bugün

yazari ELiYAHU M.GOLDRATT olan, "amac" adiyla turkceye de cevirilmis olan bir kitap. ozellikle endustri muhendisligi ogrencilerine tavsiye edilir.

--spoiler--
imalat yapmanın yeni global ilkelerini ele alan ve bir imalat ders kitabı olan Amaç, aynı zamanda bir roman ya da bir aşk hikâyesidir. Amaç öte yandan az sayıda varsayımla çok sayıda sanayi olgusunun açıklanabileceğini dile getiren bir denemedir. Bütün bu özellikleri onu alışılmamış yönetim kitaplarından çok farklı kılıyor. Amaç, hepimizin beyninin iyi bir bilimci olmak için yeterli olduğunu öne sürüyor. Sadece gerçekliğe bakmayı ve gördüklerimizin üzerinde mantıklı ve kesin bir biçimde düşünmemizi yeterli görüyor. Sağduyumuzu kullanarak bilimi akademikliğin fildişi kulesinden çıkarıp ait olduğu yere, hepimizin erişebileceği bir yere koymamızı ve böylece etrafımızda gördüğümüz her şeye uygulanabilir hale getirmeyi öneriyor. Onu aşkın ülkede bir milyondan fazla baskı yapan Amaç'ın şirketlerin yönetim kurullarında, üniversitelerde, fabrika atölyelerinde ve evlerde elden ele dolaşmasının nedeni bu olsa gerek.
--spoiler--

kaynak: http://www.simurg.com.tr
okurken 'la olm hala anlamadın mı' dediğim kitap. şöyle ki yazar(eliyahu m. goldratt) havaalanında uçak beklerken biriyle karşılaşır. o kişi buna bilmiş bir tavırla 'amaç ne dostum amaç ne?' der. bu arkadaş kitabı uzatmak için mi yoksa hafiften saf olduğundan mıdır bilinmez amacın kar olduğunu 40 sayfa sonra anlar. adamı deli eder.
her şeye rağmen iş yaşantınızı değiştirebilecek bir kitap. işletme ya da endüstri mühendisliği öğrencisiyseniz makuldür.
sultanahmette 20 liradır.
endüstri mühendisliği öğrencilerinin kesinlikle okuması gereken kitap.

--spoiler--
eliyahu m. goldratt'ın kısıtlar teorisi'ni ilk olarak ortaya attığı kitaptır. iş hayatı, iş hayatında yaşanabilecek sorunlar, iş hayatında karşımıza çıkabilecek büyük engeller hakkında önemli bilgiler bulunduran kitap. kitabın asıl amacı ise verimlilik.
--spoiler--
güncel Önemli Başlıklar