bugün

sherlock holmes hayaranlarını sevindirecek bir haberdir.
gösterim tarihi 16 aralık 2011 dir.*
brad pitt, robert downey, jude law, rachel Mcadams, guy ritchie'yi görüyoruz kadroda. dikkat çeken isim ise brad pitt dir.
yönetmen koltuğunda ise guy ritchie'yi görüyoruz.
dün, gece seansında izlediğim film. bildiğin uyku açan cinsten, çok sağlam bi yapım olmuş ilk film gibi. şefin tavsiyesidir.
ekşide yazılan olumsuz yorumları siklemenize hiç gerek yok, zira filmi beğenmeyenler ya daha fragmanlarda salonu terketmiştir, yada sevgilisi film boyunca memeleriyle oynamasına izin vermemiştir.
üstad guy ritchie'nin son filmi. ilk sherlock holmes filminden daha mı iyiydi? tamamen filmden ne beklediğinizle ilgili. görsel efektler ve aksiyon olarak ilk filmden üstün olsa da, senaryo olarak daha kötüydü. ikinci filmin hikayesi ilkine göre çok savruktu. ikinci filmin bir de şu dezavantajı vardı, ilk filmde gördüğümüz ve çok hoşumuza giden mesela holmes'un önce kavgayı kafasında yaşayıp, sonra gerçekleştirmesi gibi şeyler ilk filmde ki heyecanı yaratmadı. ama genel olarak yine keyif veren bir film olmuş. bir de bu son zamanlarda ki film kıtlığına bakacak olursak, mutlaka izlenmeli.

puanım: 7.0
--spoiler--

guy ritchie hastasıyımdır sıçsa kameraya alsa yine izlerim efendim. nitekim filmde de klasını konuşturmuş hayran bırakmıştır yine kendisine.

fakaaaat, filmden bahsedecek olursak benim görüşüm:

on numara bir film fakat sherlock holmes filmi olmamış hacı
nerede o sherlock'un baktı mı şıp diye yaptığı karakter tahlilleri? ufacık zımbırtıdan milletin kirli donlarını ortaya çıkarması? senaryo olayların çözüldüğü dedektiflik hikayesinden daha çok aksiyon filmi senaryosu olmuş. ha o son sahne gerçekten de hoşuma gitti ama filmde aradığım sherlock holmes'ü bulamadım.

neyse artık umutla bbc'nin sherlock dizisinin 2. sezonunu bekleyeceğiz. öyle mutlu olalım biz de.

--spoiler--

edit: ha bi de, lan filme en büyük gitme nedenim the dark knight rises'ın framgmanını izlemek içindi. film arasında 3-4 ay önce çıkan teaser'ı gösterdiler. buradan da WB yetkililerine sesleniyorum: kafam girsin hacı valla bak
dün izlediğim ve şiddetle tavsiye ettiğim film.
"the end ?"
değil 129 dakika, 129 yıl olsa izlerim. işte öyle bir şey. gidin ve izleyin!

edit: bir de şu tercüme konusunda üstteki fikre katılıyorum. orada game in başına a koymuş adamlar. bizimkiler gitmiş ters çevirmiş. gölgelerin oyunu olmuş gölge oyunları. çevirenler 5.sınıf ingilizce terk.
Noomi Rapacein hollywooddaki ilk filmi olacaktır.
kendisi bir çingene rolüyle kadroya katılmıştır.
hayatımda izlediğim en güzel kovalama sahnesine sahip film...

zaten baş rol hem komik hem zeki , kızlar ona hayran... ulan film karakteri de kıskanılmaz ki arkadaş *
görsel
polat alemdar ve sherlock holmes karşılaştırmasının yapılabileceğini bize göstermiş olan film.

(bkz: bambaşkaymışsın)

edit: gerizekalı ironi.
--spoiler--
sherlock holmes'tan daha zeki birisi varsa o da mycroft'tur. bunu tam olarak filmde göremedik.
ama sherlock'un beni atlatabilen tek kadın dediği irene adler filmde çok güzel tasvir edilmiş. *
--spoiler--
Ben ki Guy Richie'nin en büyük hayranlarından birisi olarak bir noktadan sonra çok ama çoook az bir bayma hissettim. Yani artık "ben şu kamera olayında son noktadayım" psikolojisi midir nedir, birazcık Arap yağı çok bulunca bir tarafına sürermiş hissini yaşadım. O kamera açıları, o kamera oyunları, Guy Richie hatırı sayılır bir yeteneğe ve özgünlüğe sahip. Bu su götürmez bir gerçek ama artık bu filmde bir miktar cılkını çıkarmaya adım atmış gibi bir profil çizdi. Azcık daha derli toplu olabilirdi sanki. Gene de tabi ki çok güzel bir film. Yalnız mesela, ilk Sherlock Holmes ile bu yeni vizyona gireni karşılaştırırsak, tekrar izlemekten daha fazla zevk alacağım film ilk film olurdu. Sherlock Holmes: A Game of Shadows'u ikinci kez "eeeh, tabi canım, evet" diyerek izlerim ama üçüncü kez izlemem, ilk filmi ise denk düştükçe kanalı değiştirmeden izledim mesela. Misal. yani.
Harika bir filmdir. Kesinlikle boşa zaman geçirten filmlerden değildir. Filmin yarısında alt yazılı olduğunu anladım. O kadar sürükleyici bir filmdir.
Slow motion nedir , nasıl yapılır ; bize gösteren film.
Bu arada Jude Law bile yaşlanıyorsa bu dünya gerçekten ölümlü...
Bekleneni karşıladı.Sıra üçüncüde ?
mükemmmel.