bugün

herkesce malum durum.

aşağı doğru inelim bakalım nereye inicez.

süt pahalı
yemden dolayı
yem pahalı çünkü ithal
döviz pahalı çünkü ihracat yok
ihracat yok çünkü kafayı çalıştırıp, hep birlikte organize olup iyi ürün ortaya çıkaramıyoruz.
kafayı çalıştıramıyoruz, organize olamıyoruz çünkü dürüst objektif ve çalışkan insan az.
iki katagoride değerlendirilmesi gereken mevzudur.

1 bizim insanımız açta kalsa lükse meraklıdır şehir hayatından vazgeçmez götünde yırtık don vardır ama kara gözlükle başkasının mercedesi önünde poz vermeyi sever.

2 köy hayatı hayvancılık bitmiştir çünkü şehir hayatına rahatına alışan kişiler ne köyde kalıyor ne ekiyor nede üç beş hayvana bakıp yağ peynir süt gibi ürünler çıkarabiliyor herkes marketten hazır alınca sütte artar yemde artar neden eken yok bizim memlekette eskiden dağlarda hayvandan geçilmezdi 2 ay önce gittiğimde 10 koyun vardı bi inek gördüm hepsi bu nasıl süt fiyatı düşecek bunun partilerle alakası yok rahat yaşamın verdiği göt büyütme olayı var. bugün köyde hayvancılık yapan işten biraz anlayan biri ayda 10 bin tl ye para demez ilerleyen evrede 20 bine bile çıkabilir hem organik beslenir hem temiz hava alırsınız.
mayışlar yattı herhalde frank, pek bir gayretli gördüm seni.

insanlar rahata alışmadı. marifetmiş gibi her köye bir üniversite açıp çiftçi, çoban, tornacı, tesisatçı gibi ara eleman olacak yüz binlerce genci üniversite kapılarına yığıp boş beleş bir beyaz yakalı yığını oluşturdunuz.

insanlar rahata alışmadı. akşama kadar bokun içinde hayvan pisliğiyle uğraşan hayvancı, tarlada güneşin altında kavrulan çiftçi günün sonunda biçtiğiyle, sağdığıyla, sattığıyla anca borçlarını ödeyebildiğini gördü ve yavaş yavaş bu işleri bıraktı.

küçük şehirlerde ve ilçelerde parti teşkilatının önünden geçen herkese sosyal yardım ayağına saçma sapan aylıklar bağladınız, köy dediğin yerde adam annesine bakım parası, mutfağına erzak yardımı, çocuğuna bez yardımı, çocuk parası cart curt gibi yardımlarla çalışmadan da hayatta kalabileceğini gördü.

köylünün değil okumuş insanın hayatını siktiniz siz aslında.
hayvancılığın anası sikildi... demiyor da...

bir sayfa savunma yazmış (bkz: şeytanın avukatı).
süt fiyatları ne zaman durdu ki?
kalite düşürüldü.

her yere yapılaşma makul görüldü.

rize, trabzon gibi yeşilin bol olduğu hayvancılık tarım yapılan yerlere araplar para verip yerleşsin diye çarpık kentleşme yapıldı. hayvanların, hayvancılığın doğal yaşam alanı daraltıldı.

en kötüsü insanlar hazıra alıştırıldı, üretme, ithal eti onu da bizimkilerden ithal et mantığı yerleşti.
Sadece süt fiyatları ile de kalsa yeter. neyin fiyatı artmadı ki üstelik şuan okullar da açıldı her şeye daha da çok zam yapma peşindeler sanki para kazanabiliyormuşuz gibi bizden para bekliyorlar. benim vakıfbank kartım olmasa evime almak istediğim hiçbir şeyi alamamış olacaktım. taksit yaptırarak veya ekstra ertele fırsatlarını kullanarak hep istediğim şeyleri alıyorum. baksanıza süt bile alamaz hale geldik ne olacak bu ülkenin hali bilmiyorum.
Neyin fiyatı artmadı ki?