bugün

hazır türk kahvesi markasıdır.

hazırlanması kolay , tadı türk kahvesi tadındadır.
sıcak su ile çabucak hazırlanabiliyor.
(bkz: ready turkish coffee)
"orta şekerli" dediği resmen acı çıkan marka.
ayrıca türk kahvesi fincanında değil de espresso fincanında tüketilmelidir.
hazır türk kahvesi.
bir fincan sıcak su ile anında hazır.
reklamıyla insanın sinirini bozan markadır.
annemin şaziye dediği kahve markası.
evde görünce bile tiksindiren çamurumsu. mis gibi kahvemiz varken ne gereği var.

(bkz: hayırdır gardaş tang mi içiyoruz)
'hem köpüklü hem telveli.'
yalan. ailecek denedik intiharlara sürüklüyor.
bir çok kişinin kadir çöpdemir sayesinde tanıdığı hazır türk kahvesi markası.
ismi çin malı herhangi bir markayı cağrıştıyor.*
nescafe ve diğerlerine göre oldukça lezzetli bulduğum kahvedir. özellikle benim gibi bekar evinde kalanlar için birebir.
uzun bir süre marketler de tanıtımını yaptığım, her 'tavsiye eder misin?' diye sorana yalan söylememek ve ardımdan küfür yememek adına 'hayır.' diye cevap vererek dolaylı ya da doğrudan bursa daki satışlarında * etki de bulunduğum ve tadında hamlık olan türk kahvesi.
babama "ders çalışacam nescafe kalmamış gelirken al" dedikten sonra yaklaşık 30tane kadar aldığı çakma nescafe. Kıvamı nescafeye göre daha durudur.

Hazır türk kahvesi olarak geçiyor fakat niye madem ismi türkçe değil? sorusunu da sormadan edemiyorum.
kurukahveci mehmet efendi varken pek tercih edilmeyecektir.
kahve markasıymış. ama neden kahve markasının ismi şazili? hiç düşündünüz mü?

Ebû'l-Hasen eş-Şâzilî... Bektaşilik'te post sahibi.

2. Abdülhamid şazilî tarikatına mensuptur.

kahvecilerin piri kabul edilir.

eski istanbul'da kahvehanelerin duvarlarında şu sözler çerçeve içinde duvara yazılıdır:
"Her seherde besmeleyle açılır dükkanımız, Hazreti Şazelî’dir pirimiz, üstadımız. Bu kahve öyle bir kahvedir ki, her usûlü ha-safa, sakin olanlar çekmesin asla cefa.”

vs. vs.

Bi bakın derim.

Çok ilginç lan...
arkadaşımın memleketi nazilli olduğu için sıkça dalga geçme malzemesi olarak kullandığım marka adı..
Türk kahvesini ve sütlü kahvesini denediğim firmadır. Bazı zamanlar hayat kurtarır, tadı da fena değildir.
Sütlü kahvesi mükemmeldir efendim. maalesef hak ettiği yeri bulamamıştır. Tek eksiği dibinde fal bakacak kadar telve kalmamasıdır. Zaten türk kahvesinin amacı o değil mi? Yoksa nescafe iç. Ama nescafeden daha lezzetli fakat daha pahalı. *
sütlü şekerli olanı mükemmeldir. neden şimdiye kadar denemedim dedirtendir. benim gibi kahveyi çalışırken tüketiyorsanız kesinlikle nescafe yahut diğer hazır kahveler yerine tavsiye edeceğimdir efenim.

ha pişirme kahve tabi ki ayrıdır. bu markanın da hedef kitlesi belli zaten.
Shazili markamız adını Şeyh Şazili’ den esinlenerek almıştır. Şeyh Şazili 14. yüzyıl sonlarında Yemen’de yaşamış olması muhtemel bir Sufi Şeyhi’dir. Kahveyi ilk içtiği rivayet edilen kişilerden biridir. Sitede yazan açıklama.