(bkz: laikatak)
her şeyi, herkesi, önce bir kendine bakmadan, eleştirmek. takdir etmenin ne olduğunu hiç bilmeden, dayanaksızca, sınırsızca, ve sadece eleştirmek.
(bkz: laikatak)
Ahlak bekçiliği.
Bende tam seni arıyordum,
Hiç mi yok ?,
Ben seni sonra ararım,
Onun da selamı var,
Sıklıkla yapalım bunu.
(bkz: ısrarcılık).

hep bir inat bir inat. Pufff.
Erteleme hastalığı en illet olanıdır.

Her bi haltı erteler, yumurta kapıya gelince de panikler, agresifleşiriz.

mesela Sınav başvurusunu en son güne bırakır, çin seddi misali kuyruklarda sinir krizleri geçiririz.birbirimizi yeriz, düzene, sisteme söveriz filan.

deliyiz biz, vallahi deliyiz!
(bkz: böbrek verilen eşin aldatması)

(bkz: esra erol)
(bkz: abazanlık) aslında tedavisi var da Türkiye'de yok.
Kendi kendini muhakkak bir şekilde teselli etme hastalığı. Bu durumu hemen hemen her konuda görebilirsiniz. Hatta kendini teselli edenlerin IQ seviyelerinin düşük olduğunu düşünüyorum bu benim şahsi fikrim neyse. ilk etapta aklıma gelenlerle örnekleyeceğim.
Örnek1- er kişiyi yana yakıla sevdiği kız arkadaşı terk etmiştir ortamlarda orospuydu zaten kanka der. Teselliye bakar mısınız? ( çok sevdiğini iddia ettiği ya da öyle zannettiğiniz birisi hakkındaki çelişkisine bakın.)
Örnek2- Amerika’nın renosu sayılan golf marka arabaya sahip olmak ister x kişi. Tabi boruyu alır. Yani megane symbol falan. Hoş şimdi onları almak bile zor. Neyse x kişi başlar renoyla golfün motorunu bokunu püsürünü kıyaslamaya. Aga farkında mısın golf cncncn. En sonunda da renonun aslında daha iyi olduğu fikrine varır(teselli)
Örnek3- x üniversite sınavına girer. Kafasında ilgi duyduğu çok istediği bir bölüm muhakak vardır. Ama alakasız bir şeyi tercih etmek durumunda kalır. Bölümünü sevmeye kendini teselli edecek bir şeyler bulmaya bakar.
Örnek4- soyguncuların soygunları o kadar artmıştır ki artık yaşamsal ihtiyaçlarını alamaz raddeye gelmiştir ama ülkesi aslında iyidir. Hatta en iyi 10 ekonomi içine girecektir 2023 te.

Velhasıl kelam teselli ülkesidir burası. Kendini kandıranların ülkesi kişi kendisinin doktorudur burada.
oy verdiği siyesetçiyi tüm fiyaskosuna rağmen savunmak. *
Kırmızı ışıkta korna çalmak.
kardan adamı amele tekmesiyle bozma hastalığı.
maaş'ının 2 katı değerindeki cep telefonuna sahip olmak.
tozlanmış camlara beni yıka yazmak.
(bkz: dedikodu)
her gördüğümüzü insan sanmak.
yeşil ışık yanar yanmaz kornaya basmak.
Kırmızı ışıkta burnunu karıştırmak.
sınavlara yakın hasta olma hastalığı.
damarın damar üstüne binmesi hastalığı.
(bkz: tıpta binmek terimi)
önünden geçen karşı cinsin arkasına bakarak iç geçirmek.
olumsuz olaylardan sonra küfür etme ,
Kadınlara göre önemli olan günlerin varlığını unutma ,
Tuvalette gazete okuma ,
trafikte sürekli kendisini haklı görmek ,
rus kadınlara ilgi gibi hastalıklar .
(bkz: behçet)
(bkz: yanlış kişiye aşık olmak)
(bkz: unutamayıp acı çekmek) * * *
karşı takım gol atmadan, gol atamamak.