bugün

beyaz sarayda 1952-1986 yılları arası çalışan bir uşağın hayat hikayesini anlatacak olan film.
forest whitaker
john cusack
liev schreiber
cuba gooding
robin williams ve lenny kravitz var kadroda.
izlemenizi önerdiğim siyah-beyaz olaylarına değinen bir film. bunlar gerçek sanırım. amerikalı olmadığım için tam bilmiyorum tarihlerini ama filmlerde hep gösteriliyor. iyi kötü ayrımı kesinlikle yapmaksızın bir insana renginden dolayı hayvan muamelesi yapmış bu adamlar 50 sene öncesine kadar. cast seçimi çok başarılı, oyunculuklar üst düzey. başkan kennedy seçimi çok hoşuma gitti. zaten o elamanın oyunculuğunu her zaman beğenmişimdir.
film bitti. kesinlikle ama kesinlikle izlemenizi öneriyorum. filmin süresi kısa değil ama hiç sıkmıyor. ya çok sevdim arkadaş. forest whitaker ne sempatik adamsın ya. olduğu filmi izlettiriyor valla. abd başkanlarının özel yönleri falan. tarih sevenler kesinlikle beğenecek.
http://www.imdb.com/title/tt1327773/

--spoiler--
edit: resmen koskoca bir hayatı yaşatıyor size yahu. çocukluğundan yaşlılığına kadar.
--spoiler--
abd'de siyahilere olan muamelenin ve bu konudaki hak mücadelesinin yıllar içindeki gidişini beyaz saray'da yıllarca görev yapan siyahi bir hizmetlinin hayat hikayesi üzerinden anlatan izlenesi bir film. forest whitaker yine döktürmüş. karısı rolündeki oprah winfrey, beyaz saray'daki iş arkadaşlarından biri rolündeki lenny kravitz, annesi rolündeki mariah carey; başkan, başkan eşi vs rollerle azar azar olsa da filmde boy gösteren liev schreiber, jane fonda, john cusack gibi isimler kadroyu bir ünlüler geçidi haline de getiriyor. cecil'in oğlu louis üzerinden siyahi hareketlerine hem eleştirel, hem de sempatik bakışlar yer yer yöneltiliyor. ayrıca cecil'in başkanlarla çok yakınlarında olduğu için siyahi hakları konusunda bire bir yaşadığı anekdotlar ve kısa sohbetler ve yıllar içinde neticede o kadar lafı güzafa rağmen haklar konusunda bazı şeylerin fiilen o kadar da değişmediği veya zaman zaman geri gittiği gibi gözlemler filmin önemli tespit ve mesajları arasında. başkanlık dönemindeki icraatı bir yana tabii (zaten film artık o döneme girmemiş), obama'nın başkan seçilme sürecinde cecil ve ailesinin yaşadıkları coşku da filmin unutulmaz bölümleri arasında.
Siyah-beyaz ayrımına ışık tutan, izlenmesi gereken harika bir film.
güncel Önemli Başlıklar