve inteltek'e bağlı azerinteltek tarafından işletilen türkiyedeki iddaa oyununun aynısı hatta fazlası.

  topazda türkiyede bulunmayan tazı koşuları ve at yarışları da olduğu bilgisi var.
  ... fafnir
 9. 9.
  dünyanın en büyük yatlarından biri. yakından bi yolcu gemisi kadar büyük görünmektedir.
  ... capello
 10. 10.
  kıymetli taşlardan ----

  Topaz taşı kuvvetli ve güçlü şifalı taşlardan biridir. Topaz taşı bir çok hastalığa iyi gelir. Topaz taşının diğer ismi sarı yakuttur. Diğer adı ise aşk taşıdır. Topaz taşının ismi gibi farklı renkleri bulunmaktadır. Nadir bulunan taşlardan olmasının yanı sıra, mücevher olarak çok tercih edilen bir taştır.
  ... ba ba ba black aquila