bugün

akıl varsa neden gözümüzle görmüyoruz. o halde hepimiz salağız. ağır mı oldu yok, bence (bkz: cuk oturdu)
akıl varsa neden problemleri çözemiyoruz, elimiz var neden en güzel projeyi biz çizemiyoruz gibi saçma sapan sorularla uzayıp giden, uydurmalardan oluşmuş şeyler yığınıdır.
cevabı kur'an-ı kerim'de açıkça verilen sorudur. az biraz okusak herşeyin cevabı ondadır. özellikle teşvik etmiştir zaten; yaradan rabbinin adıyla oku.
mantıklı olan, olmayan birşeyi görmemektir zaten efedim.
" mühim olan görmediğine inanmaktır. bunun mükafatı ise inandığını görmektir. "
şiddeti zuhurundan gizlendiği için.

hani bir söz var ya ''zuhuru perde olmuş zuhura. gözü olan delil mi arar nura'' diye, aynen öyle işte.
herkes adem den gelmiyor başlangıcı ordan geliyor. nasıl biz anamıza babamıza tıpatıp benzemiyorsak bununda açıklaması böyledir. renk konusunda ise acık seçik ayetler zaten vardır. biz insanları ayrı lisan ve ayrı renklerde dünya üzerine yaydık diye ( tam açıklaması bu degil ama özü bu). hani basittir klasik sözdür ama geçerlidir; kimi istanbula bakar güzelligi görür, kimi istanbula bakar ananı zikecem der. bakış aşısı pardon bakış açısı.
bir arguman değildir, 5 yaşındaki bir çocuğun annesine sorduğu bir sorudan başka bir şey değildir. * *
olmayana inanana deli derler. varlığı ispatlanamamış olmasına karşın, yokluğu da tam olarak ispatlanamamış durumda olandır. adı üstünde inançtır. olmayan şeydir, varolduğu kabul edilir.
(bkz: gönül gözü)
5 yaşındaki yeğenimin bana sorduğu soru.

aynı zamanda allah'ın camide oturduğunu sanıyordu. babam ona pencerenden görünen minaredeki paratoneri gösterip ne işe yaradığını anlattığında da "ama yıldırım düşünce allah yanar" demişti.

(bkz: büyüyeceksin bebeğim)
eğer görebilse idik tanrı olmazdı (en azından bu dünya için).

ne yani şimdi siz oturup sohbet edebileceğiniz, dertleşebileceğiniz, kanka olacak bir tanrı mı düşünüyorsunuz? o ki doğmamış, doğurmamıştır. ezel ve ebeddir. her şey varlığını ona bağlıdır.
bi yetinmesini bilin arkadaş ya,görelim hatta iki lafın belini kıralım ne lan bu!tövbeler tövbesidir.
"tanrının tek özrü, var olmamasıdır."

(bkz: stendhal)
insanların gözünü açabilecek kalitede soru cümlesi. aydınlandım artık. cillop gibi oldum ve maymunlara daha iyi davranacağım. muz bile atacağım o derece.
Allah var, göremem sebebimiz çok kudretli olması görürsek eririz bizi yakar cehenneme atar zebanilere yem yapar ama bizi severde aynı zamanda. Akıl var onuda göremiyoruz ama akıl diye bir şey olduğunu biliyoruz çünkü işiize yarıyor mesela evden çıkınca kaybolmamamıza yada tanrıya inanmamamıza ama allah var derken bir işimize yaramadığı için somutda olsa akıl kadar var sayamıyoruz yada bir insanın akılsız olduğunu tahmin edebilirmisin edersin, Allahsız olduğunu tahmin edebilirmisin o sen tahmin etmeni istemedeği sürece edemzsin yani tanrı bildiğimiz her şeyden daha somut o yüzden akılla sevgiyle öfkeyle kıyaslamamalısınız.
Hacı bektaşi velinin bir lafı vardır her ne ararsan kendinde ara. Tanrı çok yakınmızda bir yerlerde olmalı.