bugün

"simit" diye bağırılıp sesin kesildiği yerde, ebeye tekme tokat dalınan çocuk oyunu.
bir çok satıcı gibi simitçilerin bağırarak söylediği sözcüktür. genelde tiz bir ses çıkar ve sabahları uyuyan insanlara çok antipatik gelir.
bir de zibidi versiyonu olan ciğerleri zorlayan çocuk oyunu.
onu yapan bunuda yaptı ;
(bkz: zımba)
izmir karşılığı, gevreeeeeeeek
çoğunlukla "zimiiiitttçiiaaa", "sıcaaak zimiitttaa", "taze zimieeaaatt" nidalarında bulunan ancak genellikle tam anlaşılamayan sözcük.
mahalle aralarının en popüler oyunlarından. hala oynanıyor mu bilmiyorum.
i lerin sayısı kişinin nefesiyle alakalıdır. yazılırken de illa ki 8 i koymak lazım yoksa ne dediğiniz anlaşılmaz. *
(bkz: 7 i koyarım 9 i koyarım ama 8 i koymam)
hem koşmak için tüket o nefesi hem de avazın çıktığı kadar bağır simit diye sonra da nefesin kesildiği yerde dayak ye şeklinde tanımlanabilecek bir hayli zorlayıcı bir o kadar da eğlenceli çocuk oyunu.
bir kare çizilir. orası ebenin kalesi olur... yok lan senin ebenin değil, oyundaki ebenin. hayır lan eben oyun oyun oynamıyor ! amaaaaan ! ! ! neyse... ebe o kjaleden simiiiiiiiit diye bağırarak çıkar. nefesi tükenene kadar birine dokunması gerekir. dokunursa ebe olan kaleye girene kadar, dayağı yer ! ha ebenin nefesi tükenirse ve kaleye dönemezse bu sefer dayağı o yer !

dehşet bir oyun ! adrenalin, hız ve göt korkusu bir arada !

bir benzeri daha var :

(bkz: zıldır zımba)
nesil ayrımcılığına girmek hiç niyetim değil de, nispeten yeni olanlar bilsin bari.

aramak, hatta aramaya inanmak diye bir şey de var bu sözlük ortamlarında. mesela benim ilk arayışımda şu geldi önüme;

(ara: simii*) --> dolayısıyla 55 sene önce açılmış bir (bkz: simiiiiiiiiiiiiit) başlığı. hakeza gerekliliği tartışılır da, sonuçta daha önce mevcut. sözlüğün her yerini bok götürüyor zaten, bunlar da iyice tuz biber...

tanımı sonra şey ederiz...
şu yaşta oynasak ne olur acaba diye düşündürüp güldüren oyun.

-simiiiiiiiiii...*
- de amuğa goduğum..
çok matrak ve pislik bi oyundur.çocuğu hastanelik edene kadar dövdüğümüzü bilirim.*
süper bir oyundur tabi simiiiiiiit diye bağıran siz olmazsanız.