1. 1.
  cahit atay'in yazmiş oldugu iki perdelik oyundur. konu olarak baslik parasi ile komsu köyün zengini aganin ogluna satilan sultan, gerdek gecesi kocasi kalpten gümbürder. damat gümbürdedikten sonra sultan'i kücük kardes ile evlendirirler. sultan kucuk kardese buyunceye kadar analik yapar. ammavelakin o da zifaf gecesi kacar. ve sultan daha yeni dogmus olan bebek ile söz kesilir.

  sineme versiyonunda ise sultan rolunu turkan soray oynamistir.
  2 ... mulayim
 2. 2.
  Film. Başlık parası için anası ve babasınca köyde bir baş hayvanı gibi açık arttırmayla dört bin liraya ağanın hastalıklı oğluna satılan Sultan (Türkan Şoray), damadın (Cemil Baskap) düğün evinde zevkten havaya sıkılan kurşunlardan ürkerek kalpten ölmesi üzerine gerdeğe giremeden dul kalır.

  Başlık parası uğruna gerdek gecesi ölen damadın beş yaşındaki kardeşiyle nikahlanan çileli gelin Sultan'ın öyküsü, Cahit Atay'ın 1965'te yazıp çeşitli tiyatrolarda müzikal olarak sahnelenen ünlü oyunundan Halit Refiğ'in 1974'te uyarladığı "Sultan Gelin" köylerimizde "başlık" sorununu derinine işleyen, bu yanlış ve haksız görenek yüzünden kadının hâlâ insan ve eş olarak görülmeyip bir mal gibi değerlendirilmesini ve bunun acı sonuçlarını sergileyen, güldürü motifleriyle süslü bir kırsal kesim taşlaması. Refiğ'in özenli çalışmasıyla iyi anlatılmış, iyi oynanmış; ancak tiyatrosundaki sihirli etkiyi pek iyi yakalayamamış. Güldürü öğesini ön plana çıkararak mantıksız, dayanaksız kuralları keskin bir dille eleştiren "Sultan Gelin" i izlerken, gülüp üzülebilir, üzülürken de gülebilirsiniz.

  Yönetmen : Halit Refiğ
  Yapıt ve Senaryo : Cahit Atay
  Görüntü : Cahit Engin
  Müzik : Abdullah Nail Bayşu
  Oyuncular : Türkan Şoray, Ali Özoğuz, Renan Fosforoğlu, Şener Gezen, Cemil Paskap, Müşerref Çapın, Handan Adalı, Yüksel Gözen, Selim Kaya

  1974, Saner Film yapımı
  3 ... rick blaine
 3. 3.
  bir türkan şoray filmi. Şu anda flaş tvde yayında.
  1 ... kafkasyavampiri
 4. 4.
  Güzeller güzeli Sultan, en yüksek parayı veren zengin bir köylünün oğlu Osman'la evlendirilir. Askerden çürüğe çıkarılan ve ileri derecede kalp hastası olduğu için hayatı tehlikede olan Osman Sultan'a kocalık edemez. Genç kız hayatın karşısına çıkardığı tüm sıkıntılara sabırla katlanmaya ve yaşamını sürdürmeye çalışır. Ancak başlık parasının boşa gideceğinden korkan aile oğullarını kaybettikten sonra Sultan'ın evden gitmemesi için en yaralayıcı törelerden birine başvurur. Daha yeni yürüyen oğullarıyla Sultan'ı evlendirirler. Anadolu'dan yöresel bir dram öyküsü...

  OYUNCULAR
  Türkan Şoray
  Ali Özoğuz
  Müşerref Çapın
  Handan Adalı
  Cemil Paskap
  Selim Kaya
  Renan Fosforoğlu
  Yüksel Gözen
  Şener Gezgen
  Hasan Ceylan
  Nermin Özses
  Sabahat izgü
  Nermin Denizci
  Muazzez Arçay
  Nilgün Kasapbaşoğlu
  Hayri Esen
  Gülen Kıpçak
  Timuçin Caymaz
  Mümtaz Ener
  Ünal Gürel
  Aliye Uzunatağan
  Jeyan Mahfi Tözüm
  YÖNETMEN
  Halit Refiğ
  YAPIM YILI
  1973
  https://www.youtube.com/watch?v=eV18Uk6zc_c+
  -1 ... dis kapinin ic mandali
 5. 5.
  Yıllar öncesinden Anadolu'nun gerçek yüzünü gözler önüne seren güzel bir Türk filmi. Kadına, çocuğa olan bakış açısının, verilen değerin bugünde çok farklı, iyi bir noktada olduğu söylenemez. ilkellik, çağ dışılık zamana göre bir yenisine bırakıyor sadece kendini. Anlayış, zihniyet aynı yani.
  1 ... sodomlu
 6. 6.
  bu filmde sultan gelin'in 2. kocası olan elemanın artık delikanlı olduktan sonraki tarlada gönülsüz çalışma sahnesi ultra bombastiktir.

  filmin hikayesi ve verdiği dersler ibretliktir.
  1 ... usualsuspects
 7. 7.
  Psikoloji bozan türk filmi.
  1 ... mbappe for president