bugün

bir şeyi yakın cinsi ve türsel ayrımı ile, yani o şeyin özünü oluşturan özellikleri ile belirtme.
sözlük için tanım mevzu olursa, aslen bir örnek teşkil etmesi yada bir gerçeğe dayanması gerekmektedir.

(bkz: ek iş olarak genelevde çalışan imam)

örnekte görüldüğü gibi iç fantazi dünyasının göreceli komik ve genelde absürt olaylarının , şeklen tanım olması aslında sözlük mantığını yitirmektedir. malum sözlükler ne olursa olsun genel ve kabullenmiş bilgiler içerir.
sözlük yazarları genelde yaptıkları tanımın tanım olduğunu belirtmedikleri sürece yaptıklarının tanım olduğunun anlaşılamayacağını düşünmekteler muhtemelen.
alttaki entry-box'a yazıldığı andan itibaren, zaten tanım özelliğini kazanmış olan fikirlere ya da kısaca yazılara deniyor bu meret. tanım konusunda bir zorluğun varsa burada yazmanın da bir alemi yok... boşuna debelenme.

bu sebeple; dondan fırlamış densiz çük gibi her istediğin tarafa "tanım" yazman gerekmiyor angutçuğum.

sik kafa.
Sözlüğün eksikliğini duymadığı şey.
sözlüğün olmazsa olmazı. ve bence doğru yapılması gerekiyor bunun. bazı yanlış yapılanları var, şahsen beni rahatsız ediyor. şöyle ki:

başlık: vapurda kuran okuyan gence memesini gösteren kız
tanım: bugün öğle sularında yaşadığım ve insanlığımdan utandığım ilginç olay.

şimdi saçma sapan bir örnek oldu biliyorum, başlığın kendisi zaten gereksiz ama solda bunu buldum şu an için. başlıkta işaret edilen, yani tanımlanacak olan şey apaçık kız iken tanım olaydır şeklinde yapılmış. tanım olsun diye yapılan blah blah durumdur, entrylerinin hemen hepsinde de bu geçerli. sözlük yönetimin bu konudaki tutumunu bilmiyorum ama son zamanlarda bunlardan iyice görür oldum.

durumdur kalıbı elbette kullanılacak ama bir eyleme ya da söze de durumdur tanımı yapılır mı yahu.

bir diğeri de şunun gibiler:

başlık: tkp nin teröre duyarsız kalması
tanım: "para'nın saltanatı varsa,halk'ın tkp'si var." sloganı ile seçimlere giren tkp'nin çok değer verdiği halk'ın en önceikli sorunu olan terör'e parti tüzüğünde ya da seçim programında yer vermemesidir.

şimdi başlık ve tanımın, bir nevi cümle gibi olması gerekmiyor mu? yani başlık elma, tanım yasak meyvedir ya da cennet kovulma sebebi olduğunda ortaya "elma, yasak meyvedir" ve "elma cennetten kovulma sebebidir" gibi bir cümle çıkmayacak mı?

şimdi bunun için baktığımızda

tkp nin teröre duyarsız kalması, "para'nın saltanatı varsa,halk'ın tkp'si var." sloganı ile seçimlere giren tkp'nin çok değer verdiği halk'ın en önceikli sorunu olan terör'e parti tüzüğünde ya da seçim programında yer vermemesidir.

bir şey anladınız mı? bunun gibi sürüyle entry var sözlükte. biraz uğraşılsa da şunlar temizlense, insanların daha rahat okuyabileceği bir sözlük olsa burası... ben bu şekilde okumakta zorlanıyorum, cidden, çıtıllık olsun diye demiyorum. format iş olsun diye değil okuyucu rahat etsin diye var. biraz uygulansın istiyorum, çok şey değil.
bir kavramın niteliklerini eksiksiz olarak belirtme veya açıklama, tarif.
Çaylakların yazar olmaları için bir entry'de uzunca yazmaları gereken yazıdır.
Bir kuralı açıklar.
sanırım şuan da yaptığım olaya deniyor. bir sözcüğü açıklamak anlamında kullanılan 'tanı' dan türetilmiş kelime.
gerektiğinde zorla yaptırılan illet.
dil açısından son derece önemlidir.

yeni bir durum ve ya isim konulması gereken her hangi bir şey olduğunda, bunu başka dillerden almak yerine kendi tanımını oluşturmak son derece önemli.bunun sağlanmasında en büyük görev türk dil kurumuna, sonra da ülke yazar ve aydınlarına düşünüyor.

kendi tanımlarını yapamayan bir dil, diğer diller tarafından işgal edilir. nihayet dil denen şey kısırlaşır ve istenileni vermez hale gelir.
ilk entry için gereklidir.
bir konunun açıklamas.
iki türlüsü olur.

1:herkesçe ortak olarak kabul edileni;bu birazda anlaşmak için ve zorunluluktan doğanıdır.
2:kişi için ne anlam ifade ettiği.
uludağ sözlükte yapılması zorunlu, yazılması yasak olan.
sözlük içindeki anlamı olarak, başlığı açıklayan kısa yazıdır.
anket değildir, bkz ile cevap vermek değildir.
Bu sözlükte asıl olması gereken kavram.
sonu -dır, - dir ile biten kelimelerin genel adı.

(bkz: gökçe bahadır)
Bir şeyin açıklanması.

(bkz: değişiklik yapıp tanım içerikli entry giriyoruz)

Şimdi mutlu musun?
Her entrynin öyle olması istenmiş.

(bkz: Yok ya)
kelime anlamı olarak, bir kavramın, bir sözcüğün ayırıcı özellikleri ve temel özelliklerinin tümüdür. Aynı zamanda tarif ile eşanlamlıdır. Tanımlamak ise “sözcüğün gösterdiği varlığın ya da nesnenin yapısını, niteliklerini, temel özelliklerini dil aracılığı ile anlatmak”tır. Özünde ya da altında yatan yapıya ulaşmaya çalışmadan, yalnızca onu diğerlerinden ayırmaya yetecek niteliklerini sayarak yapılan tanımdır. Bu ad tanımıdır.
Bir kavramı açıklama ve anlatma.
sözlükte kesinlikle olması gerekendir. açık ve net.
Bir kavramı, detayları ile birlikte anlamlandırmak için kurulan cümlelere tanım denir.

Tanım yapıldığı anda, insan beyninde o kavram hakkında en ufak bile soru işaretleri kalıyorsa o, tanımın eksik veya yanlış olduğunu belirtir.
inci sözlükte yapanı sikerler. burada ise yapmayanı galiba.