bugün

starbucks'ın çayının kahvelerinden çok daha leziz olduğunun varkında olan kişidir.alıcaksın çayını oturacaksın ders çalışacaksın starbucksda.
(bkz: ankara meşrutiyet cad starbucks)
Bir yazar starbuck'ı bilmeyenlere öküz demiş.

bilmek zorundamıyız ? , emperyalizmle sömürülen ülkede her siki bildimde bırakta onu bilmeyeyim , öğrenmekte istemiyorum.
çaya on lira bayılmak istemeyenler için( kahveye bayılınca noluyorsa o ayrı mevzu) ben şöyle bir taktik geliştirdim. yanımdaki şahsın siparişini bekliyorum.

- sobariçine kapriçiko
- siz efendim?
- hı. aynısından.
çaya alternatif olarak, telaffuzu en kolay olan ve ismi yazıldığı gibi okunan bir içecek seçilebilir, hatta doğürudan havuçlu kek isteyerek işin içinden kolaylıkla sıyrılabilirsiniz.
taksim'de starbucks'a girmiştik üç arkadaş önce bi menüye baktıktan sonra yandan bir sigara alma bahanesiyle avcılara kadar kaçmıştım,zor bir durum.
günün kahvesi de hayat kurtarmaktadır.
''kahve!'' dediğinizde servis görevlisinin size ''hangi kahve ?'' demesi muhtemeldir nitekim 100 çeşit kahve türü vardır.
- ne istersiniz?
+ hayatım geçen içtiğimizden alır mısın?
* tamam hayatım.

topu sevgiliye atmak (yersen).
en samimisidir.
o ne ya, herşey tuhaf tuhaf isimlere sahip.
yok grande mrande.
insan su istemeye korkuyor.

--spoiler--
- su versene.
+ mineralli mi yoksa sade mi?
- sade olsun.
+ plain yani.
---- plain ne lan?----
- size ne olsun beyefendi?
+ su işte, bana.
- yani boyutu felan ne olsun demek istemiştim...
+ ha, özür dilerim...işte ver bir şişe...
- medium yani...
--spoiler--

en iyisi, türk kahvesi...oh mis...
ha, bu arada starbucks menülerini öğrenebilmek için amerika da ücretsiz kurslar veriliyormuş...
yıllar önce , 5 rus turist abla arkamda beklerken (neyime güvenip starbucksa girdim bilmiyorum ama) ürün isimlerine bakıp "-ııı çay alayım ben " dediğim ve büyük boy istediğim (1 litreye yakın! ) mekan ve menüleri.
kimse de bilmek zorunda da değil, bilmesi de ona artı özellik katmaz.

açıkçası 2-3 yabancı kelimenin birleşiminden oluşan bir şeyi öğrenip, sık sık kullanmak da hayatımıza bir katkısı olmadığına göre..?
mallıktır. ötesi de yok. ulan mal hiçbir şey bilmiyorsan git sade kahve iç ya da ne bileyim türk kahvesi iç. gidip tazo çay sipariş etmekten de daha kolay hani.
hic gitmeyen bilirdir. gitmedim gitmemde yanlislikla gitsem bile su icerim.
amerikada tanesi 1$ olan kahveye burda mal gibi 5 10 tl vermektir.
çayı bilmek çay içmek için yeterli sebeptir efendim. ha o menüdekileri bilmediğinden kendini ezik hissedecek adam hiç girmesin oraya, ya da bilmiyo diye ezik gözüyle bakacak kız siktir olsun cehennemin dibine gitsin. ısrar ettin oraya götürdün, bari bi incelik yap da tavsiyede bulun.
subway menülerini bilmeyip "biraz salam, biraz peynir, bir avuç zeytin, ııı... o ne? ondan da koy tamam." gibi evde tost yaptırır gibi sipariş vermeye benziyor olabilir.
(bkz: bir starbucks içeceği olarak aynısından)
''bana bir sade kahve ver'' dediğinizde bile muhtemelen 10 çeşit sade kahve seçeneği olduğundan her durumda boku yediğinizin göstergesidir.
samimi bir tavsiye olarak ; misto iyi bir başlangıç. damak tadı garipsemez.
burger king'e gidip telafuzu kolay diye whopper menü yemek
burada ise normaldir.

http://galeri.uludagsozluk.com/r/346079/
Telas edilmemesi gereken durumdur.

Starbucks'a gidilir, cay istenir. Cok bilmis servis elemanlari "2 cesit cayimiz var, hangisini tercih edersiniz?" diye yanit vericeklerdir. Iste burada yapilmasi gereken cok basit ve bir o kadar da sizin "kicinizi kurtaracak" eylemi acikliyorum.

Musteri- Cay arzu ediyorum
Servis Elemani- 2 cesit cayimiz var, hangisini tercih edersiniz ?
M- Canim sen yenisin sanirim ? Eger musteri sana "cay" diyorsa bunun manasi "Cay" idir. Bildigimiz siyah cay, halk arasinda rize cayi olarakta bilinir. Eger bunun disinda bir cay istiyor olsaydim, "chai tea latte" siparisi verirdim. Tesekkurler!
S- Ozur dilerim efendim.
kullanım klavuzu olarak tezgahın önünde menü için kafasını kaldırıp karşıya bakmayı bilmeyenlerin yapacağı iş.
suratına tokat atmak istediğim insandır. menüyü bilmiyorsan starbucks ta ne işin var arkadaşım ? kasada içeceği için tall mu diye soruldugunda da pişmiş kelle gibi sırıtır yanındakini rezil eder bu insanlar. evlerden ırak !!
(bkz: popi) (bkz: o menüler boy boy) (bkz: anladın sen)