1. 1.
  Atom sayısı 14,atom ağırlığı 28,09,yoğunluğu 2,34 olan,1420 °C'de eriyen, endüstride geniş ölçüde kullanılan ve doğada oksijenden sonra en bol bulunan element
  (simgesi Si).
  2 ... italiano
 2. 2.
  elektronik devre elemanlarının ve entegrelerin üretiminde kullanılan ana madde.
  ... led zeppelin
 3. 3.
  (bkz: silika jel)
  ... dilamze
 4. 4.
  ülkemizde At Kuyruğu olarak bilinen bitkiden elde edilen ekstredir.at kuyruğu yetiştiği yere göre %60-70 silisik asit içerir.
  Silisyum, oksijenden sonra yeryüzündeki en yaygın elementtir.
  1972'den itibaren silisyum önemli bir besin olarak dikkate alınmıştır. insanlardaki silisyum eksikliği henüz tanıtılmamıştır. Hayvanlarda silisyum eksikliği, normal olmayan bağ, tendon ve kemik oluşumuyla karakterize edilir. Tavuklara yeterince silisyum içermeyen diyetler uygulandığında, kolajen sentezinde azalmaya bağlı olarak kemik anormallikleri görülmüştür. Kolajen, insan vücudundaki sağlıklı kemik yapısı oluşumu (katılgan doku oluşumu) için gerekli ana protein bileşiğidir. Silisyum için günlük tavsiye edilen bir miktar yoktur. Günlük 20-40 mg arası silisyum kullanımı güvenli ve yeterli olacaktır.
  Silisyum; kemik, kıkırdak, tırnak ve diğer katılgan dokulardaki kolajen oluşumunda fonksiyon gösteren enzimin düzgün işlev göstermesi için gereklidir. Ayrıca kemikteki dokuda kalsiyum tuzlarının toplanması için de önemlidir. Silisyum en konsantre şekilde deri, saç ve tırnaklarda bulunmaktadır. Yaşlanmayla birlikte vücuttaki bazı bölgelerdeki silisyum seviyeleri azalır.
  1 ... ditty
 5. 5.
  ing.silicon.
  ... notrinova
 6. 6.
  bildiğimiz deniz kumudur.
  1 ... kuantum
 7. 7.
  kot taşlayan ve yakın zamanda öleceği işverenler tarafından bilinen bu yüzden de sigorta edilmeyen insanların bu işleri icra ederlerken akciğerlerine soludugu element. nitekim 2-3 yıl arasında hayatlarını kaybetmektedırler..
  1 ... titan arum
 8. 8.
  kum ve kil formu, beton ve tuğla yapımında kullanılır.

  yüksek sıcaklıklarda çalışma koşullarına çok dayanıklı bir elementtir.
  1 -1 ... mendoza
 9. 9.
  elektronik ve bilgisayar teknolojisinin temelinde kullanılan 2 elementten biridir. diğeri ise germanyumdur.
  ... polifoniksizofren
 10. 10.
  ojenin içindekileri okurken denk geldim.
  Cilicium yazıyordu yamulmuyorsam.
  -1 ... kitap ve kahve