bugün

anlamakta ve anlatmakta güçlük çekmemek için takdir ettiğim durum.
sözlükte entry kasarken döktürenlerin pm atarken "yapıosn, blmm, ediom" yazdıkları da görülmüştür.

edit: imla kurulları ne lan?
Bizzat tarafımdan uygulanandır. kelimeleri kısaltmadan, imla kurallarına uygun yazma şeklidir.
karşıdakini bir süre sonra ezmenize yarayan, 'cnm nptn?' kısaltmasını 'canım n'apıyorsun?' a çevirebilen eylemdir.
(bkz: imla kurulları)-
(bkz: imla kuralları)+
yapılması gerekendir. fakat çoğu kişide göremedim dolayısıyla anafikri bir kenara bırakıp, tek dikkat ettiğim kısım olurlar. neyse ki sevgili babacığım her birine ayrı özen gösteriyor.
uygulayan insanların dalgaya alındığı ortamlarla karşılaşılsa bile bizzat uyguladığım durumdur zira imla kurallarına aykırı yazmak işini abartıp ne dediği anlaşılmayan insanlar olmaktan yeğdir. iyisi mi biz kurallara uyalım uymayanları uyaralım sözlük*
karşındaki kişiye göre değişen olaydır.
edebiyat üzerine okumuş veya mesajı on saatte yazan kişidir.
Aslında herkesin yapması gerekendir.
Ben biraz abartarak noktalamaya ve büyük küçük harflere bile dikkat ederim.
Konuştuğumuz insanların bizim 'çok ciddi' olduğumuza kanaat getirmesine sebep olabilir aynı zamanda.
Ne alakaysa.
Yapılması gerekendir. Zira herşey mükemmel, akıllı-uslu, çekici giden bir mesajlaşma vardır, hatta arada aşk vardır ki karşı taraf "ben seni seviyom" yazar...

--spoiler--
Böyle morning glorynin ortasında kafayı çevirdiğinde yanında kibariye'nin annesini görmek gibi. Öpüşmenin ortasında sevgilinin ağzının içine içine öğürmesi gibi..
--spoiler--

Sen sevme lan valla, bırak böyle dağınık kalsın der insan. Yapmayın arkadaşım bunu -yom değil -yorum yazın, -cek -cak- -cez değili -ceğim - cağım - cağız yazın. iki harf az kullanmak için güzelim aşkın ebesini sikmeyiniz. Çok rica ediyorum, uyun şu kurallara.
en azindan dahi anlamindaki 'de' ayri yazilmalidir. mesaj anlaşilmiyor. cümle düşüyor.
(bkz: türk dil kurulları)
gönderdiğin edebi eser niteliği taşımayacağı ve karşıdaki de fazla sallamayacağı için mesaj yazarken ziktir edilesi kurallardır.
türk kızları tarafından mesaj sonu noktası trip olarak algılandığı için, mesaj sonu noktası hariç diğer tüm imla kurallarına uymaktan gurur duyduğum durum.
Benimdir. Ama karşıda ki insan 'üff rhat yzsna be slk .s.s' dediği anda bundan da vazgeçtim. Mesajlaşmıyorum artık. Zaten imla kurullarından izin almak gerekir.
imla kurallarına uyulur, imla kurullarına ise ne yapılabilir bilinmez.
gayet güzel ve doğru bir davranıştır. lakin türkçeyi düzgün kullanmayan, mesajları sesli harfleri kullanmadan yazan kişileri oldukça rahatsız ettiğini düşündüğüm durumdur.