bugün

talep eden kişi.
Hocasından not talep eden kişidir.
Tlb = turkiye liseliler birligi.
'Talebe' sözcüğü tamamen Arapça kökenli olmakla beraber talep eden, isteyen manasına gelmektedir.
Eskiden Osmanlı'da öğrenci yerine talebe denirdi.
50 yaş üstü tarafından daha çok kullanılan, öğrenci anlamına gelen kelimedir.
(ve nedendir bilmem birisi talebe misin? diye sorduğunda evet öğrenciyim diye cevap veriyorum.)
istenilen kadına talebe denir.

talep, erkekler için talebe kadınlar için. tamam saçma olmuş olabilir, istenmeyen kadın olayım ben bari.
talebe, anlam itibariyle talep eden manasındadır. günümüzde kullanılan karşılığı olan 'öğrenci' kelimesiyle uzaktan yakından alakası yoktur. zaten mevcut eğitim sisteminde öğrencilerin talep etmediği, sadece kendilerine verilen kalıp bilgileri öğrenmeye çalıştıkları bariz bir şekilde ortadadır. öğrenci oturur, öğretici anlatır. olursa olur, olmazsa dostlar alışverişte görmüş olur.
dolmuşta annem küçükken para verdiğinde duyardım bu lafı

-bir sivil,bir talebe alır mısınız şöför bey?

annemi sivil polis kendimi tabela sanardım..salaklık işte..
lise ve üniversite öğrencilerinin aldığı isimdir. çünkü liseden önceki dönemde eğitim zorunludur ve okunmak zorundadır. bu durumda öğrenci zorla eğitilmiş olmaktadır. ama sonra lise ve üniversitede zorunlu eğitim olayı bitmiş olmaktadır ve öğrenci artık talep etmek durumundadır. talep etmezse eğitimi alamayacak ve okuma sevdasına son vermiş olacaktır.
Nurcu yurtlarındaki yatılı öğrencilere şakirt dendiği gibi Süleymancı yurtlarında da talebe denir.
talep etmeden giydirilen kılıf.
öğretmene hoca demek gibi bir şeydir.