bugün

Uluslararası arenada göğsümüzü kabartan arslan yürekli dünya lideridir.

Doların yükselişinin ekonomimize etkisi olsaydı sanıyorum borç kapatan değil borç alan bir durumda olurduk.

2023 gelse de küheylan gibi şahlansak artık..

görsel
görsel
Gerçekmı bu.
2.3 milyon dolar Türkiye Cumhuriyeti için büyük bir para değil. Hatta Fenerbahçe Cumhuriyeti için bile büyük bir para değil. Hatta Ali Ağaoğlu için bile büyük bir para değil.

Ama bir devletle dostluk kurup istediklerini yaptırmak için az bir miktar para harcamak iyi bir fikir.
(bkz: #44086277)

2-3 milyon dolar diye küçümsediğin para(3.5 milyon dolar) türk parasıyla tam 30 milyon tl yapıyor.

30 milyon ile, bu ülkede mutfağına et, meyve girmeyen 10 milyon asgari ücretliye eşit miktarda pay edilse kişi başına tam 3 bin tl düşüyor.

Evet 3 milyon büyük devletler için büyük para değil peki pandemi döneminde neden o büyük devlet "biz bize yeteriz türkiyem" adıyla başlattığı yardım kampanyasıyla garibandan neden para topladı?

Edit: arkadaşlar hesabı eski parayla (3ü trilyon) olarak yapmışım yanşışlıkla. Neyse Kafamın karışık olduğu bir zamana denk geldim. yanılttığım insanlardan özür diliyorum. * nasıl bir hesap hatası yaptıysam ben bile gülüyorum şu an.
kendi ülkesinde pandemi dolayısı ile "nakdi yardım" ( yardım derken çalıştıkları işletme sigortalarını yatırmıyor yani prim gününden ve kendi işsizlik ödeneklerinden gidiyor ) yaptıkları vatandaşlarına ayın 6 sı olduğu halde hala yardımları ulaştır(a)mamış dünya lideridir.

(bkz: ellere var da bize yoh mi)
suriyelilere 50 milyar dolar harcanmasına sesini çıkarmayan millet 3,5 milyon dolara hiç çıkarmaz.
somali nin vadesi gelen borcunun 32milyon tl ye denk kısmını türkiye kendi çekme hakkından karşılıyor.
borcun tamamını silme diye bir durum yok.
kaldı ki keşke olsa da tüm borcunu kapatsak. somali türkiye için en önemli ülkelerden birisi.
somali, türkiye ile iyi ilişkiler içinde kalarak, BAE ve suud'un yüklü mali desteğinden mahrum kalıyor.
libya ya benzer ama savaşın olmadığı bir durum var somalide.
merkezi hükümet türkiye yanlısı iken, somaliland ve puntland eyaletleri ayrılıkçı ve BAE ile Suud destekli.
https://www.resmigazete.g...er/2020/11/20201105-1.pdf
Hey gidi günler hey. Osmanlı da dolmabahçe sarayını batarken yapmıştı.
Bitsin bu kabus artık ya.
Halkı açlıktan ölsün, kendini assın. Kimileri oraya buraya yardım etsin.
Herkese yardım var ama Türk'e yok.
somali şilinin türk lirasına karşı 10 yılda 10 kat değer kazandığı düşünülürse çok enteresan.
görsel
dünva ihvancılarının spiritüel lideri tayyip orda ihvansal bir fırsat gördüyse artık.
somali'de bulunan uranyum, doğalgaz, elmas,altın ve petrol yataklarının şimdiye kadar işletilememiş olması güvenlik sağlanamadığı içindi, bırakın maden işletmeyi ülkede söz sahibi olan şimdi ismini hatırlayamadığım örgüt, balıkçılık, tarım vb faaliyetleri bile yasaklamıştı, türkiye ve somali devleti arasında yapılan protokol ile türkiye bölgede güvenliği sağlayarak madenlerin işletmesini alacak ve çıkarılan altın ve elmas türkiye'de işlenerek pazara sunulacak, tabii ki ımf ve diğer köpekbalıkları somalinin borcunu sebep göstererek bu madenlere el koymasın diye türk hükümeti borçları sıfırlayarak işe başlamıştır. politika, özellikle de dış politika bir satrançtır ve buna kafası basmayanlar bilip bilmeden konuşmaktadır.
t: satranç oynayan liderdir.
18 yıldır oynadığı kaşık havasıydı. satranca yeni geçti herhalde. bir laptop olmuş on bin lira, ucuz bir sıfır araba olmuş iki yüzbin lira. hâlâ "şşş, senin aklın yetmez. derin stratejiler" lafları. "libya'nın petrolleri"ni cukkalayacaktık, "sudan'ın altınları/elmasları" eklenmiş. ondan sonra ne var? "dimyat'ın pirinci" herhalde.
görsel
neymiş 18 yılda biz bu satrançlardan ne kazanmışız, bir dökümünü almak isterim.
Kyk borçları kapansına hayır diyorlardı.
onlara balık pişirmeyi öğretmiştir. oysa balık tutmayı öğretmeliydi.

hazıra alışkın olduğumuz için huyundan vazgeçmemiştir reis-ul kutup.
Ülkedeki suriyelilere harcanan paranın 1/1000'i kadar olmayan para için başlık açılır mi lan sorusunu akıllara getiren durum.
Elin avrupalısı mi uğraşsın suriyeliyle, tabii ayakçısı olan biz uğraşacağız.
(bkz: asrın lideri)