bugün

Steven Spielberg’in yönettiği başrollerde Merly streep ve tom hanks ın oynadığı film. bir ülkede bağımsız medya olmadan sağlıklı demokrasinin mümkün olamayacağı gerçeğini
anlatıyor.
görsel
bu filmi 1968 liler çok daha iyi anlayacaktır.
Dreamworks ve tom hanks ikilisi olarak beni hayal kırıklığına uğratmamış film. Güzeldi.
Geçen günler de izlediğim ve gerçeklikten uzak bulduğum bir filmdir. Özgür basının bir ülkede nasıl kazanıldığını anlatmaktadır ama ben filmin sonunda ki dava sonucunu çok gerçekçi bulmadım evet Amerika bizden daha Özgür bir ülkede olsa da bu kadar da degil dedirtti bana. Amerika'yı övündüğünü düşündürdü. Şu dünya da şuan sahip olduğumuz tüm haklar için birileri ölmüş birileri kendini feda etmiş adil ülkeler de bile! O yüzden basın özgürlüğü film de bir kaç stresli olayla atlatılması bana gerçeklikten uzak geldi.
anlatmak istediğini ve yaşananları hiç lafı dolandırmadan veren bir film olmuş. gazetecilik ve özgür basın konusunda derdi olanların izlemesi tavsiye edilir. vazgeçtim aslında herkes izlemeli. basının, yargının görevi ve neye hizmet etmesi gerektiği konusunda güzel noktalara parmak basılmış.

filmin son sahneleri all the president's men filmine bir selam gönderiyor. eğer önceden izlemediyseniz bu filmden sonra izleyeceğiniz ilk filim o olsun.
içinde ''basının görevi halka hizmet etmektir, halkı yönetenlere değil.'' yargısını ana fikir olarak barındıran film.
film, demokrasilerde bağımsız bir yargı ile birlikte basının nasıl 4. güç olabildiğini gözler önüne seriyor.
işin ibretlik yanı ise film nixon zamanında geçiyor. yani; 2021 türkiye'sindeki basın özgürlüğünden fazlası, amarika'da daha nixon zamanında ortaya çıkıyor.
neyse ağlamıyorum gözlerime demokrasi ve adalet kaçtı.