bugün

20 doların üstündeki ve raşmot dağında kazılı dayı.
« Bankacılık kuruluşlarının sürekli ordulardan daha tehlikeli olduğuna içtenlikle inanıyorum, Ve gelecek nesiller tarafından ödenecek parayı harcama ilkesi, Finansman adı altında, büyük ölçüde geleceği dolandırmaktan başka bir şey değil »

- Thomas Jefferson
amerikan bağımsızlık bildirgesi'nin yazarı. bildirge oluşturulurken kuran-ı kerim'den de istifade etmiştir. bu kuran, amerikan kongre kütüphanesi'nde korunmaktadır.
ingilizdir.
Deist tir. Ayrıca turklerle tripoli savaşını yapmıştır.
amerika ulusalcı kanadının başına çeken adamdır. banka sistemi ve yahudi sermayecileriyle çok mücadele etmiş eski abd başkanı.
(13 Nisan 1743 - 4 Temmuz 1826), Amerika Birleşik Devletleri üçüncü başkanı olup, 1801-1809 tarihleri arasında başkanlık yapmıştır. Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi'nin asıl yazarı olması ve ABD'deki Cumhuriyetçilik akımının ideallerini savunması ve yayması nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri'nin kurucu babaları arasında en etkili olanlarından biri olarak kabul edilir. Jefferson, Amerika'yı hep Cumhuriyetçiliği savunan ve ingiliz imparatorluğu'nun emperyalizmine karşı gelen büyük bir Özgürlük imparatorluğu'nun ardındaki güç olarak tahayyül etmiştir. Jefferson hakkında en çok eser yazılan ilk 100 kişi listesinde 26. sırada yer almaktadır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Thomas_Jefferson
amerika birleşik devletlerinin 3. başkanı.
1801-1809 tarihleri arasında görev yapmıştır
bir toplumun, yaşayışında bir ideali tamamen gerçekleştirememiş olması, bu ideali değerden düşürmez. demiştir.
Bağımsızlık bildirgesinin babasıdır. Cumhuriyetçidir. 8 yıl boyunca abd başkanlığı yapmıştır. 2 doların üstünde onun resmi vardır.
"Demokrasi halkın %51'lik bölümünün %49'nun haklarının gasp edebildiği bir çete düzeninden başka bir şey değildir."
-Thomas Jefferson
____
amerika birleşik devletleri'nin üçüncü başkanıdır. amerikan bağımsızlık bildirgesinin asıl yazarı olarak bilinir. amerika'nın kurucu babaları içerisinde en etkili olanlardan biri olarak kabul edilir.
en iyi yönetim en az yönetimdir şeklinde çevrilebilecek sözüyle bürokrasiye küfür etmiş amerikanın babalarından biri.
"en iyi hükümet, en az hükmedendir" sözünü de kendisinin söylediği varsayılır.

(bkz: that government is best which governs least)
bildiğim en güzel sözlerden birini söylemiş 3.amerikan başkanı...

"bir ülkede hükümetler halklarından korkuyorlarsa o ülkede hürriyet vardır, ama halklar hükümetlerinden korkuyorlarsa da o ülkede dikta hüküm sürmektedir"- thomas jefferson...
"Ne kadar çok çalışırsam, o kadar çok şansa sahip olduğumu biliyorum" DEMiŞTiR.
" bütün insanlar eşit yaratılmışlardır. yaradanları tarafından vazgeçilmez haklara sahip kılınmışlardır. bu haklar, yaşam, özgürlük ve mutluluğa ulaşma hakkıdır." sözünün sahibi insan kişisi.
1803 yılında fransızlardan louisiana yı 15 milyon dolar karşılığında satın almıştır.
"bizim universitemizde ilahiyat kürsüsü bulunamaz.." demi$tir..
Thomas Jefferson (13 Nisan, 1743 - 4 Temmuz, 1826) Amerika Birleşik Devletleri üçüncü başkanıdır. 1801-1809 tarihleri arasında başkanlık yapmıştır. Virginia Üniversitesi kurucusudur. Tarihteki en zeki Amerikan başkanları arasında gösterilmektedir. Jefferson Virginia'lı bir çiftilik sahibinin çocuğu olarak dünyaya gelmiş olup hukuk öğrenimi görmüştür. Amerika'nın kurtuluş mücadelesine başından destek vermiş ve Continental Meclis'e üye olmuştur.

Bağımsızlık Bildirgesi'nin yazarıdır. Kongre, Bağımsızlık Bildirgesi'ni yazmaları için Jefferson ile beraber John Adams, Benjamin Franklin, Roger Sherman ve Robert R. Livingston'ı görevlendirmiştir, ama komite Jefferson'dan bildirgeyi yalnız yazmasını rica etmiştir.

Virginia Eyalet Meclisi'nde çalışmış ve daha sonra Virginia valilisi olmuştur. Görevi başındayken yasaları daha demoktarikleştimeye çalışmış, dinî özgürlük sağlanması için büyük çabalar harcamıştır. 1784 - 1789 yılları arasında Fransa'da büyükelçilik görevinde bulunmuş ve Fransız ihtilâl'i yandaşarına kendi de Amerika'nın bağımsızlığını savunduğu için yakınlık göstermiştir.

1790 yılında Amerika'da George Washington'ın bakanı olmuş fakat bakanın diğer danışmanları ile arasında anlaşmazlıklar yaşandığı için görevinden ayrılmıştır. 1801 yılında kendisi cumhurbaşkanlığına adaylığını koymuş ve rakibi Aron Burr ile aldığı oy sayısı eşit çıkınca Temsilciler Meclisi tarafından oybirliği ile başkan seçilmiştir.

Jefferson görevi süresince endüstrileşmeye karşı çıkmış, Amerika halkının tarımcı yapısını korumaya çabalamıştır. Avrupa ile Amerika arasındaki ticarî ilişkilere bazı yasaklar koymuş iki dönem başkanlık yaptıktan sonra üçüncü kez adaylığını koymamış ve kendi kurmuş olduğu Virginia Üniversitesi'ne dönmüştür.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Thomas_Jefferson
Akıllılar, zayıf yanlarını bildiklerinden, yanılmayacaklarını ileri sürmezler.*
alçakgönüllülüğü ve beyefendiliğiyle tanınan amerikan başkanı. hakkında aktarılan bir hikaye şöyledir:
yaşlı bir adam, yağmur altında çaresizce bekliyordu. nehir coşmuştu adeta, taşıyordu. yanından 3 atlı dolu dizgin geçti, o ise sadece başını çevirdi. 4. atlıya ise gülümsedi. atlı durdu. yaşlı adam kendisini nehrin karşı kıyısına geçirip geçiremeyeceğini sordu. atlı olumlu yanıt verip, adamı ata bindirdi, kendisi de bindi ve nehri geçirmekle kalmayıp adamı kulübesine kadar götürdü. kulübede sıcak birer tas çorba içerlerken, atlı merakla sordu: ' yanınızdan üç atlı geçti fakat kıpırdamadınız. ben gelinceyse gözlerimin içine baktınız. nedenini sormamda sakınca var mı? ' yaşlı adam sıcacık gülümsedi: ' uzun süredir buralarda yaşıyorum ve insanları iyi tanıdığımı düşünüyorum. onların gözleri boş bakıyordu, sizin gözlerinizdeyse iyi niyet pırıltıları vardı. bu yüzden size gülümsedim, bana yardım edeceğinizi biliyordum. ' atlı izin istedi ve şunları söyledi: ' hiçbir şey, vatandaşlarıma olan ilgimi kaybetmeme sebep olamaz. ' atına atlayan thomas jefferson, beyaz saray' a doğru yola çıktı.
(bkz: jenna jameson) *
amerikalıları merkez bankasının hiçbir şekilde halkın denetiminden çıkmaması gerektiği konusunda uyarmış fakat bu haklı uyarısı kendisinden bir asır sonra kulak ardı edilmiş abd başkanı. (bkz: federal reserve act)
demokrasiyi gercek anlamda uygulamaya calisan ilk amerikan baskani olmasinin yaninda,bagimsizlik bildirgesini daha onemli hale getirme cabalari da yetersiz kalmistir.