bugün

kadınlar ve çocuklar dikkatsiz olabilir... erkekler asla.
-call me godfather.
Perdeler niye açık Mike.
favorim;

--spoiler--
it's just business
--spoiler--
-ben racon kesmem kafa keserim ! !
amerika ya inanıyorum.
Ailesi ile vakit geçirmeyen bir erkek, tam anlamıyla bir erkek değildir.
don corleone : seni yıllardır tanırım ama ilk defa benden yardım istiyorsun. en son beni ne zaman kahve içmeye davet ettiğini hatırlamıyorum. karım, çocuğunun vaftiz anası olduğu halde. şimdi burada samimi olalım. asla arkadaşlığımı istemedin. ve bana borçlu kalmaktan korktun. anlıyorum. cenneti amerika'da buldun. iyi bir yaşam sağladın. polis ve mahkemelere güvendin. benim gibi bir arkadaş gerekmiyordu. fakat şimdi bana gelip diyorsun ki: "don corleone, bana adalet ver." ama bunu saygıyla rica etmiyorsun. dostluk önermiyorsun. bana baba demek bile aklına gelmiyor. kızımın düğününün olduğu gün bana gelip para karşılığı cinayet işlememi istiyorsun.
bonasera : senden adalet istiyorum.
don corleone : bu adalet değil ki. kızın hayatta.
bonasera : o zaman, onların da kızım gibi acı çekmelerini sağla. sana ne kadar ödeyeyim?
don corleone : bonasera, bonasera. bana bu kadar saygısızca davranmana sebep olacak ne yaptım? eğer bana dostca gelseydin, kızını mahveden o pislik daha bugünden acı çekiyor olacaktı. senin gibi dürüst bir adamın düşmanlarını ben de düşman belleyecektim. ve o zaman, senden korkacaklardı.
bonasera : dostum olur musun? baba?
"Yalnız şunu belirtmek istiyorum: Ben batıl inanışları olan biriyim. Komik bir durum bu ama gerçek. Küçük oğlum Michael, polis şefini vurduğu iddiası yüzünden yurtdışına kaçmak zorunda kaldı. Bundan sonra başlıca işim, onu bu iftiradan korumak ve ailesinin yanına geri dönmesini sağlamak olacak. Ancak ben batıl inançları olan bir kişiyim. Oğlum saklandığı yerde yanlışlıkla vurulursa, kendisini suçlayan yeni kanıtlar, yeni tanıklar çıkarsa bu durum bana, bu odadaki bazı dostlarımın, yaptığımız barış anlaşmasına uymadığı düşüncesini verecek. Dahası, oğluma yıldırım çarpsa, gemisi okyanusa gömülürse, uçağı düşerse, bir polis memuru yanlışlıkla onu vurursa, hücresinde kendini asarsa ben yine buradaki bazı kişileri suçlayacağım. Ve bunu asla, ama asla affetmeyeceğim!"
-don corleone
You broke my heart Fredo. You broke my heart.
"On dakika içinde bu kâğıdın üstünde iki şeyden birini göreceğim: Ya imzanı, ya da beynini!"
"Benden ne istediğini gerçekten anlayamıyorum Michael. Teselli olacaksa şunu söyleyebilirim, seni hep sevdim Michael. Ve daima seveceğim."
--spoiler--

Annesi onu bu halde görmesin

--spoiler--
gelmiş geçmiş en iyi en etkili filminden alıntılanan diyaloglar, cümleler, repliklerdir. ki filmin fanları tarafından her biri ezberlenmiş ve müsaid ortamlarda dile getirilmiş hatta bazen bir şiir gibi tok ve güzel ses ile söylenegelmiştir.

filminden sevdiğim birkaç repliği paylaşayım diyorum:
” Sakın bana masum olduğunu söyleme çünkü bu benim zekama hakarettir.”

” En zengin insan, en güçlü arkadaşlara sahip olan insandır. ” (Altobello)

Eğer oğlumun başına bir kaza gelirse veya bir polis onu vurursa ya da kendisini hücresinde asarsa, hatta kafasına yıldırım bile düşse bu salondaki bazı kişileri suçlarım. Ve o zaman affetmem. (Don Vito Carleone)

“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

“Keep your friends close,your enemies closer.” ( Don Vito Carleone)

” Dostluk ve para zeytinyağı ve su gibidir. ” ( Don Vito Carleone)

” Ailesiyle vakit geçirmeyen adam gerçek bir ‘adam’ değildir. “ (Don Vito Corleone)

” Eli çantalı bir hırsız [avukatları kastediyor] eli silahlı bir hırsızdan daha çok çalar ” (Don Vito Corleone)

” Para silahtır ama siyaset, tetiği ne zaman çekeceğini bilmektir. ” (Lucchesi)

filme ait diğer replikler ve kaynak:

http://replikler.net/replik/the-godfather-baba/
don vito corleone'den replikelr:
“ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım.”
” ailesiyle vakit geçirmeyen adam gerçek bir ‘adam’ değildir. “
” eli çantalı bir hırsız [avukatları kastediyor] eli silahlı bir hırsızdan daha çok çalar .”

michael corleone'den replikler:
” düşmanlarından nefret etme bu senin yargılama yetini etkiler. ”
"fredo… sen benim abimsin, ve seni severim. ama sakın birdaha aileye karşı birisinin tarafını tutma! sakın!"

The Godfather / Baba (1972)
https://replikler.net/rep...odfather-baba-replikleri/