1. 1.
  demokrasiyi gercek anlamda uygulamaya calisan ilk amerikan baskani olmasinin yaninda,bagimsizlik bildirgesini daha onemli hale getirme cabalari da yetersiz kalmistir.
  ... glosoli
 2. 2.
  amerikalıları merkez bankasının hiçbir şekilde halkın denetiminden çıkmaması gerektiği konusunda uyarmış fakat bu haklı uyarısı kendisinden bir asır sonra kulak ardı edilmiş abd başkanı. (bkz: federal reserve act)
  ... williamhowardtaft
 3. 3.
  (bkz: jenna jameson) *
  -2 ... imam
 4. 4.
  alçakgönüllülüğü ve beyefendiliğiyle tanınan amerikan başkanı. hakkında aktarılan bir hikaye şöyledir:
  yaşlı bir adam, yağmur altında çaresizce bekliyordu. nehir coşmuştu adeta, taşıyordu. yanından 3 atlı dolu dizgin geçti, o ise sadece başını çevirdi. 4. atlıya ise gülümsedi. atlı durdu. yaşlı adam kendisini nehrin karşı kıyısına geçirip geçiremeyeceğini sordu. atlı olumlu yanıt verip, adamı ata bindirdi, kendisi de bindi ve nehri geçirmekle kalmayıp adamı kulübesine kadar götürdü. kulübede sıcak birer tas çorba içerlerken, atlı merakla sordu: ' yanınızdan üç atlı geçti fakat kıpırdamadınız. ben gelinceyse gözlerimin içine baktınız. nedenini sormamda sakınca var mı? ' yaşlı adam sıcacık gülümsedi: ' uzun süredir buralarda yaşıyorum ve insanları iyi tanıdığımı düşünüyorum. onların gözleri boş bakıyordu, sizin gözlerinizdeyse iyi niyet pırıltıları vardı. bu yüzden size gülümsedim, bana yardım edeceğinizi biliyordum. ' atlı izin istedi ve şunları söyledi: ' hiçbir şey, vatandaşlarıma olan ilgimi kaybetmeme sebep olamaz. ' atına atlayan thomas jefferson, beyaz saray' a doğru yola çıktı.
  ... legend of the stranger
 5. 5.
  Akıllılar, zayıf yanlarını bildiklerinden, yanılmayacaklarını ileri sürmezler.*
  ... arsmagna
 6. 6.
  Thomas Jefferson (13 Nisan, 1743 - 4 Temmuz, 1826) Amerika Birleşik Devletleri üçüncü başkanıdır. 1801-1809 tarihleri arasında başkanlık yapmıştır. Virginia Üniversitesi kurucusudur. Tarihteki en zeki Amerikan başkanları arasında gösterilmektedir. Jefferson Virginia'lı bir çiftilik sahibinin çocuğu olarak dünyaya gelmiş olup hukuk öğrenimi görmüştür. Amerika'nın kurtuluş mücadelesine başından destek vermiş ve Continental Meclis'e üye olmuştur.

  Bağımsızlık Bildirgesi'nin yazarıdır. Kongre, Bağımsızlık Bildirgesi'ni yazmaları için Jefferson ile beraber John Adams, Benjamin Franklin, Roger Sherman ve Robert R. Livingston'ı görevlendirmiştir, ama komite Jefferson'dan bildirgeyi yalnız yazmasını rica etmiştir.

  Virginia Eyalet Meclisi'nde çalışmış ve daha sonra Virginia valilisi olmuştur. Görevi başındayken yasaları daha demoktarikleştimeye çalışmış, dinî özgürlük sağlanması için büyük çabalar harcamıştır. 1784 - 1789 yılları arasında Fransa'da büyükelçilik görevinde bulunmuş ve Fransız ihtilâl'i yandaşarına kendi de Amerika'nın bağımsızlığını savunduğu için yakınlık göstermiştir.

  1790 yılında Amerika'da George Washington'ın bakanı olmuş fakat bakanın diğer danışmanları ile arasında anlaşmazlıklar yaşandığı için görevinden ayrılmıştır. 1801 yılında kendisi cumhurbaşkanlığına adaylığını koymuş ve rakibi Aron Burr ile aldığı oy sayısı eşit çıkınca Temsilciler Meclisi tarafından oybirliği ile başkan seçilmiştir.

  Jefferson görevi süresince endüstrileşmeye karşı çıkmış, Amerika halkının tarımcı yapısını korumaya çabalamıştır. Avrupa ile Amerika arasındaki ticarî ilişkilere bazı yasaklar koymuş iki dönem başkanlık yaptıktan sonra üçüncü kez adaylığını koymamış ve kendi kurmuş olduğu Virginia Üniversitesi'ne dönmüştür.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Thomas_Jefferson
  1 ... mulayim
 7. 7.
  "bizim universitemizde ilahiyat kürsüsü bulunamaz.." demi$tir..
  1 ... mrtince
 8. 8.
  1803 yılında fransızlardan louisiana yı 15 milyon dolar karşılığında satın almıştır.
  2 ... nil nil nil
 9. 9.
  " bütün insanlar eşit yaratılmışlardır. yaradanları tarafından vazgeçilmez haklara sahip kılınmışlardır. bu haklar, yaşam, özgürlük ve mutluluğa ulaşma hakkıdır." sözünün sahibi insan kişisi.
  1 ... bit ustunde rodeo
 10. 10.
  "Ne kadar çok çalışırsam, o kadar çok şansa sahip olduğumu biliyorum" DEMiŞTiR.
  ... nadya komanaci biricid bardo