bugün

07.05.2013 tarihinde ilk tanıtım videosu çıkan Oculus Rift desteği ile sadece pc için çıkarılmış oyundur.

--spoiler--

Açık dünyaya sahip bu oyunda bir adada hayatta kalmaya çalışıyorsunuz ama herşey bu kadar basit değil.

Tek başınıza atlattığınız uçak kazasının ardından bir adada buluyorsunuz kendinizi ve hayatta kalabilmek için etrafı keşfetmeye çıkıyorsunuz. Bu esnada oyunun yaşayan bir dünyaya sahip olduğunu görüyorsunuz; hava olayları değişiyor, ormandaki bitkiler yeşerip büyüyor ve ölüyorlar.

Adada yapabileceğiniz pek çok şey bulunuyor, daha doğrusu yapmanız gereken. Çünkü hayatta kalmak zorundasınız ve etraftaki ağaçları keserek kendinize korunma alanları, araç ve gereçler yapmalısınız. Etraftan tohum toplayıp ilerde yiyebilmek için bitkiler yetiştirmeli, gece gündüz dönüşümleri için hazırlıklı olmalısınız. isterseniz ufak bir kulübe yapın kendinize, isterseniz de okyanus manzaralı bir kale. Ama, ama sadece gündüzleri çıkın dışarıya... Çünkü geceleri etobur mutantlar mağaralarından çıkarak avlanmaya çıkıyorlar!

The Forest şu an Steam'e girebilmek için Greenlight'a başvurmuş oyunlardan biri ve siz de oyunuzu vererek buna yardımcı olabilirsiniz. Oyunun Oculus Rift desteği ile sadece PC için geliştirildiğini belirtelim. Tanıtım videosu size yukarıda yazılı olanlar hakkında görsel bir bilgi verecektir.

--spoiler--

oyun güzele benziyor da indirme linkini bulamadım varsa bulan şeetsin.
oynanış videoları gösteriyor ki kusursuz değil ama bu güzel olmasını engellememiş.
kaldı ki daha early access, buna rağmen başarılı; survival-horror sevenlerin kaçırmaması gereken bir yapıt.
lafı uzatmadan oynanış videolarını paylaşayım; türkçe için pinti panda:http://www.youtube.com/watch?v=NGatLYPpuJE (oyunu öğrenerek oynadığını söylemek zor)

ingilizce için: http://www.youtube.com/wa..._id=annotation_2986706689 (buradaki videolar daha uzun soluklu)
Türkçe bir şekilde oyun hakkında ufak bilgiler almak isteyenler için güzel bir video buyrun şuradan ulaşabilirsiniz >>>http://www.youtube.com/watch?v=XIvf0o128J0
çok kollu canavarlar olmasa güzel oyun .
Bir survival, korku, açık dünya oyunu.

Bütün survival oyunlarda olduğu gibi bunda da hikaye bindiğimiz uçağın ıssız bir adaya düşmesi ile başlayıp bizim adanın karanlık ve ürkütücü yanlarını görmemiz ile devam ediyor. Uçaktan çıkıp ağaç keserek, valiz kurcalayarak, kimi zaman adadaki yerlilerden saklanarak kimi zaman da ortaya çıkıp onlarla savaşarak kendimize ev, bark, sandık, korkuluk, kıyafet ve tuzak gibi şeyler yapıyoruz. kötü tarafı, co-op oynarken benim gördüğüm taşı tavşanı arkadaşımın göremiyor olması. iyi tarafı öldürdüğümüz yerlilerin kafalarını kazığa geçirip yaktığımız zaman daha fazlasının gelmesini önleyebiliyor olmamız. Bir diğer kötü tarafı yine co-op oynarken ölen kişinin malına mülküne reset atılması ve kişinin ta uçağın orda doğması ve bunun yanısıra arkadaşınızla envanterinizi paylaşamıyor olmanız. Bir diğer iyi tarafı open world olduğu için Kaynakların tükenmemesi ve gezdikçe yeni yerler görmek. bir diğer kötü tarafı tek oynarken mağaraya kaçırıldığımız zaman çok zor toparlamamız ve o çok kollu yaratığın bizi zorlaması, yıldım. Bir diğer iyi tarafı sisli, yağmurlu, güneşli her türlü hava durumunda gün doğumu, gün batımı ve yıldızlar manzarasının muazzam olması. Sırf bu yüzden 8.5/10.

Steam'de ₺24,00. Başarım yok.

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel
co-op oynayınca güzel olan oyun.

beta'ya hikaye modu, yan görevler falan eklense harika olacak.

geliştirilmeye çok açık bir oyun ve her güncellemede sağlam şeyler ekleniyor.

ama sağlam sistem istiyor. 9800gt low'da bile kasıyor.
Bi türlü ucuzlamayan oyun.

Büyük indirimlerde %10, %15 indirim veriyor sadece.

Indie oyunlar arasında en popüler olanı bu herhalde; hala çok satıyor ve o yüzden hala ucuzlamıyor.
ilk çıktığında içinde çok fazla bug bulunduran oyun. Ayrıca ilk çıktığında Mola Ekranı yoktu yani Escape'e bastığınızda oyun devam eder haldeydi Bunu yanıma gelip bana vuran yamyamın seslerini duyarak farkettim.
yapım yılı 2016 olan bir korku filmi. başrol oyuncusu game of thrones oyuncusu olan natalie dormer. ancak ne yazık ki o bile bu klişe korku filmini kurtaramamış.

--spoiler--
inanılmaz mantık hataları var bir kere. natalie dormer ile ikiz kardeşinin diyalog sahneleri berbatti. kardeşim yüksek bütçeli film yapmissiniz anlıyorum ama ikiz kardeş diye ikisinide natalie dormer canlandırıyor. o kadar acemi sahnelerdi ki anlatamam.

natalie dormer rüya goruyor. ikizi japonya'da balta girmemiş bir ormanda kaçıyor bir şeylerden. neyse abi bu natalie hemen atlıyor uçağa sabahın köründe gidiyor japonyaya. niye? sırf bir rüya yüzünden. barda yeni tanıştığı adama kardeşim kayboldu diyip tüm aile hikâyesini anlatmaya başlıyor. ee yabancı adam durur mu ayarı veriyor seninle bu ormana gelirim ancak sizin hikayenizi yazarım avustralya da bir dergide ilginç olayları yazıyorum zaten anında ünlü olursunuz diyor. üstelik ses kaydınıda alıyor. bunlar giriyor hocam ormana, bunların yanında ormanı çok iyi bilen bi kaşifte var. zaten ormanın her yeri ceset dolu anasını satayım. millet iplerle kendini asmış ağaçlara. yok sesler geliyor efenim onu öldür bunu öldür diye millet halisunasyon gorup intihar ediyormuş.

hava kararmaya başlıyor. kaşif gidelim, orman tehlikeli millet burda gündüz bile kayboluyor biz gece afedersiniz sıçışlara gelebiliriz diyor. ama bu natalie ile avustralyali yok biz kalicaz filmede aksiyon gelmiş olur, biz gerizekaliyiz çünkü cesetlerle dolu bir ormanda gece kalacak kadar manyagiz diyor. kasifte iyi aq ben burda kalmam yarın gelir sizi alırım bi yerlere ayrılmayın burda buluşuruz hadi çav diyor. ondan sonra olanlar oluyor zaten. halisunasyon gormeler, sesler duymalar, ormanda kaybolan yabancıyla konuşmalar falan filan.

velhasıl kelam ben begenmedim filmi. bak konu biraz daha özgün olabilirdi. aşırı klişe sahneler var aha bu adam burda kesin ölecek diyorsunuz ve ölüyor.
--spoiler--

o yüzden puan: 5/10
survival oyun. Yani hayatta kalma mücadelesi verdiğiniz bir oyun türü.

Yaklaşık 7 saattir oynuyorum. Bir şeyler yapmaya çalıştım. Küçük bir ev kurdum ateş yaktım, ok filan yaptım, yapıyorum da devam ediyorum yani ama bir şeyler eksik oyunda, atmosfer iyi gibi ama böyle bir yapay yapay her şey.Grafikler pek aman aman değil. Full modda yani, ayarların high ve üstü ve 1920x1200 de oynuyorum oyunu. Fena sistemin vardır sormayın. Yani bana göre grafikler ve giydirmeler çok boş geldi. Tek başına oynuyorum oyunu o yüzden de boş gelmiş olabilir. Tek başına oynayınca bir yerden sonra sıkılıyor herhalde insan. Belki yanımda arkadaşım olsaydı daha keyifli vakit geçirebilirdim ve belki grafikler daha çok içine çekebilirdi beni.

Oyunun başka bir eksisi de, yamyamlar çok fazla vuruyorlar. Yani siz pek bir şey yapamadan iki yamyam arasında çekilirken görüyorsunuz kendinizi. 6 kollu olanlar filan fena, çok hızlı hareket ettikleri için savaşamıyorsunuz. Zekaları da zayıf, yaptığınız tahta duvarların üzerine koşup çarpıyorlar ve hala koşmaya devam ediyorlar. Bir ara gelmiyorlar sonra zaman geçiyor bir bakmışınız 5 kişi grup halinde size saldırıyor. Bir şeyle uğraşırken kafanızı sağa bir çeviriyorsunuz bir yere takılmış aptal aptal koşmaya çalışıyor. Ayrıca bağırışları çok itici, hele gülmeler adamı paranoyak yapar.

Çok fazla eksi yanı var oyunun. Arkadaşınızla güzel vakit geçirebilirsiniz ama tek başınıza oynayacaksanız pek tavsiye etmiyorum. Yani hikaye yok, bir görev bir amaç yok, o yüzden sıkıyor insanı. Ben para vermedim para verenede mani olmam tabi. şu an steam da 24TL fiyatı var. Eğer parasını hak eden bir oyun olsaydı parayla alırdım.

Hiç mi artısı yok, oyun işte, zaman geçirtiyor, boş zaman öldürüyor, bir oyunun daha ne artısı olacak. Gelişmekte olan oyun ve hala alpha sürümü olduğu için pek başka artısı yok.
Yamyamlardan bıkanlar için güzel bir çözümüm var. Ana menüdeyken "veganmode" yaziyorsunuz. Oyunu barışçıl modda oynuyorsunuz. Ama tabi ki arkadaşlarla online oynamak en güzeli.
aga bu oyunu siz oynamamışsınız bence.

ben bu oyunda ağaçtan çalıya oradan ağaca götüm götüm ilerlerken yamyamlar tarafından görülme korkusunu seviyorum.

sonra bunlar tarafından görülünce koşup kabilelerine haber vermelerini görüyorum.

daha sonra, fark edilen kamp evimin alternatifini yaptığımda geri döndüğümde o ilk evimin etrafına uyarı gibi uçaktan düşenlerin kol bacaklarını çaktıklarını görüyorum.

gece zaten korku tavan yapıyor da, ben bu oyunda ağacın üzerine kurduğum kulübemin altına toplandıklarını ve ağacı ateşe vererek beni çıkartmak yakalamak istediklerini gördüm ya kimse ''yapay zeka yok'' demesin aga.

kaçıncı versiyondaysanız güncelleyin derim.

konu yok denmiş, afedersiniz de nah yok, öyle need for speed'deki gibi yerde mavi bir holograma girip görev almayı mı bekliyorsunuz aq bildiğin survival senaryosu var. konu şimdilik şu bende:

uçakta bulunan yolcuların listesini buldum. onları tek tek bulucaz. kuzeye kadar gittim bir teknede intihar etmiş adamı buldum.

orada farklı bir tür kabile daha var, kül yeşili renkteler. bildiğin yerli değil canavar gibiler.

normal yerliler aslında bizimle değil onlardan korkuyor. sınırlarına ondan kol bacak dikiyor. iki kabilenin de mutatif ultra canavarı var.

birinin 8 bacağı var sesi kulaklarımda adamı altına sıçırıyor atlarken.

öbürünün de 8 kolu var ama daha o kadar yaklaşmak nasip olmadı neyim var neyim yok yıktı. onu da şöyle yapıyorlar, zincirlerle gezdiriyorlar 6 kişi, işaret ettiklerini yıkıyor 8 kollu.

ayağıma yakaladığım tavşanlardan yaptığım kürk çizme ile daha kuzeye gidiyorum, donmamak için ateş yakıp duruyorum, fark edilir diye aklım çıkıyor ışık yansımalarını bile anlıyorlar.

nasıl yapay zeka yok aq.

kulübenin penceresini meydana bakacak şekilde kurup bekle bakalım noluyor, ya da gece ateş yak pencerede.

neyse kuzeye gittim orada dağda donmuş çadır ekibini buldum onlardan bilgi edindim.

güneyde öbür yerlilerin yakaladığı kazazedeleri teniz topları ile beraber nasıl parçaladıklarını gördüm, olm inan o sahneyi ve o an başlayan gerilim müziğini duymalısınız, ''gelin lan amk canımı mı alıcaksınız gelin diye sağa sola tenis topu fırlatıyordum meftaların üzerinden alıp alıp o derece. he sonra tepelerin üzerinden yürüye yürüye geldi tabi ekip. ben paket.

uyandığımda ayağımdan asılı bir mağaradaydım.

taa ilk çıktığından beri oynadım, adamlar ''elimizde şöyle bir şey var, bir yandan geliştirirken faydalanın'' diye kallavi bir open map sunmuş, etmeyin eylemeyin.

kıymet bilin azıcık amk.
co-op oynayabilecek sözlük yazarları var mı diye sorguladığım oyun.
ciddi ciddi bağımlılık yapan oyun.
eğer stabil versiyonunu oculus rift ile birleştirerek sürerlerse sabaha çıkamayız çoğumuz.

(bkz: çok kelle gidecek daver çok)

düşünsene lan, of.
Güzel oyun. Açıkça söyleyeyim oculus rift'e g ö t ü m y e m e z.
yuh 3 yıldır başlığı dahi uplanmamış korku-gizem-hayatta kalma içerikli şahane oyun. burada oynayan olduğunu sanmıyorum ama co-op kuracağım oynayanlar yeşillendirsin de şu adaya bi hükmedelim...
58 saat tek başıma adanın bir kenarına sıvıştığım oyun...

sikerim yolcusunu da deyip kendi halimde takıldım. evet, 58 saat...

arada avlanmaya falan çıkarken birkaç yerli öldürüyorum, kollarından bacaklarından korkuluk yapıyorum o kadar...

yalnız bir kere ağaç evimde kalayım dedim, orospu çocukları ağacı yaktılar cumburlop diye aşağı düştüm 5 tane yamyam etrafımda bildiğin altıma sıçtım, nereye kaçacağımı şaşırdım, tepeden okyanusa atladım aq.

neyse, halâ co-op oynayacak varsa yeşillendirsin.
sonlara dogru cocugu bulunca giren sarki
http://www.youtube.com/watch?v=Ny7hmbX5F2U
multiplayer ile zevkin doruklarına çıkaran oyun. Arkadaşlarınızla oynuyorsanız tavsiyem, katana, işaret fişeği, yay-ok, bomba, dalış takımı ve yeterli miktarda molotof * temin ettikten sonra oyununun sonuna giden mağaraya dalın ve bitirin. Tabi bu sırada hatıra olsun diye bol bol ekran görüntüsü de almayı unutmayın. Ev kurma, dolaşma, loot yapma *, avlanma gibi işleri daha sonra yapın. Hatta oyunu bitirdikten sonra "creative mode" seçeneği oyuna dahil oluyor. isterseniz bu mod ile girip, her yapıyı anında bitirebiliyorsunuz. Tabi o zaman pek zevki kalmıyor o yüzden tavsiye etmiyorum. yakın zamanda gelen güncellemelerden biriyle zorluk seviyelerine barışçıl seçeneği de eklendi. Bunu seçtiğinizde de oyunda herhangi bir yamyamla karşılaşmıyorsunuz. buna mutantlar ve boss dahil mi onu bilmiyorum ama. korku temalı hayatta kalma oyunlarını seviyorsanız tereddüt etmeden alabilirsiniz.
Şu an steamde indirimde olan oyun.
ağzına sıçılan oyun.
ilk gecesi askeriyedeki ilk geceye bedeldir. Gerçekten gerim gerim gerer. Bu oyunda karlı alanın oradaki göleti seviyorum. Ne var ki soğuk, yiyecek, yerliler sıkıntı oluşturabiliyor. Grafikleri etkileyici olduğu için bir de karlı alanda takıldığınızda beni benden alması içten bile olmuyor.
güncel Önemli Başlıklar