bugün

the godfather replikleri

don corleone : seni yıllardır tanırım ama ilk defa benden yardım istiyorsun. en son beni ne zaman kahve içmeye davet ettiğini hatırlamıyorum. karım, çocuğunun vaftiz anası olduğu halde. şimdi burada samimi olalım. asla arkadaşlığımı istemedin. ve bana borçlu kalmaktan korktun. anlıyorum. cenneti amerika'da buldun. iyi bir yaşam sağladın. polis ve mahkemelere güvendin. benim gibi bir arkadaş gerekmiyordu. fakat şimdi bana gelip diyorsun ki: "don corleone, bana adalet ver." ama bunu saygıyla rica etmiyorsun. dostluk önermiyorsun. bana baba demek bile aklına gelmiyor. kızımın düğününün olduğu gün bana gelip para karşılığı cinayet işlememi istiyorsun.
bonasera : senden adalet istiyorum.
don corleone : bu adalet değil ki. kızın hayatta.
bonasera : o zaman, onların da kızım gibi acı çekmelerini sağla. sana ne kadar ödeyeyim?
don corleone : bonasera, bonasera. bana bu kadar saygısızca davranmana sebep olacak ne yaptım? eğer bana dostca gelseydin, kızını mahveden o pislik daha bugünden acı çekiyor olacaktı. senin gibi dürüst bir adamın düşmanlarını ben de düşman belleyecektim. ve o zaman, senden korkacaklardı.
bonasera : dostum olur musun? baba?