1. 1.
    başkasınin sesiyle ahkam kesen, kendini darı ambarında hissetme edebiyatının protez kişisi.
    2 ... heretic
  2. 2.
    sürekli burnunu çeken sümüklü tipleme.
    1 ... bahtsiz medeni
  3. 3.
    gelmiş geçmiş en metroseksüel ağadır.
    ... filozofil
  4. 4.
    erk* sahibi.

dünyası kadınlar, ve onlar üzerinde güç gösterisi yapmaktan ibaret bir karakter seymen ağa.

evde kocasına bulaşıklara yardım etmesini telkin eden kadınlar bile "kendi karısına tecavüz etmiş" bu adamı benimsiyor, beğenebiliyor, eşine rakip koşabiliyor. sebep? açık: erk.

para herşeyi olduğu gibi zaafları ve günahları da gizlemek konusunda büyük bir usta. seymen ağa'nın parası var. ayrıca sevimli de kerata.

dul anasını düşman ağa'ya kaptırmaz; kardeşlerinin ilişkilerine "top ceza sahasına girdiği anlarda" müdahil olup ceza keser, ferman verir, racon koyar; karısının arkadaşlarına bile tavır alır.yeri gelir baldızı boynuzlanınca enişteye ileri yapar, söver, kapı cam kırar.

ama öte yandan evdeki beslemeyi de becerir, ayşe melek'e de yavşar, kimse ona karışamaz! gerekirse mayın olur patlar!

kırsalda kanunları o koyar, kadınların üstünde mutlak bir hakimiyeti vardır. sultanından, hizmetçisine "ağam bilir!" pelesenkiyle keskin bir itaatle bağlılık esastır asmalı konak'ta kendisine.

o kadar namuslu, ilkeli bir adamdır ki, kardeşi tecavüze uğradığında aslan kesilir ama; piçiyle nikahlı karısını aynı evde barındırabilecek seviyede bir kafa yapısı ve namus anlayışı vardır.(burada not: elbette doğan çocuğun günahı yok ama literatürdeki adı piç ise yapılacak bir şey de yok.)

bu karakter öylesine harmanlanmış ki hikaye içerisinde, nüktedanlık-romantiklik-hafif serserilik kavramları içerisinde, ister istemez bir bağlılık, bir sevgi duygusu, benimseme, "ayyy canım beniiim ne kadar duygusal dimi bu seymen, yiriiim" gibi cümleler sarfetme dangozluğuna gark ettirecek noktaya getiriyor izleyeni.

işte unutulmaması gereken noktalar burada es geçiliyor. verilen sempatik görüntünün altındaki despotik, katı, sadece kendine yontar imaj üzerinde seyman ağa aslında bildiğimiz anadolu ağalık düzeninin sadece bir parçası, bununla birlikte vahşi, dengesiz ve becil bir karakter.

asmalı konak sadece bir dizi diyebilirsiniz. ancak kırsalda buna benzer hikayelerin döndüğünü ve o dizinin de bu hikayelerin bir kolajı olduğunu unutmayın. hala anadolu'da besleme sikip karısıyla beslemesini yüzyüze baktıran hayvanlar var.

bu hayvanlar üzerlerine bir miktar sezen cumhur önal ve bir miktar cem yılmaz ve bir tutam şahin k. katınca ne kadar sevimli ne kadar şeker ve vazgeçilmez hale gelebiliyor. öyle ki ergen kızlarımız "istesin vereyim" seviyesine iniyor bu tipin karşısında.

ve kadınlar seymen ağa'yı seviyorlar. şimdi çıkıp sorsanız hala seviyorlardır.

ben seymen ağayı sevmiyorum. onu sevdiğini söyleyen modern şehirli kadınları da sevmiyorum. sonra söyleyince bizi hanzo ilan edenlere inat söylemekte de fayda görüyorum :

(bkz: sevme sikilirsin sik sevilirsin)
    3 -2 ... onurude
  5. 5.
    (bkz: asmalı konak)
    ... 0532
  6. 6.
    on numara adamdi. tikican genc kizlara bile feodel toplum yapisini sevdirebilmisti.

sonra ne oldu, kimse bilmiyor... sozlukte yazar oldu diyenler var, asli var midir acep?
    ... out4blood
  7. 7.
    (bkz: beymen aga)
    (bkz: serbest çağrışım)
    ... antonchigurh
  8. 8.
    seymen aga
    1 ... true
  9. 9.
    evin hizmetçilerini kömürlüğe sıkıştıran aga modelinin son temsilcilerindendir.
    ... ravelli italyan olan