bugün

Hikayenin bir diğer ilginç tarafı ise, kitabın anlattığı alternatif tarihi akışın içinde alternatif bir tarihi akışı anlatan, Hawthorne Abendsen karakterinin yazdığı, The Grasshopper Lies Heavy adlı kitabın bizim yaşadığımız gerçekliği anlatmaması.

Şöyleki, dick'in romanı ikinci dünya savaşı sonrası fotoğrafının negatifini kurguluyor. Romanın bir karakteri olan abendsen ise yazdığı kitapta, romandaki gerçekliğin negatifini kurguluyor. Ama abendsen'in anlattığı, negatifin negatifi, dick'in yaşadığı pozitifi anlatmıyor.

Bu sayede dick, kitabın sonlarına doğru artık okuyucuya bırakmayıp karakterleri aracılığıyla kendisinin dile getirdiği "tarafların belirsizliği" sıkıntısını kitabın bütününe yayabilmiş oluyor. iyi/kötü, kazanan/kaybeden, doğru/yanlış, haklı/haksız konumları arasındaki ayrımın, baktığınız her bir örnekte ve baktığınız her bir zaman diliminde yeniden incelenmesi gerekiyor.

ya da belki de başka bir anlamı vardır, gerçekliğin her baktığında yer değiştirmesi gibi. emin değilim.

Dediğim gibi, hikayenin bir diğer ilginç tarafı.
online yayıncılığa soyunan Amazon.com'un ilk yapımı olarak fena olmayan bir pilot bölüm ile dizi furyasına katılmıştır.
dizisi yapılan kitap. ilginç bir fantezi üzerine kurulu. 2. dünya savaşını almanlar kazansa ne olurdu?
Philip K. Dickin 1961 yılında yayınlanan aynı isimli kitabından esinlenerek yapılacak dizidir. Kitapta Alman ve Japonların ikinci dünya savaşını kazandığı bir dünya kurgulanmıştır.
Nazi Almanyası ve Japon imparatorluğu II.Dünya Savaşı'nı kazanmışlardır. Dünyanın çeşitli yerlerine kukla hükümetler kurarlar. ABD'nin bir kısmını Japonya işgal etmiştir. italya tüm akdenizi ele geçirmiştir. SSCB dağıtılarak yok edilmiştir. Dünyada Almanya ve Japonya arasında soğuk savaş başlar. Hitler'in yerine gelen Bormann Ay, Venüs ve Mars'ta koloniler kurdurur.
Rufus Sewell, Luke Kleintank ve Alexa Davalos'un başrollerinde olduğu dizinin yapımcılığını usta yönetmen Ridley Scott üstleniyor.
Izlememiz gereken 8.4 imbd puanli nazili dizi. Naziler kazansaydı ne olurdu? Sorudunun cevabı.
lanet olsun ki yeni keşfettiğim dizi. neyse çok kaybımız yok.
3. bölümü malum ortamlara düşmüş dizidir.
what if? mantığıyla yazılmış philip k.dick bilimkurgu kitabı. 2.dünya savaşını almanlar ve japonya'nın kazandığı bir gelecekte geçiyor. dizisi de başlamış yeni gördüm, hatta 3 bölüm oynamış, hücuuuum....
Bir dizinin tutmasi icin gereken "atmosfer" ve "gerilim"i ilk bolumlerden itibaren vermistir.
An itibariyle başlamaya karar verdiğim dizidir.
--aşağıda okuyacaklarınız spoiler içerir.--

son bölümünde bir kaç açık kapı bırakıp final yapan dizi. film kimde kaldı, frank ne olucak ve trade minister en sonda nasıl bir dünyaya kafasını kaldırdı anlayamadım. dizinin 10 bölümde işlediği savaşı naziler kazandı japonya-almanya işgal etti temasının olmadığı bir finaldi.
ikinci dünya savaşını almanlar kazansaydı ne olurduru anlatan kitap uyarlaması, netflix özentisi amazon tarafından yapılan ama kaliteli bir dizi. Şimdilik 10 bölümü var ama 2. Sezon onayı almış. Bakalım ne zaman çıkar.
bana game of thrones'un 2. bölümünü 2 gün erteletmiş jon snow spoilerı yememe sebep olmuş muhteşem dizi. bölümler 1 saat ama asla baymayan cinsten. dizide kimi seviceğimi şaşırdım. direnişçileri mi sevsem, nazileri mi yoksa ticaret bakanını mı?

--spoiler--

final bölümünde führer'e sevindirtti lan dizi.* general john'un sadakatine hayran bıraktırdı. juliana'nın joe suikastına gerçekten zekice yardım edip sonra karar değiştirmesi olsun, o canım ed'imin japonlarca yakalanması olsun, führer muhabbeti olsun nasıl bi finaldi be öyle. ticaret bakanının yaşadığı son saniyeler? mükemmeldi. 2 saat yapsalar diziyi soluksuz izlermişim yine.

--spoiler--

dizi 2. sezon onayını aldı ama ne zaman geliceği belli değil. muhtemelen 2016 kasımda gelicek yani bi hayli var. game of thrones bile şu an bana bunun açığını kapatamaz.

ayrıca;
(bkz: general john bey ne yapıyorsunuz)*
karizmatik adamsın (bkz: rufus sewell)
2. dünya safaşı meraklısı biri olduğum halde varlığından haberdar olmadığım kitap ve dizi. hemen başlıyorum...
Yeni başladım lakin başroldeki kız ayça bingöl ve kısmetse olur mehtap karışımı bir şey adapte olamıyorum.
bugün başladığım dizi. şimdilik gayet güzel.
"alternatif tarih" dizisi. 2. sezonu 16 aralıkta nihayet başlıyomuş. john seni çok özledim john.
4-5 sezon olduğunda izlemeye başlayacağım dizi. şimdilik pusuya yattım bekliyorum.
Dizinin hikayesi güzel ama sürükleyici değil.
hep aynı kurgu,

amerika kazandı kahraman ülke fatihi,

almanya ile japonya kazandı kaka.

o savaşta iyi taraf yoktu.

yüzbinlerce sivilin üstüne atom bombası atarak amerika bunu fazlasıyla gösterdi.

japonlar onurlu insanlardı en azından,

almanlarda aynı bok, amerikanlarda.
2. sezonunu da mükemmel kapatmış alternatif tarih dizisi. inanılmaz şekilde underrated buluyorum.

--spoiler--
dizide 3e bölünmüş amerika görüyoruz ve son derece heyecanlı. hitlercı olup çıkarsanız şaşırmayın. adamın ölümüne üzülüyo insan. sezon genel olarak harikaydı ama son 3 bölüm inanılmaz bi kapanış yapmışlar. japonların aq nazilere bi şey olmasın derken japonlara da kanım kaynayıverdi. ama adam obergruppenführer smith'tir. sieg heil!*
görsel
--spoiler--

3. sezon onayını almış dizi. sabırsızla bekliyorum.
Kitabı ile dizisi biraz ayrık ilerliyor. Dizide tagomi san karşımıza direkt trade minister olarak çıkarken kitapta yüksek seviyeli bir memur olarak yer alıyor. Şahsen çevirisini pek olurlu bulmadım. Klasik olan kitap-dizi olayını dizi-kitap olarak önerebilirim.
bi oturuşta ilk sezonunu bitirdiğim distopya konulu muhteşem dizi. şahsen obergruppenführer (bu rütbeyi söylemek de insanı bi etkilemiyor değil açıkçası) smith e hayranlık beslemiyor değilim ama bir yandan da ''lan adam ss subayı neyine hayranlık besliyorum'' diye kendime kızmıyor da değilim. beni böyle saçma sapan dizinin konusuyla alakasız bi çelişkiye düşüren dizi. konusuyla oyunculuğuyla şu dizi alemindeki en underrated dizilerden birisidir.
Adamın hitler çıkmasına oldukça şaşırdigim dizi.
3. sezonu 2018de görünüyo ama ocak olsa bari. birtakım karizmatik johnlar görmeyeli çok oldu.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar