bugün

Özellikle speaking bölümünde çoğu kişiyi zorladigina inandığım bir sınavdır. Writing bölümü öncesinde bol pratik yapmayı gerektirir.
Toefl: test of english as a foreign language
Giren eden biri yardim edebilir mi? Tesekkurler...
zor bir dil sınavıdır kendisi ücreti yanılmıyorsam en son 185 dolar idi.
gireceğim bir dil sınavı, hazırlık okumama sebebim olacak.
uzunca bir süre başaramadığım speaking ve writing bölümünden dolayı geçemediğim sınavdır. ablam araştırıp kariyer yolu yabancı dil kursunu bulmuştu iyiki de bulmuş, ben bu sınavı geçtiysem kariyer yolu sayesindedir.

(bkz: https://www.kariyeryolu.com.tr/)
bak ulan sol framede görünce anılarım depreşti yeminle. ömür törpüsü diyebileceğimiz bu sınava akademik anlamda bir gelecek düşünüyosanız girmeniz gerekiyodu. bilmiyorum belki hala daha öyledir çünkü bayağıdır bununla ilgili kuralları takip etmiyorum. ama insanı harbiden strese sokuyodu. netten tek başıma öğreneyim, ben kasarım bi şekilde kendi başıma üstesinden gelirim olayları işe yaramıyo. o sıralarda ( o sıralar dediğim de 2-3sene önce) en yakın kankam türk amerikan derneği mecidiyeköy şubesini gidiyodu. nasıl lan memmun musun olayından sonra birkaç ders girdim. baktım sardı, devam ettim. 78 alarak teofl gibi bi belayı hayatımdan çıkardım. stres yapmayın be hacılar. ama hafife de almayın.
sıkıntı bi sınav gibi görünse de profesyonel bi destekle üstesinden gelebileceğiniz bir sınav. evet gerçekten çalışmayı ve profesyonel anlamda takibi gerektiriyor. akademik bir hayat arzuluyorsanız önünüzdeki engellerden sadece biri ama kabus yapılabilecek bir hali de yok. planlı çalışın, az da olsa devamlı çalışın. evde tek başına çalışılacak bir sınav değil o nedenle işini iyi yapan, hocaları tecrübeli dikkate almanız faydanıza olacaktır. sakin relax beyler. siz bunu başarırsınız.
başta amerika birleşik devletleri'ndeki üniversiteler olmak üzere ingilizce eğitim veren üniversitelerin kabul ettiği uluslararası bir sınav. amerikan ingilizcesine dayalıdır.
--spoiler--
götümden mideme doğru ateş basıyor.
--spoiler--

reflüdür o.
reading için benden size abi tavsiyesi...

hayattaki şanslarımdan birisi hazırlıklardan birinde reading hocamın kelime öğretmek yerine olayın mantığını bize öğretmesiydi.

kelime ezberleme ile readingle baş edilmez... edilemez!
çünkü ne olursa olsun bilmediğin kelime çıkacaktır. o yüzdendir ki salak salak konular seçilir, yok küresel ısınma, yok yağmur ormanları şu bu.

yani senin okuduğunu anlayabilip bilemediğine bakılır. bunun da tek yolu o bilmediğin kelimenin terimin, cümledeki duruma göre bir fiil mi, nesne mi bir sıfat mı ona yakalamandır. bir önceki cümlede refere var mıdır yok mudur vs vs.

açın alt yazılı youtubedan değişik konularda ilgi alanınıza giren videolar izleyin. tarih mi seviyorsun, tarihi bir şeyler seyret.

merak etme bilmediğin bir ton kelime olacaktır haliyle. ama cümleden konseptten anlamayı öğrenirsiniz.

osmanlı tarihi diyelim... yeniçeri ne bilmeyeceksin, vezir ne bilmeyeceksin, kasır ne bilmeyeceksin... ama vezir dediğin adamlar padişahtan sonra gelir, her vezir kendi konusuyla ilgilenir vs diye öğrendiğinde heee diyeceksin bele bişi... kimi zaman adlandıramasanda sözlük karşılığı ile.

yani boş yere bir daha hayatta denk gelmeyeceğiniz bir ton kelimeyi ezberlemeye kalkmayın boş yere.

bir oyun gibi bilmediğiniz kelime ne onu kestirmeye çalışın... buna da alışın.
güncel Önemli Başlıklar