1. 1.
  arkasından konuşmak gibi olmasın, kendisinden sonra bile bilim kurgu evrensel edebiyatın en saygın türleri arasında sayılmıyorken, bilim kurgunun doğası gereği kolaylıkla kayabileceği aksiyon, şiddet ve göz boyamanın, ve ucuz felsefenin hüküm sürdüğü çağımızda bundan sonra hiç sayılmayacaktır. kendisi isaac asimov dallamasındansa, tür olarak çok çok uzak görülebileceği virginia woolf'a daha yakındır. ne de olsa şişko asimov yerine virginia'yı siklemek daha güzel olurdu.
  2 ... stanislaw
 2. 2.
  1921 yılında polonya da doğmuş, tıp öğrenimine ikinci dünya savaşında ülkesi almanya işgaline uğrayınca ara vermiş, bu sürede araba tamirciliği yaparak geçinmiş, 1946 da tıp eğitimini tamamlayarak doktor olmuştur. bu yıllarda şiir yazmış, bilimsel yöntem üzerine kuramsal araştırmalara ve kendisini üne kavuşturan bilimkurgu türünde yazılar yazmaya başlamıştır. başyapıtı olan solaris andrey tarkovski tarafından sinemayada aktarılmıştır.
  1 ... jeopardy
 3. 3.
  sosyalizm eleştirmeni bir yazar olduğu halde philip k. dick tarafından; "gerçek bir insan değil amerikan bilim kurgusuna karşı sscb tarafından kurulmuş bir terör örgütü" olduğu iddiasıyla fbi'a ihbar edilen yazardır. üstadı bizlerle tanıştıran solaris bilimsel yöntem ve bilimsellik edebiyatına karşı da müthiş bir meydan okumadır... solarissever okuyucunun mehmet açardan siyah hatıralar denizini de okuması elzemdir. 27 mart 2006'da philip k. dick'i mezarında dört döndürmek üzere öteki dünyaya göçmüştür.
  2 ... uruz koca oglu basat
 4. 4.
  Solaris'in yazarı olarak tanınmaktadır. Ancak Küvette Bulunan Günce ve Kör Talih'de en az Solaris kadar etkileyici eserlerindendir. Solaris, Andrei Tarkovski tarafından 1972’de, Steven Soderbergh tarafından da 2002’de filme çekildi.
  ... balerina
 5. 5.
  polonya asıllı ünlü bilim kurgu yazarıdır. eserlerinde felsefi bir hava da vardır. (bkz: solaris) en ünlü eserlerindendir. ancak (bkz: dönüşüm hastanesi) gibi bilim kurgu olmayan eserler de yazmıştır.
  ... usualsuspects
 6. 6.
  yakın zamanda solaris yapıtını okumak istediğim, polonyalı yazardır.

  Rica Notu: kitabı okumuş yazar arkadaşların, kitap hakkındaki düşüncelerini benimle paylaşmalarını rica ederim.
  ... lemisanthrope
 7. 7.
  evet, roman yazarıymış.
  ... turkmen balasi
 8. 8.
  Bilim kurgu romanları diyince aklımıza sayılı insanlar gelir.Stanislaw lem'de bunlardan biridir.

  20. yüzyılın en ünlü bilim kurgu yazarlarından biri olup polonyalıdır.Kendisi hakkında ne kadar tartışmalar olsada önemli eserler bırakmıştır dünyaya.

  Lem’in ilk kitabı ‘Kazanılan Zaman’ dır. Bilim kurgu kitapları yazdığı ilk yıllarda modern bilimle hümanist ahlakı birleştirmeye çalıştı. Daha sonraları "Yıldız Günceleri" gibi kitaplarıyla parodik metinler üretti.

  En önemli eseri "Solaris" diyebiliriz.Romanda dünyaya yakın bir gezegen olan Solaris ile girilen etkileşimden ve bu etkileşim sonucunda oluşan olaylar üzerinden felsefe, din, psikoloji gibi çok çeşitli konular üzerine gönderme yapılmaktadır. Solaris, dünyada bir bilimdir. insanlar bu yakın fakat garip gezegen hakkında olabildiğince bilgi toplamaya ve nihayetinde gezegenden pratik faydalar sağlamayı hedeflemektedir ve bu da gezegen hakkında çok daha ayrıntılı bilgi sahibi olmayı, yani gezegeni yerinde tanımayı gerektirmektedir.Roman tam da bu çabaların sıkıştığı bir noktada başlamakta ve aynı karamsarlıkla bitmektedir.

  Aslında kötülenmesinin sebebini sovyet tarafına yakın olmasına bağlıyorum.Yoksa çok kaliteli yazardır bence.Solaris kesinlikle okunmalı.

  Bugün doğum günü büyük yazarın.Doğum günü kutlu olsun.

  stanislaw lem
  13 ... wilcoo
 9. 9.
  ilk romanlarında bilim kurgu ile polisiyeleri tek potada eritmeye çalışmış her ne kadar daha sonra ustaca işleyeceği varoluşçu temaları bu erken eserlerinde biraz daha sakarca işlemişse de bu ilk romanlarının da denişik hoş bi havası vardır. ilk romanlarını da okuyun son romanlarını da okuyun aradakileri de okuyun höykülerini de okuyun. bi solarisi okuyup kenara atmayın. ha solaris de çok iyi orası ayrı.

  ayrıca size bi abi tavsiyesi, ithaki'nin çevirileri sanki ben yapmışım gibi bok gibi çeviriler. mümkünse daha yetkin çeviriler bulmaya çalışın. inanmıyan kötü çeviri okur. bana ne.

  hüdüd: arkadaşlar bahsettiğim solaris değil iletişim çevirisiymiş. böylece güvendiğim dağlardan birine kar yağamış oldu. iletişim yayınlarını sevmem, ama saygı duyardım. daha doğrusu duyardım.
  2 ... james sunderland
 10. 10.
  (bkz: solaris)
  ... tsukky