bugün

Tartışmanın en ateşli noktasında verilecek cevap bulunmaz.
" el ayak buz kesmiş, yürek cehennem " der ahmed arif. ve yürek cehennemken susarsın. sadece susarsın.
konu hakkında etraflıca düşündükten sonra ağzından çıkacak kelime bulamayanların içinde bulunduğu durum. söz gümüş ise sükut altındır sözünün arkasına saklananların tercihi. az ve öz konuşmayı susmaya tercihetmişimdir.
ironik bir yol verme stilidir , yeri gelir hayat kurtarır.
Bazen yapılabilecek en doğru tercihtir.

Dinleyeni olmadığından değil, anlayanı olmadığında sessizleşir insan zaman zaman.

işte o anki sessizlik, huzurdur.
sürekli yüceltilen aptalca hareket.

susmak ve gitmek, bu iki eylemin ekmeğini yiye yiye bitiremedi romantiklerimiz.
Strateji icabı da olabilir.

(bkz: itle dalaşma çalıyı dolaş)
madem anlamiycak sus. seni anlayacaklara harca nefesini bosa gitmesin
karşındakini insana değer veriyosan eğer kırmamak için susulur
bırak bağırsın çağırsın döksün içini.
bazen gerçekten yapılabilecek en iyi şeydir. bazen susup çekip gitmek en iyisidir.
(bkz: yorumsuz bir hayatı seçiyorum)
Karşımda ki insanın laftan, sözden, nezaketten anlamaz biri olduğuna kanaat getirdiğim an gerçekleştirdiğim eylem.

Bir de haksızsam ağır susarım.
Keyfim olmadığında, sıkıldığımda başvurduğum yol.
çoğu zaman başvurduğum yöntem.
tavsiye olunur .
çok fazla yaparım bunu. öyle ki susarak karşıdaki insanı çok güzel çıldırtabiliyorum. bence kendinizi yormayın; susun.
dırdır seven ve bu şekilde var olabilen karı milletine en güzel cevaptır. kuduz köpek gibi saldırmaya başladıklarında sanki karşınızdaki 4 yaşında bir kız çocuğu varmış gibi davranın. yani ciddiye almayın. kafasından dumanlar çıkmaya ve size fiziken saldırmaya başlar. hoşt deyip geçin yosmalara.
Susmayı tercih ederim çünkü dilim keskindir. Birilerinin eksik yönlerini, yaptıklarınını eleştirip doğruları söylediğim zaman adım kötüye çıkıyor.
Zamanın da çok konuştum bir yararını görmedim .
"Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil."
fuzuli
Olgunlaştıkça başvurulan yol.
Ses gümüşse sükût altındır. Özellikle ikili ilişkilerde yerine konumuna durumuna göre şayet icabederse insan susmalıdır. Ama yapılan bir haksızlığa karşı susmak, en hafifinden zillettir. Tercih meselesi.
konuşacak yada tartışacak kapasitenizin olmamasından kaynaklanabilecek durumdur. hiç bu yönden düşündünüz mü?
Yolun karşısında söylediklerini anlamayan biri varsa en iyi cevap susmaktır.
Kolay değildir susmak fakat çok etkili bir silahtır. itibarın tavan yapar, hele bir de anlamlı bakış atarsan etkisi daha da artar. Karşıdaki cehalet abidesi tam mala döner.