bugün

- istanbul'un fethi
- ırak'ın işgali
- 1. ve 2. dünya savaşı
- abd'nin kurulması
- ab hareketinin başlaması
- sscb'nin yıkılması

gibi olaylardır.
(bkz: anketin keşfi)
1260 yılındaki ayn-ı calut savaşı.bu savas,tum dunya uzerinde buyuk bir imparatorluk kurmaya hazırlanan mogollar ile memlukluler arasında yapıldı.memlukler mogolları puskurterek mogolların tum dunya uzerine hakimiyet kurmasını engelledi.*
chp' nin çarşaf açılımı.
(bkz: sırpsındığı savaşı)
osmanlı'nın rumeliye yerleşmesini teminat altına almış ve istanbul'un fethine zemini sağlamıştır.
kağıt'ın keşfi
barut'un keşfi gibi olaylardır.
m.ö 4241, mısırlılar takvimi buldu, bu sayede olaylar tarihlenebildi.
m.ö 3200, mezopotamyalı sümerler yazıyı buldu, olayların tarihlenebilmesine büyük katkıda bulunulmuş oldu.
m.ö 700, lidyalılar parayı icat etti. insanların çirkinleşmeye başladığı tarih olarak kabul görmeli mi ki?.. para hırsı gözlerimizi bürüyor ve görmüyoruz hiç bir şeyi.

1945 abd, japonya'nın hiroşima ve nagasaki şehirlerine atom bombası attı. kuşaklar boyu etkisini sürdürecek, etkisi görüldükçe akılların alamayacağı, insanlık dışı bir olaya imza atmış oldu, tarihin akışı değişti, güçsüzler daha bir korkar oldu güçlüden.
(bkz: 14 şubat 2009 patlıcan bombası vakası)
akp'nin türkiyede lider olması.
(bkz: tarih bizleri asla affetmeyecek)
lidyalıların parayı buldukları o meşum gün.
Amazon Ormanları'nda bir kelebeğin kanat çırpması, Avrupa'da fırtına kopmasına sebep olabilir.
http://tr.wikipedia.org/w...elebek_Etkisi_(matematik)
(bkz: edward lorenz) (bkz: kaos teorisi)
Bu mantıktan yola çıkarsak bir kelebek bir fırtınanın sebebi olabiliyorsa; geçmişte bir kişinin yaptığı en ufak bir hareket, bir hakaret, bir geç kalış... şu anın korkunç sonuçlarından birini doğurmuş olabilir.
Aynı şekilde şu tanımı girmem ilerde kim bilir ne sonuçlar doğuracaktır. Bekleyelim ve görelim efendim...
(bkz: böyle olsun istememiştim)
hiçbir olay ayın birinden sonra beşini ya da takip eden iki yılı atalayıp üçüncü yılı getiremediğine göre yoktur böyle bir şey.
+Çekil ordan tren geliyor!!!
(çocuk raylarından üstünden son anda kaçar)

+Napıyorsun böyle az daha ezilecektin, adın ne senin?

- Adolf efendim.
31 Mayıs 2013. Gezi parkı
Yazının bulunmasidir.
maymunların doğrulup insan olma yolunda attıkları ilk adım .
ateşin bulunması.
tekerleğin icadı.
kağıdın bulunması.
matbaanın icadı.
pusulanın icadı.
ateşli silahların kullanılması.
hz. muhammed'in doğması.
roma impatorluğu'nun yıkılması.
istanbul'un fethi.
rönesans hareketleri.
coğrafi keşifler.
sanayi devrimi.
fransız ihtilali.
insan haklarının artması.
amerika'nın kurulması.
elektriğin bulunması.
telefonun icat edilmesi.
sömürgecilik anlayışı.
dünya savaşları.
internetin icadı.
Almanların avrupa'daki yahudiler üzerinde tehtid oluşturması üzerine, hepsinin bilim adamları ve ticari şirketlerle birlikte amerika'ya kaçması. Bu sayede amerika günümüzde süper güç haline gelmiştir.
benim gözümde başlıcaları;
hitler in ingiltere ye saldırıyı bırakıp, stalingrad a saldırması ve ardından geri püskürtülmesi. eğer stalingrad ı alsaydı sıradaki ülke de muhtemelen biz olacaktık ve ardından petrol kaynağına ulaşacaktı.

harezmşah valisinin moğolların kervanına saldırması. tabi ardından cengizhan 'ın başlayan kini.
Yukaridaki arkadaşın pirimat tezinin doğrusu şudur :

insan oğlunun ilk ataları olan Homonidler , insanligin beşiği kabul edilen Doğu afrika'da gür ormanlarda yaşarken; jeolojik bir olay yaşandı ve doğu afrika rifti oluştu. Bugünkü klimanjaro dağı'nin ve kenya-etiyopya boyunca uzanan kırıklığın sebebi olan olay ormanları yok edip bizim ataların dogal seleksiyona tabi olmasını sağlamış. Savanlar oluşmuş ve hominidler tetikte olmak için arka ayakları üzerine kalkmak durumunda kalmışlardır. Bu da adaptaston halini alan önemli bir devrimdir.
Van minut olayıdır. Net! Sonrasında ısrayıl'ı perişan ettik.
semih terzi'nin öldürülmesi kahpeliğin bozguna uğramasına yetti.