bugün

kabalığın yanısıra cevap hakkı verilmediği için adil olmayan bir davranıştır.
sevgili ile kavga esnasında yapılabilen hededir.sinir olan erkek telefonu kız konuşurken yüzüne kapar.hatun kişiden mesaj gelir..''kimse bu zamana kadar benim suratıma telefon kapatmadı, kapatamaz!!!'' Sonra hatun tekrar aranır.. tam o bişeyler anlatırken tekrar kapatılır.2 olur.vee.. özgürsünüz. *
(bkz: saygısızlık)
kavgalı anlarda anne-babaya yapıldığında büyük bir haz veren olay..
tabi hızlı olmak gerek, ilk kapatan taraf olmak için..
sevgili ile tartışıldığında sinir bozucu olan hede. *

şimdi kendinize yapılmasını istemediğiniz bir hareketi başkasına yapmayınız diye bir söz vardır. bu harekette tam onlardan biridir. düşünün kavganın ortasındasınız ve hararetli hararetli bir şey anlatıyorsunuz, belki de kendinizi haklı çıkartacak bir tezi savunuyorsunuz tam o sırada çaaat* diye bir ses, tam bir dumur vaziyeti. söyleyecekleriniz yarım kalıyor. kavganın kızgınlığının üzerine bir de telefonu suratınıza kapanmasının sinir harbini yaşıyorsunuz.*

peki bunu neden yapmamalıyız? öncelikle yukarıda söylediğim gibi. insanlar saygı gereği kendilerine yapılmasını istemedikleri şeyleri başkalarına yapmamalıdır.* ama bundan da öte olayı şu şekilde ele almak lazım. eğer bu kişi ile telefonda değilde yüz yüze olsaydınız kapatmak gibi bir şansınız olmayacak ve söyleyeceklerini sonuna kadar dinleyecektiniz.* belki de karşınızda ki kişinin konuşmasında mantıklı taraflar bulacak ve ona hak verecektiniz. çünkü karşınızda ki istediklerini sonuna kadar(!) ve tam olarak anlatmış olacaktı. böylelikle kavga unutulacak ve sindirilmiş bir barış oluşacaktı. işte siz telefonu kapayarak bu "sindirilmiş barış" halini ortadan kaldırarak olayın daha da büyümesine sebep oluyorsunuz. üstüne üstlük birde telefonun surata kapanma dumurunu yaşatarak olayların çığırındn çıkmasına sebep oluyor ve barışma süresinin uzamasına sebep oluyorsunuz.

bunca yazdığım cümleden çıkabilecek sonuç ise kısa ve nettir. "telefonu kimsenin suratına kapamayın çünkü bu çok kaba bir davranıştır, karşınızdakini daha büyük bir sinir harbine sokar ve özrü olamaz!"
insanın kendine yakışanı giymesidir...
Annenizle tartışıyorsanız ve suratınıza kapatıysa tekrar arar kapattığı durumu izah edersiniz. daha sonra olay anlaşıldımı diye sorar ve cevap evet ise al şimdi ben kapatıyorum der ve şu sesin çıkmasına olanak verirsiniz; dıtt dıttt dıtt dıııttt
başınıza gelirse o kişiyi arayın. karşı taraf 'hehe ben kapadım suratın fekat o yine arıyo' desin son demesi olacak zaten. karşı taraf açtığı anda 'telefon öyle değil böyle kapanır'diyin şak kapatın. artık huzurlusunuz..
yüzüne kapatılan kişi için alternatif savunma mekanizması;
(bkz: telefon yüzüne kesilmek)
+ bıd bıdı bıdı bıdı
- uff tamam anladım
+ bıdı bıdı bıdı...
(caatt)( telefon kapama sesi)
akabinde suratına kapatılan kişi dellenir ve intikamını almak için hemen arar.planına göre "kimse benim suratıma telefon kapatamaz" diyecek ve telefonu karşıdakinin suratına kapatacaktır.

+ aloo
- ulan kimse benim suratı...
(caatt)( telefon kapama sesi)
kırıcıdır çoğu zaman.
- iyi günler ben zirtop deterjanları pazar araştırma bölümünden arıyorum, müsait misiniz?
- aa merhaba, ya şey şu anda müsait değilim, sağolsun ilginize.
- hmm, e tamam zaten çok kısa, şimdi çamaşırlarınızı hatırlayın nasıl yıkandıkça sararıyor değil mi? işte biz bu sararmalara karşı yeni bir formül ürettik.
- tebrik ederim sizi de dediğim gibi müsait değilim şu anda.
- şimdi bitiriyorum ben de zaten, bu deterjan için en çok çamaşır yıkayan insanları seçiyoruz ve biz duyduk ki, sizin de çamaşırlarınız hep sararıyormuş!
- nası ya? yok daha neler, kapatıyorum ben.
- telefonu kapatabilirsiniz ama komşularınızın çenesini kapatamazsınız! biz bile duyduk hakkınızda söylenenleri...
çotanak!
- dııt dııt dııt..bu da yemedi, sıradaki.
saygısızlığın yanı sıra hayvalığın da etkili olduğu olay.
ahizeyi asıl yerinden farklı olarak kendi yüzüne kapatmaya çalışmaktır...yanlış mı anladım?
bu olay sonucunda kapatan kişiye tekrar telefon açıp "telefon öyle kapanmaz böyle kapanır." deyip yüzüne kapatabilme hakkına sahip olduğunuz durumdur.
lanet olsun içimdeki insan sevgisine dediğim andır!
daha önce size yapıldıysa, hak eden insana yaptığınızda, zevkten dört köşe eden g.t etme eylemidir. bilirsiniz çünkü sinirden nasıl kaskatı kalınır, insan nasıl da bozum olur. ama artık, cep telefonlarıyla yapıldığı için, eski haşmeti kalmamıştır. sabit telefonu, tangırtı tungurtuyla kapatmanın zevki başkadır. saygısızlıktır, evet. ama insanız işte. sırası gelir. saygısızca konuşana da saygısızlıkla kapatmak gerekir. hele daha önce telefonu suratınıza kapatmış kişiyse, durulmamalı.
kötü kelimeler kullanmaktansa konuyu ve telefonu kapama durumunun biraz kötü hali.
Telefonu surata fırlatmaktan daha tercih edilesi olsa da kötü bir durumdur.
çok boş konuşup sizi bunaltan kişiye yapılması gereken eylem. çok da iyi olur hani.
süper zevkli bir aktivitedir .
şerif ıssı' nın çoktan yapması gereken şeydi.
yapmaya cesaret isteyen eylem bir nevi "bir siktir git senle isim olmaz artık" demektir sonucundan cok eminseniz buyrun yapın ama emin degilseniz (bkz: son pismanlık fayda etmez)derler.*
surata kapatanın suçsuzken bile suçlu duruma düşeceğinden, yapılması kapatan kişi açısından da hoş olmayan davranış. karşıdaki sinir olduğunuz, tekme tokat girmek istediğiniz insana bir koz vermiş olursunuz. bekleyin, o kapatsın, o düşsün suçlu duruma.
yapması çok zevkli olan eylemdir. özellikle tartışma sırasında yapılıyorsa tadından yenmez.

-hayvansın lahmacun beni nasıl aldatırsın!?
+ahahha
-bak bi de gülü....(çatt!)

bir de suratına telefon kapatılan kişinin suratında aldığı ifade vardır ki o ayrı bir başlık konusudur.