bugün

Çocukken millet simiiiiiiiiiit diyerek koşarlardı mal mı bunlar derdim. Simiit oynayalım mı falan derlerdi. O nedir ulan nimetle oynanır mı aq? Sonradan öğrendim ki oyunmuş bu. Hem de soluk soluğa kalınan bir oyun.
görsel
çoçuk hapishanelerinin çoçuklara verdiği,sağladığı sosyal olanakları göz önüne sermiş oyun.daha 15 yaşında olan çoçugun topluma kazanılması gerekırken tecavuz,dayak,işkence görüyor.
ve idare tarafından görülen dayak 15 yaşındaki bir çoçuğun ölümüyle sonuçlanıyor.

sizin adeletiniz batsın.!
Geçen gün maltepe çocuk cezaevinde, 15 yaşında bir mahkûmun vefat etmesine vesile olan oyun.

Nasıl dövdülerse artık adam komaya girmiş ve vefat etmiştir...
Pata kute vurmali oyun.
sünnetten sonra erkekliğin bir diğer aşamasıdır. hayatı öğretir insana gün gelir herkes sizden çekinir korkar ama gücünüz tükendiğinde çakal sürüleri gibi üstünüze atlarlar..vururlar.
ilkokulda erkekler tarafından oynanan oyundur. sınıfın manyak cocukları toplanır sımıt oyununu oynardı. baska oyun yokmuş gibi.
Göt yırtılana kadar smiiiiiiiiit diye bağırılarak oynanan oyun, değdiğiniz kişi diğerlerinden dayak yer simide girene kadar.
Kız halimle tekme tokat yiyerek oynadığım oyundur lakabım erkek fatmaydı benim siz ne diyonuz haha.
çocukken zevkle oynanan kalabalık olunca çok eğlenceli olan oyun.
Çocukken deli divane gibi siimiiit diye bağırarak sokakta koşturduğumuz oyundur.
nefes gerektirir, düşünme kabiliyeti gerektirir.
of be ne oynardık, koşamayan bir çocuğu yapardık ebe her teneffüs stres atardık. hep suçu bende arardı senin başının altında çıkıyor diye, sonrası malum.
toroslar yöresinde ki adı zımbır zımba olan oyundur.
(bkz: elma meyvesi)
(bkz: simit)

üüüç iki biiir simiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitttt diye başlanır ve roundlar çok fazla dayak yemeden biter. çünkü kaçış halinde dayak atmak ve yemek çok zordur. anca kalenin daha yakınında simitçinin önünde beklerken bir kaç darbe vurulabilir. öyle tutup da pata küte dövmek yoktur zaten. üstelik en fazla 13 yaşında olunduğu için darbeler çok sert olmaz. erken gelişen yaratıklardan korkmak lazımdır tabi böyle oyunlarda.

mahallenin en küçüğü olduğum için simitçi hep ben olurdum. zaten maç yaparken de hep beni kaleye koyardı ibneler.
tekme şiddetine ve nefes kuvvetine dayalı bir oyundur.