bugün

Sünni yazarların açıklaması gereken kazanımlardır.

Bir alevi olarak merak ediyorum.
Alevilerin de Muhabbet beslenmesi gereken insanlar olduğu bilinci.
Alevilerin de sünnilerden bir farkı olmadığıdır.
Nothing...

Pehh..
Ateizm, deizm ve apateizmdir.
Ehli iman,ehli taat olmak.
tüm namaz dualarını anneanne ya da babaanne öğretiyor. okulda din derslerinde rahat ediyorsun.
annem pek dindar biri olmadığı için bilemiyorum. dindar biri olmaktır ama o da bir kazanım değildir bence. ablam namaz kılıyordu ve ben de namaz kılmaya başlamıştım ama artık kılmıyorum.
aileyi seçemez insan.
kendi ırkını ve özünü de benimsemeyebilir insan bazen.
reddetmek inkar etmek anlamına gelmemeli elbet bu.
kazanım veya kayıp olarak bakılmamalı bana göre.
alevi olmak ne suç, ne noksanlıktır. sünni olmak da bir artı değildir.

alevilerin içinde itikad anlamında sapık görüşlü olanlar var. bize göre caferiler ve şialar gibi!
sünni olup da bunlardan daha beter olanlar da var!
dolayısı ile alevi sünni mevzularına çok kafa takmadan, ırka ve soy'a da çok takılmadan, '' bütün müslümanlar kardeştir'' ölçüsü ile hareket etmek kişiye daha çok katkı sağlar ve doğruyu bulmak açısından kolaylık sağlar.

yarın ahirette alevi, sünni, sağcı solcu vs sorulmayacak.
bütün mesele inanmakta, nasıl inandığımız çok önemli vesselam.
islamın şartlarını alt yapısını gayet iyi bilen 5 vakit namaz kılmasa bile neyin doğru yanlış olduğunu idrak eden edebilen kafa yapısına sahip kişilerdir. burada 20 30 yaş aralığındaki tipler müslüman kesimi sarıklı cübbeli falan sanıyor onun üzerinden vurmaya çalışıyor ama sarıklı cübbeli insanlarada saygım sonsuzdur neden o herif avrat mahallinin görünmemesi adına cübbe giyiyo karısına çarşaf giydiriyor. şu ülkede tarikatçı kesim toplasan 50 bini zor çıkar ama ak parti 30 nmilyon oy alınca cübbelilerden aldı derler bu kadar beyinleri olmayan güryuhtur. alevilere gelince onlardan ayrıldığımız husus müslümanız derler ama farz ibadetlerinden hiçbirini yapmazlar keza bazı aleviler cenazelerini camiden kaldırırlar nedenini arkadaşıma sordum yav dedi fatiha suresini okumaktan acizler onuın için babamı camiden kaldırılmasını istedim dedi. bu kişi cuma namazlarına rada birde olsa gelir son yıllarda kurban kesmeyede başladı kız kardeşi namaza başladı anası hala soğuk bakar ama çocuklara karışmaz iyi kadın ama yetmiyor allah hidayet versin diyelim.
Bir çocuk olarak dinini ve mezhebini seçme sanşım olmadığı için bana kazandırdığı bir şey olmadı.
Nasıl bir insan olmaman gerektiğini öğretiyorlar. Mesela alevilerden nefret etmem için türlü hikayeler anlatmışlardı, ben böyle bir insan olmamam gerektiğini öğrenmiştim. Ne diyorlarsa tam tersini yapın, mükemmel biri olursunuz.
Allah melek şeytan cin gibi fantastik edebiyat ürünlerini öğrenmek.