bugün

2. kitabını bitirdiğim * aşmış, 5 kitaplık üçleme **. ford prefectin cennet bahçesi hikayesi yorumunda kalkıp dans edesim gelmişti.
"dünyada bunu yazan adamlar var , ben hala uğraşayım biraz daha beyin kıvrımım olsun diye" diye düşündüren , isyan ettiren kitaptır..yapay zeka desen değil , bilim kurgu desem hiç değil , felsefe o da değil nedir bu kitap? the dark tower'ın zamana yayılışını , geb'in bilimselliğini , kafka'nın alaycı ironik uslubunu , star wars'taki yaratıkları al, hepsinin etkisini 5le çarp..bunlar sonsuza giderken , insan beyninin ufuklarını açan seridir..eskiden , vucut parçalarının birbirleriyle olan arkadaşlıklarını anlatan bi denemecik yazmaya başlamıştım , kendimi de çok zeki hissetmiştim o vakit , dahiyane bi fikirdi..sonra bu seri çıktı , yırttım attım..
bkz: bu kadar konustuk bi infinite improbability drive demedik.
(bkz: sonsuz ihtimalsizlik motoru)
ebedi dumura uğratıcı gibi muhteşem bir karakteri barındıran seri.

--spoiler--
-arthur dent?
-evet?
-sen angutun tekisin, tam bir götsün sen.
--spoiler--
d.n.a. tarafından yazılmış bütün hayallerimin ötesinde ve bi o kadarda absürd olan aşmış kitaplar serisi. aslında d.n.a.'nın bunu ilk önce radyo tiyatrosu olarak yazdığı, sonra radyoda çok gerçekçi seslendirilince milletin * * bunu gerçek sanıp, "uzaylılar geliyor, kaçııııınnnn" diyerekten tabanları yağladıkları rivayet edilir.

kitapta en sevilen(ya da gıcık olunan) karakterlerden biri olan marvin'in depresifliğine hayran olmuşumdur. arthur dent yardım istediğinde, kendinden kat kat güçlü, extra donanımlı savaş robotunu kas gücünü kullanarak değil, psikolojik olarak çökertmiştir.* *örnek alınasıdır.
kitabını okumadan filmine gidenlerin begenmemesi normaldir.the x files adli dizide ajan fox mulder 'in kapi numarasinin 42 olmasi kitaba bir gondermedir.ayni zamanda radiohead 'in paranoid android adli sarkisi marvin'e gondermedir.turkcede de beşi bir yerde olarak cikmiştir.
mutlaka okunması gerekenler*in bir numarası. okunması gereken kitap.
gülhan'ın galaksi rehberi adlı programın isminin esinlenildiği kitap.
Bu kitap bilimkurgu maskesi altında insan oğlunun yaptığı şeylerin ne kadar gerizekalıca olduğunu eleştiren bir felsefe ve absürd komedi kitabıdır. Bu kitabı okuyan bir kişi gülmüyorsa ya kitabı anlamıyor, ya Afrikada basılmış bir kopyasını almış ya da kitabı ters tutyor demektir.
Filmi kitabına hakaret olan bir romandır.
şu ana kadar kitaptan uyarlanmış iki filmi de birbirinden kötü. bir de bbc'nin dizi denemesi var.
kısaca şu ana kadar doğru dürüst filmleştirilememiş, şimdilik kitap en iyisi.

absürd komedi izlemekte ısrar edenler monty python filmlerini tercih etsin.
5 kitabının bir arada bulunduğu bir cildi, bu sıralar ideefixeden 24 liraya alabileceğiniz bilim kurgu klasiği.
sessiz sinema oyununun vazgeçilmez sorularındandır.
okurken hiç bitmesini hiç istemediğim, marvin' li kısımlarını sayfaları çevire çevire aradığım, arthur dent' ine aşık olduğum kütüphanede okunması gereken kitaplar bölümünde yer alan kitap.
baya bi küçükken izlemiştim bu yüzden çok salak bi film gelmişti. ya da gerçekten saçma bi film. ama okumak daha iyi olmalı.
kitapları okunur, filmi sonra istenirse izlenir ama filmi dandiktir. kitaplar ise mukaddes... kitapları okuyan çoğu insan da douglas adams'a hayran kalır herhalde diye düşünüyorum***.
arkadaşımdan alıp okuduğum halde kütüphanemde de bulunmalı diyerek aldığım nadide kitaplardandır. üstüne hatun gidilmez denilmesine rağmen zamane kız arkadaşımın en sevdiği filmlerden olup, çok sevdiği için kitabını da alarak hediye ettiğim ve iki günde okuduğu bir kitap ve film uyarlamasıdır. kitabı filminden daha güzeldir ama bu filminin kötü olduğunu göstermez.
insanlarda çadırlarla konuşma, keçilerle kavga etme gibi kalıcı yan etkiler bırakan kitap
kabalci kitabevi % 50 gibi devasa bir indirim yapınca binlerce kitap arasında tekrar cok satanlar arasına girmeyi başarmış klasik.

40 lira neydi öyle arkadaşım, şimdi iyi böyle 20 lira. ayrıca baskısı tükenmiş sanırım ön sipariş alınıyor yeni baskı için.
"devamlı depresyonda olan robot" fikriyle yaratıcılığını kanıtlamış film ve kitabı.
her kütüphanede olması gereken ve ölmeden önce okunması gereken 1001 kitaptan birisi. 5'i 1 yerde olan ciltli versiyonu tavsiye edilir.
''dünyalı,üzerinde yaşadığınız gezegen fareler tarafından ısmarlanmış,parası fareler tarafından ödenmişti ve fareler tarafından yönetiliyordu.inşa edilme amacına ulaşmasından beş dakika önce yok edildi ve şimdi yeni bir tane inşa etmemiz gerekiyor.'' ile özetlenebilecek bir güzelim kitap,seri.falan.
hayatta gerçekleştirilebilecek belki en uç işkence makinesini, "tam perspektif burgacı"nı barındıran kitap. bir odanın içerisine uçsuz bucaksız kozmosun bir resmi, ortasında da minik bir ibare vardır:'buradasınız'. saatlerce ve hatta günlerce burada bulunduğunuzu düşünün. bi noktadan sonra zihniniz, şuur algısında bi sapmaya uğrayıp, saykodelik alemlere akmaya başlar büyük bir ihtimalle.
5' i bir arada baskısı kocaman olan kitap. Yazıları da ufacıktır, hafiften göz korkutur.