bugün

BAYKAR tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Türkiye’nin ilk uçan arabası CEZERi, ilk uçuş testlerini başarıyla tamamladı.

Türk mühendislerinin tasarlayıp ürettiği, 230 kg’lık ön prototip uçuş testlerinde 10 metre yükseldi.

https://www.youtube.com/watch?v=oAdoMLe_OHs
Yapmayın böyle şeyler,Türkiye daha hazır değil böyle şeylere..
türkiye yaptığı için sözlükte ses getirmeyen ama aslında büyük önem arz eden gelişme.

ülkeye hayırlı olsun.
1.5 yıl önce gelişim ünv yaptı uçan arabayı hatta test uçuşu sitelerinde var..
kimin yaptığı önemli değil, gelişim üniversitesi yapsın ne fark eder.

bir iki seneye seri üretimi başlayıp piyasaya verilecek yerli uçan araba, önemli olan bu sevinelim.
Nasıl araba lan bu?

Tekerlekleri olmayan, karada gitmeyen araba.

Binilebilen drone deseler daha doğru olurmuş. Güzel alet ona bir lafım yok da ismi araba olmamalıydı.
benim için sevindirici gelişme. ama bunu ticariye dökebilirlerse iyi. bu konuda endişelerim var işte. yine de sevindiricidir.
Lan uçan araba yapılıyor ise niye milyarlarca dolar harcanıp tog mog yapmaya kalkılıyor anlamadım tog üretime geçer uçan arabalar piyasaya çıkmış olur biz yine geriden gidiyor planlama sıfır.
izlerken bi ince gururlanmadım desem yalan olur... drone teknolojisi geliştirilmeye çok müsait bir teknoloji ve geleceğin tüm araçları bu teknolojinin izinden gidecek gibi görünüyor...

bunlara bir de elmas piller eklendiğinde 2100-2150 gibi yıllarda dünya çok daha temiz ve yaşanabilir bir gezegen olacaktır...

elmas piller hakkında kısa bir bilgi, nükleer enerji üretimi esnasında kullanılan uranyumun karbon19 formuna evrilmesi ile ortaya çıkan maddenin yine farklı bir karbon formu ile kaplanması sonucu zararsız şekilde pil oluşturması teorisidir. pillerin azami kapasitesi 2800 yıldır...
seçim mi var komadaydım.
Uçan heykel yapsalarmış keşke. Şehir meydanlarında dolaşsa. Var bir hayalim. ~kemalist.
hayırlı ugurlu olsun ilk kez burada gördüm ama bu araç olmak yerıne büyük bir drone gibi hava taşıtı desek daha mantıklı olur.Birde herşeyden bir tane yapıp bir kenara koyulmasın yani sadece seçim vadi olarak kalmasın. sanırım japon nec firması aynı modelin tanıtımı daha önce yapmış umarız copy paste yapıp devlet destegı alınıp üstüne yatılmaz.
Bir kere tanımı doğru yapmak gerek. Araba, karada ulaşım sağlayan 2 ya da daha fazla tekerlekli motorlu ya da motorsuz taşıt. Ucan araba diyebilmeniz için hem karada hem havada gidebilen bir araç olması gerekiyor ama bu bildiğiniz yüksek kapasiteli faydalı yük taşıyabilen drone. Öyleyse uçaklara, helikopterlere hatta uzay mekiklerinede uçan araba diyelim.
(bkz: cezerye)
artık cezer cezer dururuk uşaklar.
(bkz: çabuk kalktı dikkat edersen)
makine iyi güzel bir lafım yok da...

ulan elin oğlu firmasının legosu şu mu olsun bu mu olsun... olursa ne renk olsun...adı ne olsun diye birim kurup paralar harcıyor.

koyulan isim: cezeri

e tutmayacak bu isim. millet kendince bir isim uyduracak haliyle.
tam mühendis kafası.
isim mi isim işte aq. bitti.
uçan araba deniliyor da karada gittiğini göremedim, tekerlekleri yok. Nasıl otomobil bu? insanlı drone olmuş bu daha çok.
ve havada kaldı.indiremiyoruz !..
Araç güzel ama şuan için büyük bir drondan farksız insanlı uçuşuna ve iniş kalkışına bakmak lazım.
Ülkede bu tip atılımlar güzel,dahada geliştirilip yapay zeka özellikli olacakmış.birde ilerde trafiği rahatlatmak için taksi olabilir diyor açıklamada.iyide şehirlerde bina ve betondan kuşlar bile uçamazken bu araç nasıl olur bilemedim.