1. 1.
  Kişinin bedenini veya bir eşyayı bulunduğu mekanda yok edip, bir anda başka bir mekanda ortaya çıkarması fenomenine verilen ad.
  1 ... linka
 2. 2.
  yapılmasının imkansızlığı 50 yıl önce kanıtlanmış taş gibi bir gerçek olmasına rağmen, hakkında hala "ha yapıldı, ha yapılacak" dedikoduları çıkartılan fantazi icadı. beam me up scotty repliğiyle gönüllerde taht kurmuştur.

  bir cismin aynı anda hem konumunu hem de hızını bilemezsiniz. * ayrıca moleküler açıdan büyük cisimlere baktığımızda hiç bir cisim aslında duramaz. yani bir insanın konumunu hiç bir zaman bilemezsiniz. amerikan yapımı uzay filmlerinde ışınlamak için adamların durması gerekmektedir ya. aslında durmak diye bir şey yok. ister 238728193 km hızla gidin, ister olduğunuz yerde durun, siz evrende ki varolan bütün enerjiyi kullanarak bile, durduğunuz yerde ki konumunuzu hesaplayamazsınız. her atomunuz, her molekülünüz hareket halindedir.

  bu konuyu savunanların en büyük dayanak noktaları, kuvantum bilgisayarlarıdır. sokak apzıyla anlatacak olursak, bir bilgisayar mesela 4 tane paralel evrende çalışacak sonra olasılık ihtimallerini hesaplayıp ortak doğruda buluşacak. bu ne demek? 1 bilgisayar 1 işi 1 dakika da yapıyorsa, artık 1 bilgisayar 4325324 işi 0,0001 saniyede yapacak.

  zor hocam ya... bırakın bunları gezin, tozun yahu...
  2 ... winniethecrusher
 3. 3.
  Eski dilde tayy-ı mekân olarak ifade edilen teleportasyon günümüzde ışınlanma olarak ifade edilmektedir. Etimolojisine değinirsek de Yunanca 'da uzak demek olan tele ile Latince 'de taşımak demek olan portare kelimelerinin birbirine geçirilmesi ile nur topu gibi bir tele-portasyon doğmuştur.
  ... bilgehatunbeyz