bugün

izlemek, ne yaptığını nereye gittiğini kontrol etmek.
arkadaki taksinin öndeki taksiye yaptığı şey.
birinin gündelik rutinini öğrenmek üzere onun peşine düşmek.
erman toroğlu'nun, cassio lincoln'e rakip olan futbolculara yapmasını tavsiye ettiği eylem.

(bkz: ben futbolcu olsam bu adamı takip ederdim)
şudur ki takip etmek; önce ''detay ara'' butonuna benim nickimi yazıyorsunuz, ardından çıkan entirilerimden 10-15 tanesini okuyorsunuz. -zaten hepitopu, bununla 25 tane olacak- arasından beğendiklerinize ''pek iyi, pek güzel'', beğenmediklerinize ''ıyyy, iğrenç'' diyorsunuz. mümkün karar ''eh işte'' demeyin, netekim oylanan entirilerimin yanında panda patisi gibi '':O'' işaretini görmek küresel ısınmanın canlılar üzerindeki etkilerini aklıma getiriyor. hafta da bir bu işlevi tekrarlıyorsunuz. böylelikle siz de bu fiili gerçekleştirmiş oluyorsunuz.
takip edilen kişinin çok dikkat edilmesi gereken durum...
kız: gelmesene geri zekalı! niye takip ediyorsun beni?
erkek: geliceğim.
k: gelme!
e: geliceğim.
k: gelme!
e: elimde değil.
k: salak!
e: seni seviyorum.
k: hastasın sen!
e: aşığım sana.
k: istemiyorum!! anlasana!!
e: umrumda değil.
k: başkasıyla birlikteyim ben, geri zekalı!!
e: olsun. ayırırım sizi, olur biter.
k: hayvan!!
e: teşekkür ederim.
k: ya ne olur git!! evime yaklaşıyoruz.
e: kırk yıl geçse yine seni seveceğim.
k: başkasını sev. başkasıyla birlikte ol.
e: geceleri ismini sayıklarken, başka hangi kadın benimle birlikte olmak ister ki?..
k: allah'ın belası!!
e: seninle cehenneme bile gelirim ben.
k: beter ol.
e: köpek gibi takip edeceğim seni. nereye gidersen git ben de arkandan geleceğim.

* **
bir kaç dakika içinde çok sık entry girdiğimde, sürekli 11. nesil çaylaklar tarafından takip edildiğim aksiyon. zall sözlüğe bot eklemiş anlaşılan...

editasyon: dehşet imla.
aslı çok ulvi bir mana taşıyan aktivite.

yolunu kaybetmişin, daha düzgün yol arayanın, yolu bilip gitme usülünü bilmeyenin ve buna benzer bütün yolda kalmışların, kendilerinden önce yola çıkıp yoldaki bütün çöpü püsürü temizleyip, geçtikleri yollara da sonradan gelecekler için yol işaretleri bırakan rehberlere ihtiyacı vardır. o rehberler ki kendi zamanları ile sabit kalmamış gelecek çağlara da ışık tutmayı vazife bilmiştir.
selam olsun rehberlere, mürşid-i kâmillere ve onların kutlu yollarını takip edenlere.

bugünkü şekliyle milletin birbirini manasızca takip etmesinden ise iğrenir hale geldik.
yaptığı eylemlerden haberdar olmak istemektir.