bugün

bugün 11:15te izleyip, türkiye'de ilk izleyenlerden olduğum mükemmel film. içimizde soru işareti vardı. acaba savaş sahneleri olacak mı falan diye, baştan sona aksiyon tavan düzeydeydi. 3d olmasının pek bir esprisi yoktu.
--spoiler--
bunun dışında filmde insan ırkından kimseyi görmedik. elf kralı sanırım thranduil'i gördük. cücelerin krallarını gördük vs vs.
--spoiler--

bunun yanında gitmeyen varsa kesinlikle gitmesini öneririm.
edit:uyarısı için kayip pena'ya teşekkürler.
yine, yeni, yeniden bir peter jackson alametifarikasıdır.

yüzüklerin efendisi yüzük kardeşliği ayarında bir filmdi. devamlı aksiyon içinde işleyen, mizah unsurları çok profesyonelce yerleştirilmiş ve yine o destansı üslubuyla konuşan elfler,büyücüler ve tabi ki esas adamlar; cüceler.

adım kadar eminim büyük bütçeli savaş sahneleri aynı yüzüklerin efendisi serisi gibi devam filmlerinde mutlaka gelecektir, bekleyenler için.
komediyi biraz fazla kaçırdıklarını düşünüyorum ilk 10 dakikalık bölümde cücelerin bilbonun evini dağıtması, trollerin saçma hareketleri yada goblin kralının şarkı söylemesi lotr serisindeki o havayı bozmuş ancak filmin çok güzel olduğu gerçeğini değiştirmiyor. 10 yıl önceki anılarımı hissetmem ayrıca tüylerimi diken diken etti.
sting'in bulunuşunu görmek bile gitmek için yeterli bir sebeptir.
zorla 3d izlettirilen film. hayır henüz izlemedim ama hangi sinema salonuna baksam 3d yazıyor.

lan bu 3d çok mu afilli bir şey? illa her yeni çıkan fantastik yapımları böyle mi izlemek zorundayız? ne lan bu dayatma.
bence göz yorucu ve pazarlama çabasından başka bir şey değil.

sikerler 3 boyutu. konu boyutsa biz stv'nin 5. boyutunun içinde kaybolmuş adamlarız. yer mi anadolu çocuğu. hey yavrum benim.

tamam sakinim.
ayıca şöyle bir müzik vardır filmde; *
http://www.youtube.com/watch?v=8OiYDUEu3i8
gitmeyeni sikiyorlar tadında olan filmdir.

dip not : biliyorum güzel biliyorum süper gideceğim ancak niye gitmeyeni sikicekmişsiniz gibi davranıyorsunuz amk ?
seneyi tam hatırlamasamda ilk duyduğum günden beri çıkmasını bekleyip gidemediğim film.
3 saatlik haz denilen şey budur.hele son 1 saat temponun yükselmesi nefes bile aldırmıyor.mükemmel olmuş hele ki ilk film için 2.film için beklentileri yüksek tutmuştur.
tamamının 3 d olması onu müthiş kılan film. sinemaya böyle filmler için gidilir. tavsiye edilir.
filmi izlemedim henüz, biraz daha ortalığın yatışmasını bekleyeceğim. film nerede bitiyor. mümkünse birisi mesaj atabilir mi? son zamanlarda en çok buna taktım kafayı. bu yazar kardeşinize bir mesaj atarsanız sevinirim.

hobbitttsssiiisss...

edit:imla
edit 2: mesaj atan yazarlara teşekkür ederim.
dipnot: kitabı okudum.
ortamın biraz daha yatışması ile izleyeceğim film.
3d olarak sinemada izlenmesi şart olunan filimler arasında yerini alması gerekiyor.
yüzüklerin efendisi kadar heyecanlandırmasa da yinede çok güzel olduğunu düşündüğüm film. gandalfın türkçe dublajdaki yeni sesine alışmak zor oldu. konuşan troller ve yeni cüceler filmi daha esprili yapmışlar. sonuç olarak filmde orta dünya olurda güzel olmaz mı. keşke ilk önce hobbit çıksaydı arkasından yüzüklerin efendisi serisini izleme şansımız olsaydı.
3d kötü olmuş yine karanlık görüntüler film muazzam imkanı olanlar 2d versiyonuna gitsinler.
yaklaşık 3 saat süren destansı bir filmdir.
orta dünyayı özleyenler için bulunmaz hint kumaşı niteliğindedir. bilbo, on üç cüce, gandalf, elfler, orklar, troller, gollum ve daha neler neler. görsellik yine ilk sırada olmakla birlikte konunun içeriği ikinci ve üçüncü filmlerde daha iyi anlaşılacaktır.
kitabı okuyanlar için bir uyarı; azıcık eklemeler ve çıkarmalar var, siniriniz bozulmasın izlerken.
kitaptan çıkarılanların merak edildiği film.
dün gittiğim dublaj olmasına rağmen ( bileti aldıktan sonra farkettim) destansı yapıt. 3d nin özelliklerini bazı filmler gibi de heba etmemiş gayet güzel kullanmış.filmi en yakın zamanda izlemenizi şiddetle tavsiye ederim .
peter jackson'ın kaldığı yerden bomba gibi devam ettiği film. bu adam tolkien kitaplarını tam bir middle earth nerd'ü kafasıyla uyarlıyor. lotr serisiyle elde ettiği hiçbir başarının tesadüf ve tekrar edilemez olmadığını gözümüze gözümüze sokmuş sevgili peter jackson.

filmin içeriği ve kitapla uyumu hakkında sayfalarca yazı yazabilirim ama çoğu ayrıntı zaten anlatılmış. ben de bir middle earth nerd'ü olarak dibine kadar tatmin olduğumu söyleyebilirim.

--- spoilerimsi ---

film daha ortalarında, tekrar izleme isteği yarattı bünyede. ikinci seferde ayrıntı kaçırmamak adına dublajlı izlerim diye düşünüyordum; taa ki smeagol'un "gollööm! gollöööm!" şeklinde aklımdan çıkmayan böğürmelerini duyana kadar. nedense lotr'de bu kadar hoşuma gitmemişti o böğürtüler. kesinlikle gollum için orjinalinden izlenmeli.

(bkz: böğürtü)

--- spoilerimsi ---
bu geceyi sabırsızlıkla bekleten film.

(bkz: bekledik bunu çok bekledik)
herkesten önce izleyeceğim diye içim içime sığmıyordu. perşembe günü 21.30 seansı ile sadece biz izlemiş olacaktık. amma velakin yine o nefret ettiğim gözlükler verildi. almasan da olmuyor. mecburen üç boyutlu izledim ama pek tad alamadım. tamam film güzel hatta aşmış yine peter abimiz döktürmüş ama yeniden gidip iki boyutlu olarak tadını çıkara çıkara en arkalardan izlemem gerek.

ya hayır imax in içine ediştir bu üç boyut. o kadar diyorum.
önce kitabını okumak istediğim ancak kitabı öne alırsam filmi 3d izleyemeyeceğim ne yapsam karar veremedim en iyisi akışına bırakmak.
Bugün gittiğim harikalar harikası film über zevk aldım yemin ederim amk. herkesin bir kere izlemesi gerekli bu filmi bu hayatta.
gayet güzel. serinin takipçileri için aynı heyecanı taşıyor diyebilirim. yüzük kardeşliğine benzer bazı yanları olsa da sürükleyici ve hareketli sahneleri insanı etkiliyor.
yeni kitabını aldığım, lord of the rings serisinin giriş niteliğindeki hikayedir.
(bkz: hobbıt)