bugün

gıcık olunan birine ya da eski sevgiliye söylenebilcek en güzel bozma sözü.
sevgiliyi başkasıyla yakalayıp hööyt napıosun diye gürledikten sonra kişinin -tanışıyor muyuz demesiyle sekteye uğrayan güven,akabinde -ulen bu benim sevgilim değil miydi bakışları eşliğinde uzaklaşan ayakkabılar...
espri amaçlı da kullanılan iğrenç bir usluptur...
--spoiler--
pardon filminde, muzaffer'in sorgu sırasında, ibrahim'i tanımamamamazlıktan* gelmesi üzerine, ibrahim'in nezarette, kendisine birşeyler soran muzoya verdiği ayarımsı cevap.
--spoiler--
(bkz: taşınıyor muyuz)
- tanisiyor muyuz mösyö?
- evet matzamel bir zamanlar paris garinda pic gibi beni ortada birakmistin elsa.
- ama rick sebeblerim vardi.
- baslarim sebeblerine simdi elsa.
- o zaman tekrar cal sam.
- eger o parcayi calarsan sssk'ni ödemem senin sam. nah emekli olursun.
- ama rick.
- amasi mamasi yok senin yüzünden afrika'ya kactim, pederle sarkuteri yapacaktim. simdi ise yuzbasi reno ile cebellesiyorum. neden yaptin bunu?
- müzik gibi nedensiz.
msn'de bilerek ve isteyerek eklenen tavlanmak üzerine şartlanılmış insanın msn'i açması için yapılan uzun bekleyişten sonra "slm"dan sonra kullanılan kandırıcı söz öbeği. hani "nasıl olduysa listeme eklenmişsin ya da sen eklemişsin, tanrı'nın bir işi mi acaba?" ayakları ile durumun açığa vurulması. bunun akabinde karşı tarafın sizi engellememesi için elden gelen bütün şebeklikler ve şaklabanlıklar yapılır. eh az yapmadım:)
çok klişe olmuş, bayat bir asılma taktiğidir.
canlı verilen bir ayarla örneklendirilebilir;

adam: tanışıyormuyuz?

kadın: ay sen hangi çağda yaşiyosun be, tanışıyormuyuz kaldı artık... *
göze kestirilen kızın, bir tenhada kıstırılıp dikkatlice bakım ve onarım işinden gecirildikten sonra hemen yanında yeralıp söylenen ilk kelimedir. ama, öyle bakmalı ki, kız bile bi yerden tanıdığını düşünmeye başlamalıdır. sonuç malum. aman sabahlar olmasın...
tanımadığı bir numaranın kendisini araması üzerine, kişinin meraklı ve tedrigin bir biçimde, numarayı arayıp, sorduğudur.
''seni arkadaş olarak görüyorum'' diyen eski aşkınıza söylenebilecek sözlerin başında gelir ..

-seni seviyorum gökçe .
+seni arkadaş olarak görüyorum.
-peki..

aradan 1 ay geçer bu zaman zarfında hiç konuşulmamıştır .

-meraba burak ben gökçe naber ?
+pardon tanışıyormuz ? **
tanışalım mı demenin ince yolu. balık ve olta misali.
nerden diye devam eden sorudur. bazen eski okul arkadaşınız arar, tanımazsın rezil olursun.
ne var lan sen kimsin demenin kibarca yoludur.
(bkz: jamais vu) tanıdığımız biriyle karşılaştığımızda ısrarla o insanı daha önce hiç görmediğimizi iddia etmek.
(bkz: deja vu tersi)
aynı şekilde terslenmesi ve şahsa artislik yapma fırsatı verilmemesi gereken soru cümlesi.

(bkz: manyak mısın be ne tanışması)