Düğünlerde hoplar zıplarken ha bire el onu yukarıya çekme çabasındadır, bazen komik olabiliyor..
zordur sözlük zor...kolları vücuda yapıştırmadan gezenlere gıpteyle bakılmasını sağlayan ulan çözücem bunun esrarını diye hırs yaptıran elbise.
omzu geniş olan kadınlara yakışmayan elbise.
bej renkli, soluk pembe çiçekli ve dizde biten bir elbiseyse en şirin elbisedalında birincilik alabilecek elbisedir.
herkesin üzerinde görülen,artık sıradan bir şey olan,bir özelliği kalmayan,hatta basit bir görünüm veren elbise çeşididir.
gereksizdir. kimisi memeyi aşağı doğru sündürür. onun için riskli bi giyim tarzıdır.
şahit olduğum komik bir tartışmanın konusudur.

layabout kordonda arkadaşlarıyla ilerlemektedir. her zamanki gibi kakara kikiri yapmaktadırlar. layabout arkadaşının ensesine şaplak atmaktadır. o sırada yanlarından kavga eden bir çift geçer:

k:kız
ç:çocuk

k:banane yaa ben de straplez elbise giymek istiyorum! ben de mini etek giymek istiyorum yaaaa!
ç:ne anlıyosunuz hayatım böyle şeylerden.
k:yeter artık senden çektiğim karışma ne giydiğime! sıkıldım senden!
ç:aşkım bağırma herkes bizi dinliyor...
k:pek bi önemi yok artık ne de olsa ayrıldık. **
güzeldir, hoştur, tercih sebebidir.
Giyilmesi insan olana işkence olan elbise türüdür.
önemli bir gecede, davette, resmi bir günde giyilebilir. tamam şık bir kombinle çok hoş durur, kabul. lakin okula straplez giyip gelmenin amacı nedir yahu ? hayır bir de altta kot pantolon, üstte straplez bir elbise. bir de topuklu giyilir tabi ki. o kotun üstüne onu nasıl yakıştırıyorsunuz onu da anlayabilmiş değilim de kampüs içinde böyle tipleri görünce arada kalmış bir neslin çırpınışlarını görerek üzülüyorum.
bir de strablez elbisenin içine tişört giyen grup vardır ki, en iğrencide o dur..
iyidir hoştur ama içinde rahat hareket etmek biraz zordur. hele de durup durup yukarı çekmek hiç hoş gözükmez. o yüzden içindeyken fazla kıpırdanması tavsiye edilir.
(bkz: sazan avi)
"Kahve straplez altına bluejean afferin afferin çok güzel olmuşsun" şeklinde bir şarkı sözünü akla getirir.
Getirmeye de bilir.
Bir de Straplez mi yoksa Staplez mi sorunsalını çözebilir bu başlık.
sözlük sayesinde yüzelli gramlık bir elbiseye isim verilebileceğini öğrenmiş bulunmanın haklı gururunu yaşıyorum, bir süre dokunmayın.. olası replikleri kafamda canlandırıyorum.

- aaa! handan' straplez elbisen çok yakışmış.

+ canımsın kara kutu.
düğün, davet vb. organizasyonların olmazsa olmazı. kurtarıcı özellik taşımaktadırlar.
Büyük göğüslü kadınların üstünde durmayan elbise, sürekli bir aşağı kayma eğilimindedir. ayrıca, omuzları çok etli kadınlara da hiç yakışmaz, ortasından sıkılmış diş macunu gibi durur.
giyilmesi oldukça zor olsa gerek, şahsen dik ve hafiften geniş omuzlu zayıf bayanlara yakıştığını düşündüğüm elbise.
Zayıf kadınlara yakışmayan şişman kadınlarda komik duran elbise. Birçoğu yakışmadığının farkında aslında. Sırf "ben modernim" veya "babam/kocam çok çağdaş" izlenimi vermek için giyiyorlar.
Kısaca straplezin yakışması için boy 164+ olacak. Kilo, boyun cm cinsinden değerine eşit veya az bişe fazla olacak. Örneğin 165 boya 68 kilo gibi.