bugün

ilk akla gelen bir özelliği olmasa da asıl bu haliyle kendini daha da sevdiren,çok sık gitmesem de aklıma kötü olan hiçbirşey getirmeyen,benim de memleketim.*
burhan altıntop'un memleketi * hatta şimdi dizide oturma odasında 'Tokat' belgeselini seyretmeye zorluyor 'sütçüoglu' ailesini.
eski zamanlarda sınırında deniz olduğu söylenen şehir. baydar ilçesine yakınmış sanırım.
*
(bkz: osmanlı tokatı)
mecburiyet caddesi.
(bkz: tokat a giderken)
destansı canakkale savaşlarına gönderdiği 15 yaşındaki genclere ;

'' hey 15 li 15 li
tokat yolları taşlı
on beşliler geliyor
gızların gözü yaşlı ''

türküsüyle gönlümüze taht kurmuş,şanlı kızıldere direnişine sahne olmuş,güzide ilimiz..
çok şirin bir orta karadeniz ili. sahil şeridinde olmamasına ragmen Karadeniz iklim özelliklerini taşır.bütün şehir Gaziosmanpaşa Bulvarı'ndan ibarettir dersek abartmış olmayız. Tokat kebabı, Tokat şarabı ve zile pekmezi en bilinen ürünleridir.
baba toprağıdır, candır, ciğerdir.
bir izzet yıldızhan parçası ve albümünün ismi.
evin bahçe duvarı ile çevrili alanı.
http://www.tokat.bel.tr/
(bkz: ballıca mağarası)
hormonsuz meyvesi sebzesi ile meşhur, domatesi, dolayısıyla salçası, bir çeşit üzümü, yaprağı, ballıca mağarası, tarihi eserleri, mevlevihanesi, kalesi ile mutlaka görülmesi gereken illerimizden birisi. 3 hafta kaldığım büyük tokat otelinin havuzuna girmek, temmuzun ortasında 3 haftada sadece 3 gün güneşi görmem nedeniyle yalan olmuş hayal kırıklığına yol açmış şehirdir. akşamları hemen her bahçde canlı müzik vardır. insanı sakin görünümlü olmakla birlikte araba ve özellikle citröen merakı vardır. en ilginç yanı şehir içi otobuslerine binen yolcuların eğer kartları yoksa otobuslerin bilet satan büfe önlerinde durarak yolcuyu bilet alması için beklemesidir. dimes in direk üretim yapmamakla birlikte bir fabrikası mevcuttur. tokata girişte 5 tane akpet istasyonu görmeniz sizi şaşırtacaktır. 4 yıldızlı iki oteli vardır. velhasılı kelam görülesi gerekli şehirlerimizdendir.
fenerbahçe yi ağırlayacak olan il.
futboldan sonra en çok sevilen sporun voleybol olduğu il. kimse bunu yazmamış. ilin voleyboldaki temsilcisi ve 1990ların ortalarından bu yana erkek voleybol 1. liginde başarıyla mücadele eden tokat belediyesi plevnespor'un, daha önce 70lerde tokatspor olarak 2 sezon 1. ligde oynadığını babamdan duymuştum.
her kesimden insanın yaşadığı suyunun ve pekmezinin güzelliğiyle pek bir meşhur olan şehrimiz. kültürünede hayranlık duymamak mümkün değil.
3. yılımı geçirdiğim, üniversite yapılmaması gerektiği halde üniversite yapılmış, hadi anam madem üniversite yaptınız kardeşim geliştirsene diyebildiğim bir, saçma ve sapanlıklar için gelinmemesi gereken, bir gencin hayatının içine edebilecek, tek bir caddesi olan, aklınıza gelebilecek herşeyin adının gaziosmanpaşa olduğu, şehrin oratsına gelip baktığınızda enini görebildiğiniz, yaşanması berbat bir ildir kendileri.
acı verir.
Merkezindeki cumhuriyet caddesini yöre halkının mecburiyet caddesi olarak nitelendirdiği fakat helal olsundur Dimes meyve sularının doğduğu şehirdir. Bide eskiden Tokat sigarası vardı..
güvenilir ve dost canlısı insanların olduğu şehir. bu insanlar odtülerde, uludağlarda okul okusalar da içlerindeki saflığı yitirmezler.
*
aç olmayan attır.
Cinsel ilişkiyi daha heyecanlı hale getirmek için uygulanan eylemdir.
(bkz: selemen yaylası)
bir burak kut parçası. sözleri;

söylemek zor bunu sevmişim boşa
aşkı vurgun sevdası sürgün bana
benim derdim zaten bana yeter
anlamadan gelmişim evlenecek yaşa
yok uykular bana haram
kar etmiyor ki sigaram
bitanemle açık aram hepsi bir anda
tokat yemiş gibi yanar yüzüm
günahımı alıp gittiğin o gün

söylemek zor bunu sevmişim boşa