1. 14.
  ing. yorumlayıcı
  1 ... anengineer
 2. 13.
  bir politik gerilim-aksiyon karışımı film. nicole kidman , sean penn ve catherine keener başrolleri paylaşmaktadır.

  --spoiler--
  film (hayali) bir afrika ülkesinin dili ile ilgili görev yapan bm'de görevli bir bayan çevirmenin, o ülkenin bm'de konuşma yapmak üzere gelecek devlet başkanına suikast planlandığını tesadüfen duyması ve bunu ilgili mercilere bildirmesiyle başlayan gelişmeleri konu alıyor. söz konusu devlet başkanı, o ülkenin eski özgürlük kahramanı iken artık kanlı bir diktatöre dönüşmüş bir zattır. olaylar duyumun doğruluğu konusunda sürekli bir şüphe içinde gelişir ve tırmanır.
  --spoiler--

  yer yer intikam duygusu ve yas üzerine felsefe yapmaya da girişen, izlenesi bir filmdir.
  1 ... usualsuspects
 3. 12.
  filmi beğenmesen bile otur nicole ablamızı izle. 2 saatin nasıl geçtiğini anlamazsın.
  2 ... lenfer
 4. 11.
  Filmin en önemli özelliklerinden birisi, Birleşmiş Milletler'in New York'taki tarihi binasının iç mekanlarında çekimine izin verilen ilk film olması... Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, filmin yönetmeni Sydney Pollack ile tanıştıktan sonra Genel Kurul ve Güvenlik Konseyi yetkilileriyle görüşerek prodüksiyon ekiplerine çekim izni verilmesini sağlamıştı. *
  2 ... la marguerite
 5. 10.
  film.

  nicole ile sean'in bi' türlü olaya giremediği film.

  aslında egemen güçlerin politikalarına destek verdiğine yönelik mesajları çıkarmak çok da zor değil filmden.
  2 -1 ... yasakani
 6. 9.
  Birleşmiş Milletler'in içinde yaşanan politik entrikaları ve ihanetleri ortaya çıkaran ve gözler önüne seren bir çevirmen olan Silvia Broome suikast tehditleri almaya başlar. Bu çevirmeni korumak ve onu suikastlere karşı savunma görevi de bir FBI ajanı olan Tobin Keller'a verilir. Öte yandan, çevirmeni korumakla görevlendirilen federal ajan Tobin Keller, genç kadının bildiklerini tümüyle söylememiş olabileceğinden kuşkulanmaktadır.
  Silvia ile Tobin hayata farklı pencerelerden bakmaktadır. Birleşmiş Milletler çevirmeni olan Silvia sözcüklerin gücüne ve kutsallığına inanır. Buna karşılık Tobin ise bir gizli servis ajanı olduğu için insanların söylediği sözlere aldırmadan sadece davranışlarını okumak gerektiğini düşünür. Güç dengesinin yeniden kurulması için doğru yerde, doğru zamanda tek bir fısıltı yeterli olacaktır.
  2 ... linka
 7. 8.
  son sahnelerinden biri olan zuwanie yle nicole kidman in bulusmasindaki yuz hali muhtesem olan filmdir.defalarca izlenesidir.
  1 ... karakuzusu
 8. 7.
  Etrafımızdaki silah sesleri duymamızı zorlaştırıyor
  Ama insan sesi diğer seslerden çok daha farklı
  öyle bir seski diğer herşeyi içine gömüyor
  hatta bağırmıyorken bile
  hatta sadece fısıltıyken bile
  en küçük fısıltı bile orduların sesini bastırıyor

  çünkü GERÇEĞi anlatır.

  Orginali:
  Zuwanie: [reading from the dedication of a book he wrote decades earlier] THE GUNFIRE AROUND us makes it hard to hear. But the human voice is different from other sounds. It can be heard over noises that bury everything else. Even when it's not shouting. Even when it's just a whisper. Even the lowest whisper can be heard - -over armies... when it's telling the truth.

  (bkz: http://www.imdb.com/title/tt0373926/quotes)
  2 ... honest
 9. 6.
  "The truth needs no translation" -gerçek, tercüme gerektirmez- mottolu bir film. Sean Penn -bence- fildeki aksiyonu kaldırabilecek yetenekte olmasına kar$ın Nicole Kidman'a eküri olamayacak bir fiziksel görüntü sergilemekte.

  nedense bu yönüyle bende 1999 yılında çekilmi$ stigmata'yı anımsattı. Konsept olarak ikisi de genç, güzel bir bayan ve ona e$lik eden olgun, pörsüyeyazmı$ -pörsümek- bir erkek. (Gabriel Byrne 1950 doğumlu; Patricia Arquette 1968li)

  bu nedenle bu film bir anlamda da tamer karadağlı için bir umut ı$ığı niteliğinde.

  konusu için;
  --spoiler--
  amerika birle$ik devletleri bir ajanını, $ans eseri gizli konu$malarda geçen bir suikast enformasyonuna eri$mi$ bir çevirmeni denetlemek üzerine görevlendirilir.
  --spoiler--
  2 -1 ... all rights reserved
 10. 5.
  birleşmiş milletler de üst düzey bir görevde bulunan nicole kidman ın canlandırdığı karaktere bilinmeyen karizmatik bir düşman tarafından tehdit edilmeye başlanır,sean penn in canlandırdığı karakter de onu korumaya ve olayı çözmeye gelir,olaylar gelişir...
  2 -1 ... disco inferno