bugün

Sinopta yedikten sonra aşık olduğum ve bu akşam bir cesaret yapmayı denediğim mantı. Birazdan haşlama kısmına geçicem allam inşallah güzel olmuştur.
Kendime ve mantıma güveniyorum şefim.
Şayet başarılı olursa fotosunu salarım.
aksam aksam midem enseme yapisti mavi hanim.

insan hem asci olup da hem ac olur mu oluyor.
iki lokma bir sey yiyecek vakit olmuyor.

uzerindeki tereyagi bende bagirsak gazi yapiyor laktoz alerjim var ama yogurt yapmiyor nedense.

cok acim bilin istedim.
banyo yapar tv acarim bir tost yapip kemiririm.

elinize saglik.
görsel kulak şeklinde kapatılan, yoğurtlu ve cevizli olmak üzere 2 çeşit sunumu olan mantıdır.
Sinop’a gelen misafirlerime ısrarla yediririm. Bir bunu birde cevizli nokulu. Daha hiç beğenmeyen birisine denk gelmedim.
Kayseri mantısı yanında bir hiç.
(bkz: teyzenin yeri)
kastamonuda da bilinir . tatar böreği denir. börek denmesine ise hiç anlam veremedim.
ayrıca yemekleri karıştırmıyorumdur umarım
görsel

Böyle bir şeydir. Mantı nerenin bilmiyorum ama şimdi olsa üç tabak yerdim.
Her şehirde en çok ne üretiliyorsa, onu değerlendirmek için onunla mantı yapılmasını anlıyorum tamam ama mantı dediğin kıymalı olur. Yok patatesli, yok cevizli, yok nohutlu, hiç tasvip etmiyorum.
bir sinoplu olarak küçüklükten itibaren tereyağı ve ceviz ile büyümenize vesile olan mantı çeşidi. efsanedir.
Kayseri mantısına fark atar. Enfes müthiş harika muazzam mantı'dır. Sinop'ta Teyze'nin Yeri isimli mekanınki özellikle güzeldir.
Gece gece canımızı çektirdin.
Oğlum cevizli bok püsürlü mantı mı olur lan? Oldu olacak al oradan 5 liralık leblebi bas mantıya amk.
büyük büyük kesilmiş karelerin içine, kıyma koyulup önce üçgen haline getirilen hamur, daha sonra üçgenin iki ucu bir araya getirilerek bükülür. sinop mantısının içine sadece kıyma koyulur. içine çökelek koyulup üçgen şeklinde yapılana içi çökelekli hamur denir.
yemeyip de yanında yatılası cevizli mantı çeşidi de mevcuttur ki en muhteşemi "teyzenin yeri" adlı küçük lokantada yenir.
yufkası normal mantı gibi küçük değil daha büyük üçgen çeklindedir üstüne ceviz koyulup tereyağı gezdirildiğinde nefis bir tat oluşur.
yamulmuyorsam birde cevizliside vardır.*

(bkz: olsa da yesek)
bunun yufkadan yapılıp içerisine kıyma veya çökelek konulanına bizim oralarda * sosyete mantısı da denir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar