1. 1.
  amerikanlarin ayakla oynanan top oyununa verdikleri isim. biz futbol diyoruz. her seyi ters zaten bunlarin. illa soklu cikarli bir ad verecekler ya.
  6 ... laz pacino
 2. 2.
  ingilizlerin football dedikleri şeyin aynısı
  ... mahoni
 3. 3.
  bu isimle eski ateri oyunları vardı. yeterince berbattı.
  2 ... therion
 4. 4.
  amerikalıların futbol kavramından çok farklı bir şeyi anlamalrı sebebiyle futbol sporuna verdikleri isim. işin ilginci her türlü amerikan kavramını dünyaya enjekte edip yerleşik olarak kullandırtmayı başarmış amerikan kültürü, futbolu futbol olmaktan alıkoyamamıştır. her nerede * * * bu kavramı görürseniz biliniz ki orası amerikan menşeli bir şeydir.
  1 ... schenardi
 5. 5.
  kendi oyunlarına football, ayakla oynanana ise soccer demişler. ayakla oynanan futbolu küçümsedikleri iddaa edilir. 'suck' er
  1 ... tuykalem
 6. 6.
  "sokır" şeklinde ya da ona yakın bir biçimde telaffuz edilmesi gereken kelime.

  direkt "sakır" deyince kötü duruyor lan.

  google "soakır" dedi.
  ... der meister
 7. 7.
  amerikalı ulvi'lerin herşeye farklı bir issim verme fantezisinden çıkan, futbol'un amerikan toplumunda kabul gören ismidir.
  ... rivne
 8. 8.
  eskiden bu isimle ataride futbol oyunu vardı. şimdi fifa'lara pes'lere bakıyorum, bir de bizim oynadığımız soccere bakıyorum gerçekten iyi sabretmişiz o oyuna, fotbolcular topa doğru koştukça tırık tırık diye ses gelirdi, zaten orta sahadan, kalenin dibinden nereden vurursan vur kesin gol, zaten maçlarda yirminin altında gol olmuyordu, hey gidi günler hey.
  3 ... siantra
 9. 9.
  amerikanların her halta farklı isim vermeye çalışmasından değil, amerikanların "futbol" dendiğinde "amerikan futbolu"nu anlamalarından dolayı ortaya atılmış, var olmuş ve kullanılmış bir kelimedir.

  ha ben bir britanya köpeği olarak nefret ederim bu söylemden. geçtiğimiz günlerde dersaneye yeni gelen amerikalı hocayla tanıştırdılar beni. yanımda arkadaşlarım da var tabi ki. zaten 4-5 kişiyiz. konuşun, pratik yapın, tanışın hesabı... biz tabi hayatında yabancıyla konuşmamış liseli fakir ameleler olarak heyecanlıyız. benim sonisphere günü turistlerle konuşma olayım olmuş ama kısa süreli tabi. ilk ve tek deneyimim de o zaten. ingilizcem üniversite seviyesindedir en az, o kadar da iddialıyım amk. ama iş konuşmaya gelince... telaffuz iyi, konuşulanları da anlarım ama deneyimim yok lan işte, heyecanlanıyorum.

  her neyse kanka. kadın bizi konuşturmak için türlü türlü sorular soruyor. do you play call of dutysinden tut da which team do you supporta kadar... en sonunda "do you like soccer?" dedi.

  "no but we like football. it's played with 22 men on field." dedim, ilk günden bir ayar verip bir de "ooo you smart kid!" şeklinde ayar yedim. ama amerikalılar rahat insanlar. ertesi gün "hi" dedim, "hi, havz goin?" falan dedi. sevimli kadın. taş gibi. oyhş.
  1 -1 ... der meister
 10. 10.
  nereden geldiğini merak edenler için:
  https://video.uludagsozluk.com/v/soccer-17131/


  ya da
  https://video.uludagsozluk.com/v/soccer-48020/

  ... dis kapinin ic mandali