bugün

az önce sosyal medya hesaplarımdan kurtuldum. facebook, twitter ve instagram olmak üzere 3 hesabım vardı. Kendimi şimdiden daha özgür hissediyorum.

Neden sildim?

Öncelikle sanal alemi ne kadar yeni güncellemeler ile cici bici göstermeye çalışsalar da sonuçta "sosyal" medya dediğimiz olay sanal bir şeyden ibaret. Bu sebepten mütevellit olarak sosyal medyada kurulan arkadaşlıkların, aşkların ya da düşmanlıkların bizi gerçek hayattan ve gerçek sosyallikten uzaklaştırdığını düşünüyorum.

insanların kalitesinin takipçi ve beğeni sayısına göre belirlendiği bir ortamı reddediyorum. Hakan Hepcan, Halil Söyletmez gibi gerçek hayatta başarı elde edememiş insanların sosyal medya sektörü üzerinden kendilerini bir bok sanmalarının tek sebebi insanların sosyal medya içinde kaybolmalarından kaynaklanmaktadır.

Bakın bu sektör üzerinden para kazanmaları hiç umurumda değil. yolunu bulsam ben de kazanırım ama bu yolla kendilerini "entelektüel", "birikimli" sınıfına koymaları sosyal medyanın üzerimizde kurduğu en büyük aldatmacalardan biridir.

Paylaşılan bir durumda, yazılan bir sözde, atılan her bir fotoğrafta beğeni kaygısının güdülmesi ve bu sebepten mütevellit yapılan binbir fotoşoku saymıyorum bile. insanlar kendileri gibi olmaları gerektiğini unuttular.

Bir başka sebep de sosyal medyanın zamanımızı çok fazla şekilde harcadığı gerçeğidir. Çok daha verimli bir şekilde geçirebileceğimiz zamanları böyle mecralarda başkalarının ne yaptığıyla, ne paylaştığıyla tüketiyoruz.

Bir diğer taraftan sosyal medyada derinliği olan her konunun sığlaştığını görmek mümkündür. Eğer bir facebook ve twitter hesabınız ve okuma yazmanız varsa siz de birer politikacı, filozof ya da aşık bir şair olabiliyorsunuz. Spekülasyonlar, yalan haberler çok fazla. Şimdi bile twitter'a girdiğinizde top 10'da malum partilerin trollerinin kastığı heştegleri görmeniz mümkündür.

E kardeşim hiç mi yararı yok bu sosyal medyanın? Var. Ama bana ve çevreme verdiği zararların daha fazla olduğunu görüyorum. Bulunduğum eleştirileri zamanında ben de yaptım. Ben de beğeniye dikkat ettim, değişik fotoğraflar attım, hiç yüz yüze görmediğim karıya kıza yürüdüm, siyaset yaptım, filozof oldum. Ancak bazı şeylerin farkına vardığımı düşünüyorum.

Sosyal medya gelişen teknolojiyle beraber gün geçtikçe özgürlüğümüzü elimizden almaktadır. Kendimce buna karşı bir savaş bayrağı açmış bulunmaktayım. Hadi hayırlısı...
siz silseniz bile internet silmez.
Facebook swarm ve instagram hesaplarımı kapatarak biraz yaptığım eylem.
Fakat linkedin ve twitter gibi yerler şart gibi gündemi biraz daha öğrenmek için.
Kıskanç bir sevgiliniz varsa eninde sonunda yapacağınız eylem. Sadece facebook kaldı. O da işe yarıyor bazen. O yüzden duruyor.
Yakında bundan yapcam galiba.
Beni sadece mutsuz ettiğini düşündüğüm için instagram ve twitter hesabımı sildim birkaç ay önce. Olayın vehametini sildikten sonraki süreçte anladım. Âdeta bağımlı olmuşum gibi yokluğunu aradım, tekrar hesaplarımı açmak istedim. Sabrettim, açmadım. Şu an çok memnunum ama sanırım internette bi yerlerde boş yapmaya çok alışmışım. Neredeyse bir yıl sonra buraya yine düştüm.
akıllı olan her insanın yapması gerekendir.
isim soyad bir feysbuuk hesabım vardı.
Sülaleden insan vardı, eski arkadaşlar, tanıdık... kiliseden iş arkadaşları ve üyeler... her çeşit yani.

Bu her çeşit içinde haliyle her görüşten insan vardı.
Ulan bir şey paylaşırsın ordan birine ters gelir laf sokar.... başka bir şeyde ote taraftan biri...

Dedim zikerim bele aşkın ızdirabını... sildim.
Not almadığımdan kimi çok sevdiğim insanlarla da kontak şansımı da kaybettim.

Ama kafam rahat...

Watsap desen zaten o olaydan sonra teli de değiştirdim hayatımda olmazsa olmaz insan biliyor sadece... akraba bile sayılı içinde... orda da kafam rahat... diğer şeyleri kullanmıyorumm sayılir zaten.

Deneyin pisman olmazsınız.
Bazen gereksiz anıların çokça istiflendiği vakitler o hesabı faal tutmak insana zül geliyor.

Silince inanilmaz bir hafiflik hissediyorsunuz. Yeni başlangıçlar bana her zaman bahar temizliği psikolojisi yükler, etraf tertemiz olur mis gibi kokar
Bir burası kaldı, yakında bu da gider.
kişiye her gün en azından birkaç saat kazandırır.
Facebook kaldı sadece yakında sileceğim.Burada (uluda) gerçek adımı kimse bilmediği için rahatım.
Biri Facebook şifremi kırmıştı bende bütün paylaştıklarımi silmek zorunda kalmıştım.
bıkkınlığın habercisidir.
Zaten bi tane olan feysbuk hesabını silmektir.

Yaptım ama kendimi huzursuz hissediyorum. Ailede Kimin öldüğünü, kimin çocuğu olduğunu filan öğrenemiyorum.

Peki bunlar bana lazım mı?