bugün

çok tanımıyorum ama çözüm odaklı değil de merak giderme, olayın özüne inme amaçlı çalışmalar yapmış heralde diye düşünüyorum.freud deyince bir hastanın derdini dinlerken nasıl düzelir bu gariban adam diye düşünmek yerine, bu manyağın dedikleri şu konudaki teorimle benzeşiyor bakalım daha neler görücez diye düşünen bir insan hayal ediyorum.tabii ki öyle değil, adam doktor sonuçta.mf3ten 455ten fazla yapmış boru mu?
Filozof, psikolog.
Hipnozu bulan adamdır aynı zamanda.

Bilinçaltı, çocukluğa inmek, dürtüler, psikolojik sansür, topic1, topic 2.

Bunlar hep freud.
durtuler ve bastirilmis duygular ayrica bastirilmamis ama zayif duygularin aciga cikmasini aciklamaya calismis bilim kisisidir.
psikolojinin babalarından zeki adamlardan çoğu şeyi açıklığa kavuşturmuş kişidir .
Düşündüklerimı kelimelere dökmüş adamdır.

Daima haklıdır, daima mantıklıdır. Nasıl bir zeka? Nasıl bir hayal gücü?

inanılmaz bir adam.

Bir freud, bir de rousseau... ikisi de candır. Ama freud başka.
rüyaların sırları hakkında ciddi tezleri olan profesör.
şimdi efenim eğer gece rüya gördüyseniz sebebi günlük hayatta hissettiğiniz ancak açığa vuramadığınız duygularınız oluyormuş.

örneğin işteyken patron ağzınıza sıçtı. tepki veremeden öylece dinlediniz onu ama içten içe çok öfkelendiniz. bu olaydan bir iki saat sonra bu elem olayı siz unuttunuz ama bilinçaltınıza kazındı.
birkaç gün içinde rüyanızda ağaç kesersiniz, ev yakarsınız.
yani bilinçaltının o öfkeyi dışarı sen istemesen de boşaltır.

bir ufak örnek daha ;
diyelim çok hoşlandığın bir kız var ve cinsel olarak onu arzuluyorsun, ama bir türlü açılamadın ya da kabul etmiyor kız teklifini. vücut sana bu sorunla başa çıkabilmen için yaklaşık birkaç hafta verir. sen vücudunu doyurmazsan o rüyanda açılamadığın kızı çatır çatır siker. sende pijamana boşalmış halde uyanırsın.
yani hiçbir rüya sadece bir rüya değildir.
Ensest ile ilgili polemikleri bitmek tükenmek bilmeyen adam.

Öncelikle Oedip kompleksi (çocuğun karşı cins ebeveynine istek besleyip hemcins ebeveynini öldürmek istemesi) küçük yaştaki çocukları kapsar. Ve ben bu tezin tam olarak doğru olmadığını düşünüyorum.

Sonra freud'un babası çocuklarına olmayacak şeyler yaptıran ensest sapıgın tekiydi.
Belki de bu yüzden psikolojisi çocukluğu boyunca etkilendi ve kendi düşündüklerini, genel düşünce olarak algılayıp yazdı.
olabilir...

Yazık bu arada, bu yüzden de hiç kıyamadım bu adama.
Esnaf adamdır.
adamın dibidir.
Bir insan bütün düşünceleri anneye bağlar mi sorusunun cevabı bu adamdır. Misal bu adamın düşüncelerine katılan bir kız göremezsiniz çevrenizde...
Psikanalizin mucididir.
Candır.

Adama ensest kötü denilmemiş ki ensest kötü diye bilsin.
Her insanda aşağılık duygusunun var olduğunu düşünür. Egonun aslında normal olmasına rağmen çevre tarafından ayıp görülmesi aşağılık duygusuna sebebiyet verir. Bu duygu beyindeki kimyasal olayların bir sonucudur. Doğal olarak ta bu tutum irade dışı bir eylemdir. Ego ideali aşağılık duygusunu iki şekilde dışa vurur. Ben sadece melankoli kısmıyla ilgileniyorum. Eğer bu melankolyadan kurtulan birey kendini üstün gören aşırı kibirli bir bireye dönüşür.
Aslında aşırı öz güven sahipleri bu öz güveni aşağılık komplekslerinden alır.
şu açıklamaya bakarak "sertleşme sorunu var" teşhisi koyar mıydı acaba?
"rte: "Tayyip Erdoğan çok sert diyorlar evet sertim eğer bunlar böyle devam ederse bende sert olmaya devam edeceğim"
http://www.milliyet.com.t...detay/1922296/default.htm
Geldik gidiyoz karıları anlamadık.
her filozof gibi karı kız düşkündür.
aile bireylerini kobay olarak kullanmış, hepsinin psikolojisini bozmuş, zeki ve başarılı filozof.
psikoloji denilince akla gelen ilk isim.kendisi çene kanserinden ölmüş bir dehadır. adleri hiç sevmezmiş. libido ve bilinç dışı kavramları üzerinde çok fazla durdu. karısına sadık bir adammış. bununla birlikte tüm insanları en doğru biçimde çözümlemiştir. id, ego, süper ego kavramları ile kişiliği ve kişilik gelişim dönemlerini açıklamıştır.
Nazilerin viyana'ya girmesi ile avusturya'yı terk edip londra'ya yerleşmek zorunda kalan psikoanalizin babası. Sigmund londraya istediği kadar kişiyi götürebilecek yetkiye sahip idi. Doktorunu doktorunun ailesini, baldızını ve hatta köpeğini bile londra'ya götürmüş iken kız kardeşlerini avusturya'da bırakmıştır. O zamanlarda seyahat yasağı konduğu için freud'un kız kardeşleri nazilerin esir kamplarına düşmüş ve belki de sabun olarak hayatlarını yitirmişlerdir.
insan psikolojisini bu kadar iyi yorumlayan bir adamın kendi özel hayatında problemler yaşaması insanı hiç şaşırtmıyor çünkü insanoğlu yaşadığı problemler üzerinden çözüm arar. Gene de alanında çok başarılı bir bilim adamıdır.
psikolojinin atasıdır. analizlerini bıkmadan okuyorum.
"histerik saplantı" olarak beynime kaydettiğim yöntemi olan,
psikanalizmi bir yerlere taşımak adına kayda cidden değer çalışmaları olan,
lakin bence bu alana kalın çerçeveli gözlükler takan isimdir.
cinselliği hastalık gören zihniyetin sapık gördüğü kişi.
kendisi psikanalizi kurmuştur.
bu gün piskolojiye girişte bile ilk karşılaşabileceğiniz insandır.
Gerçek tespitlerini korkusuzca, kendini ve insanları kabullenerek açıkladığı için korkak bilgisizler tarafından ıyy cok terbysz.s.s denen psikanalisttir.
tüm zeki insanlar gibi o da yahudi.
seksten bahsettiği sanılan psikanalisttir.
güncel Önemli Başlıklar