bugün

Öğrencilik yıllarının vazgeçilmezidir. Bir teki 2-3 kişi aynı anda içer. duruma göre 2 veya 3 fırtta bir çark edilir. Sigara almak zor olduğundan, tek içmek zengin yapmak demektir. Özel günlerde ortama tek dağıtılır. Sigara fitiline gelmeden yere atılmaz. O zamanlar arkadaşlarla dönülen en dandik sigara bile paha biçilemez bir zevk verirken şu günlerde içtiğim parlement ten tat alamıyorum. hey gidi öğrencilik hey...
Nasıl açılmamış yahu bu başlık. Sigara dönmek lise döneminin vazgeçilmezidir. Sigara bir an için boş durmaz bu nedenle ezik bir hal alır. Ve bir paket sigaradan daha fazla keyif verdiği açıktır.
yeni başlayanlar için;

(bkz: sigara döndürmek)
lisede hatırlanacak en iyi hatıra.
Birtakım kuralları vardır:

-Islatana kayılır.

-Yetimin hakkı olduğu için filtre gelmeden söndürene kayılır.

-Okulda içiliyorsa kabin yapılır(tuvalet kabini). Basılma ihtimalinin olduğu durumlarda şayet iki kişiye biri sağ biri sol ayağını kaldırır sanki bir kişi varmış gibi gözükür.

-Halka atmayı bilmiyorsan yapma, komik duruma düşersin.

-Sigarayı yere doğru tutma daha çabuk biter.

-Külünü sert çırpma, ucu düşebilir.

Çeşitleri:

Bir kişi tek içerse "zengin" olur adı.
iki kişi bir sigarayı dönerse "orospu" olur.
Üç kişi iki teki dönerse "süper" olur.
dört kişi üç tek dönerse "hiper" olarak adlandırılır.
filtreye kadar gelindiğinde son bir sağlam fırtla sigara öldürülür.
ooff offf daha 3 sene oldu lise biteli ama şu sigara dönmenin ama yokluktan dönmenin tadını hala hiç bi sigarada alamam. belki yakalanma korkusununda verdiğide bir heyecan vardı ama şimdi şimdi ne var lan.

hatta yakalanma anına dair bir diyalog:

-oğlum sigara mı içiyonuz siz bakayım?
-yok hocam sigara içmiyoduk.
-ne yapıyodunuz lan o zaman?!!
-hocam vallaha sigara içiyoduk.*
gibisinden bir diyaloga da şahit olmuşluğum vardır.
ne günlerdi be...
1 dal sigaranın cıvığını çıkarmaktır. paha biçilemez.
sadece aah ulan aah diyorum.. Her yerde Dönülebilir.paket açıldığı gibi biter sonra izmarit başlar. vay be özlemişim
sigaranın orospu yapıldığı andır.
dönenlerin teorik olarak öpüştüğünü fark etmediği eylemdir.
genelde paranızın bittiği, paketinizin de olmadığı durumlarda bulunan bir sigara orospu edilmek suretiyle yapılır. *
Sigara yarısına geldiğinde filtrenin ıslanmaktan büzüşmesine neden olan eylem.
Senden önce sigaradan çeken osmanın sarı dişlerine bakarak, muhtemelen dişini en son geçen bayram fırçalamış olma ihtimalini aklından geçirerek çekersin o sigaradan.
"Benim sigaram senin sigaran, senin sigaran benim sigaram" ilkesini benimseyen fakir liselilere münhasır manyakliklardan birisi.
sigarayı yalayan insanı akıllara getirir. :/