bugün

mersinin tarsus ilcesinde 7 aydir suren gizemli kazidir.
kleopatranın antonyus ile buluşup seviştiği odadaki erotik duvar resimlerini arıyorlar.
Dünyanın merkezine indiler belki o derece gizemini koruyor.
geren gizemlilik.
merakla takip edemiyoruz bile.
st. paul incili filan aranıyormuş aytuğ atıcı öyle diyor kaynak vereyimde oturgacımdan salladığım sanılmasın.
http://www.hurriyet.com.t...lini-arattiriyor-40629506
Biri bizi aydınlatsın diye avaz avaz bağırıp, soyunarak protesto etmeye kadar gidebilecek artık sinir bozucu kıvama gelmiş gizemli kazıdır.
Hışştt heey n' oluyor orda!
hz musa, hz isa ile veyahut pavlus ile alakası olduğunu düşünüyorum.

hristiyanlığı bitirecek bir bilgi olabilir.
o kadar merak ettirdilerki. çevreden bir ev kiralayıp bir uçtanda ben kazacağım en sonunda. 1 yıldır bir açıklama yapılmadan kazılıyor.
kanımca olabilecekler;

hz süleymanın hazinesi
kral dakyanus un hazinesi(gerçek adıyla hadrianus olabilir bu, ki roma imparatorudur)
aslına uygun tek incil olarak anlatılan aziz barnabas incili

aziz pavlus ile alakası olduğunu düşünmüyorum. onun incili zaten kaybedilmedi. gizlenen saklanan esas incil aziz barnabas incilidir.

temennim ise bulunanlar umarım bunların hepsini içeriyordur.
Etraftaki evlerin duvarlarının da çökmesi, kazının uzun sürmesi ve tarsus'un tarihi ele alındığında bir yeraltı şehri olduğu daha mantıklı bir ihtimaldir.

Ama bu şehri bu denli korunacak kadar önemli kılan bir şey olduğu da aşikar.
dur bakalım altından ne çıkacak dediğim kazıdır.
Bi mersinli olarak düşüncem su yönde. Tarsus hristiyanlar ve müslümanlar için önemli bir inanç merkezi. Danyal peygamberin zannederim makamı var, eshab-i kehf var ve hristiyanların önemli azizlerin Saint paulus tarsuslu.hatta Saint Paul kuyusu falan var şehrin göbeğinde. Bu sebeple o kazıda muhakkak dini bi sembol, yazıt, kitabe, sandık artik aklınıza ne gelirse öyle bisey arandığını yahut bulunduğunu düşünüyorum.
(bkz: bok da çıkabilir güvenmiyorum)
Tarsusta ashabi kehf var. Yani sonu olmayan magralar. Her sey cikabilir
olayın arkasında fetö bile var. polis memuru öldürülmüş. harbiden çok değişik olaylar var. ama 2012 yılında ne çıktıysa (büyük ihtimalle paha biçilemeyen incil) kayboldu gitti. çünkü raporda bir şey çıkmadı diye geçmişler. ulan ne olaylar dönmüş amk ya... yazık günah. namuslu şerefli adam boşu boşuna şehit oldu.

http://www.hurriyet.com.t...-cinayet-cikacak-40629504
Yandaş medya'da sıradan bir KAzı olduğu idda ediliyor.
öyle mühim bir sey yok. sadece altın, mücevherat falan işte. el altından tahliye ediliyor. yok incilmis, yok süleymanın sandığıymış falan hikaye. nasıl ki, istanbul'da metro, tünel avrasya vb. ayağına bizans kalıntılarına çöktüler, burada da hedef sadece mangır.
adamlar dünyalık yapıyor 7 cetlerine yetecek kadar. siz hala incil!
olm zaten bissürü incil vardı, iznik konseyinde 4e indi sayı. bütün hristiyanlar da bunu biliyor. incil allah kelamı da değil, bizdeki hadis benzeri şeyler. ne yazsa da önemi yok o incilde. elemanlar kendi dinlerini yarattilar.
neyse, olay tamamen duygusal.
yazdığım entryi götüyle okuyan sayın yazarcık, mücevherat olur olsa olsa, süleymanın sandığı falan ne alaka demişsin ama hz süleymanın hazinesi olabilir yazmışım bak oraya. hazine de mücevherat kapsamına giriyor yanlışsam düzelt. bu hazinenin önemi zaten tamamen ekonomik. aziz barnabas incili dedim, hazine ile beraber olabilir dedim. 4 incilden hariç tutulan bir incildir ve hristiyanlık açısından çarpıcı bilgilere sahiptir. sadece bunun önemi teolojik.
tekrar ediyorum kime ait olursa olsun burda önem arzeden hazinenin mali değeri, kutsiyeti değil. yani biz farklı bir şey de demedik.

neyse kime ne anlatıyorum. bunu da götünlen okuyacaksın.
Bende önemli bir şey çıkacağını düşünmüyorum. Bence yüklü miktarda altın,mücevher vs var onu kaçırmaya çalışıyorlar. Malum önümüz başkanlık seçimi para lazım akp ye.
Gizemli olması yetiyor mk fazla merak..
Altın, şamdan, bilmem ne mücevher işi değil bu. insanlık yada dinler açısından önemli şeyler var. Paha biçilemez şeyler.
tarihi şehir , kalıntı falan arasalardı o bahceyi , bahçedeki evi , kısacası her şeyi yıkarlardı ancak sondaj çalışması yaparcasına derine kazıyorlar ve sadece belirli bir yeri. mantıken adamlar neyi aradıklarını ve yerini biliyorlar. bu da küçük bir şey aradıklarını ispatlat nitelikte.
http://www.gazetevatan.co...i-konustu-1115596-gundem/

yersen.
tarsusun altında yatan tarih ve bu zamana kadar çıkan yeraltı şehirleri, tarihi kalıntılar göz önüne alındığında çok da gizemli olmayan kazıdır. tarsusu yerinden kaldırsan bir tarsus daha bulursun. *.
türkiyenin hangi bölgesindeki yeraltı şehri için bukadar tedbir alındı? nevşehirde böyle bişey gören duyan oldu mu veya başka yerde ?
ağır silahlı polisler , bilim adamı, mit, etrafı komple kapatılan o bölgedeki bi çok evde çatlaklar meydana getiren elektriksel bozukluklar yaratan insanların baş ağrısına sebep olacak manyetik alan vs vs...
yani elbetteki falanca filanca bulduk demeyeceklerdi, ya altın ya tarihi eser ya tünel vs vs diyerek üstü kapatılacaktı, şunu söyleyeyim kazı bitmiş değil hala devam ediyor çünkü içerde bulunan şey o bölgeden çıkartılamıyor, yer altından tünele devam ettikleri için başka evlerde çatlaklar ve çöküntüler olmaya devam ediyor.... içeride yeni açılan tünen vasıtasıyla başka bir bölgeden çıkartılacak, ama dikkatleri hala kasıtlı şekilde tarsusta tutarak çıkarılacak şeyin nereden çıkartılacağını kamufle ediyorlar...

bugune kadarki en gizli kalmış olaydır bu, ilkkez devlet bukadar gizli bir kazı yaptı... çok ses getirmeye başlayınca konuyu sıradan bir arkeolojik kazıya bağladılar ...
lakin oradaki halkın anlattığına göre yurtdışındanda özel ekipler gelmiş... oradan çıkartılan toprak bile nereye dökülüyor gizli arkadaşlar, 1 senedir yapılan kazıdan hiç mi dışarıya toprak dökülmez, nerde bu çıkan toprak...
hadi bırakın onu kazıyı yapanlar nerde onlar bile gizli...
sözde kazıda görev alanların yiyecek ve barınmaları da aynı yerde giderilerek dışarıyla bağlantısı kesik..
ve hiç göremeyeceğiz onları:..
anladınız siz...
çünkü esas yapılan kazı değil..
inceleme....