bugün

+adsgbzfvb
-dfg<v<v<dv
+la olum şimdi bırakalım bu konuları. iş kötüye gidiyo arkadaş kaybetmeye değmez.
-bence de la haklısın. gel birer çay içelim.

şeklinde sonlanan muhabbetlerdir.

siyasi meseleyse eğer

+tayyip şöyle iyi böyle iyi.
-neresi iyi lan? soydu memleketi şerro.
+bana baaak!
-ne bakıcam lan doğruya doğru eğriye eğri.
+la sus arkadaşlığı sakata getirmiyek.

bundan sonra iki seçenek vardır.

-getirsek ne olur lan? s. git pis tayyipçi.
+senin gibi arkadaş olmaz olsun. terbiyesiz herif. ben gidiyom.

yada

-la bırak şu siyasetçiler için kapışmaya değmez. arkadaşlığımıza yazık.
+bence de. hadi gel çay içelim birer tane.
dibine kadar tartışırız siyasetini de sporunu da kitabını da vs.

söverek bitiririz yeri geldiğinde ama bir şey değişmez.

fikirlerimi tartışamadığım adamın amk zaten.
görüş ayrılığının hassasiyetine göre; sevilen arkadaş mertebesinden dost sıfatına terfi etmesini sağlayacak yada yalın bir arkadaş şeklinde tenzili rütbe durumu yaşatacak zor bir zaman dilimidir.
-kanka Ayşe senin, Fatma benim.
+mikerim amk, Fatma benim Ayşe senin.
-laaaaan olmaz öyle. Ayşe de benim Fatma da. Sen Elizabeth.
+senin ben amk... gel lan buraya.

yukarıdaki an görüş ayrılığına düşülür, zira çükümüzün dostu olmaz.
atatürkü sevmiyorum dediği andır. atatürkü sevmeyen adam değildir gözümde. o noktadan sonra sadece selam verilen biri olmuştur. dost vasfını kaybetmiştir.
su siralar bircok kisinin basina gelen durumdur.

(bkz: gezi olaylari yuzunden kankayla tartismak)
iyi ve sağlam temeller üzerine kurulu bir dostluğunuz yoksa aranız asla eskisi gibi olmayacaktır.
--spoiler--
atatürkü sevmiyorum dediği andır. atatürkü sevmeyen adam değildir gözümde. o noktadan sonra sadece selam verilen biri olmuştur. dost vasfını kaybetmiştir.
--spoiler--
aynen böyle bir andır . bir de sevenlerine de yavşak itler dediği an silinip atılır.
olabilitesi yüksek ve dogal bir andır. herkesin fikri farklıdır asla aynı olunamaz zaten her konuda. önemli olan saygılı olmaktır.
Gs - Fb
Bjk - FB
Bu üssteki ikilemlerden bi tanesi yaşanılan hadiselerden bir tanesidir. Gs'lilerin Bjk kardeş takım dediği için 2 grup olarak karşı karşıya kalma ihtimali olunabilecek vakadır.
Whatsapp durumuna ak ak ak! Yazdığını görürsün, profil fotoğrafı mitingte çekilmiştir, elinde ak parti bayragi vardır.
ndn ak anltsn brz.s diyesin gelir.
eğer gerçekten seviliyorsa fikri hoş görüp yanından ayrılırken ulan buda ayrı bi salak deyip içinden arkadaşlık bağlarını tekrar gecirmektedir.
Sırf görüşü yüzünden aranız açılıyorsa öyle arkadaşlık olmaz olsun zaten.
gel seni bi' öpeyim, derim. ya da, sevgi gösterim olan kafaya 2 defa vurulan pıt pıt selamımı yaparım.
o da şudur;

https://i.hizliresim.com/2eonbus.gif
ama sarılmadan...

adı üstünde yahu, görüş. ufak bi' fikir ayrılığında çatılıyorsa kaşlarımız, demek aramızdaki sevgi muhabbet yalan.
şu dünveyi defterimi kimseyi kırmayıp incitmemiş şekilde kapatmağa niyet ettim, hele ki sevdiklerimi, tamam senin dediğin olsun, sen üzülme.
eğer o arkadaş karşıt görüşe saygı duymuyorsa hemen sixtirin çekilmesi gereken andır aynı zamanda.
Bu fikir ayrılığı siyasi (örn. akpli olması) konudaysa anında soğutur zaten. Soğuduktan sonra da bir anlamı kalmaz o ilişkinin.
Ne yazık ki -ya da şükür ki- siyasi görüş, insanın bir yaştan sonraki en temel kriterlerinden biri oluyor.
son kelimeyi an yerine am olarak okuyan kaç kişi var acaba.